Niektóre psy wprost uwielbiają podróże samochodem – z entuzjazmem wyglądają za okno podczas jazdy i cieszą się na wspólne wyprawy. Inne psy natomiast boją się podróży samochodem i każda wyprawa jest dla nich trudna. Dzieje się tak z rozmaitych przyczyn – mogą się za tym kryć złe wspomnienia lub choroba lokomocyjna. Obecnie podróży samochodem trudno jest uniknąć, jednak na szczęście istnieje wiele rozwiązań na psie lęki związane z jazdą samochodem. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak nauczyć psa podróżowania samochodem oraz rozwiązania potencjalnych problemów.
Spis treści
- Bezpieczne podróże z psem
- Psie problemy podczas podróży samochodem
- Jak nauczyć psa podróżowania samochodem? Wskazówki krok po kroku
- Wyposaż się w transporter dla psa
- Zapoznaj psa z transporterem
- Przyzwyczaj psa do samochodu
- Zabierz psa na krótkie przejażdżki
- Poradź sobie z psim stresem
- Transportery dla psów Ferplast – bezpieczeństwo i wygoda
- Opinie o transporterach dla psów Ferplast
- Podsumowanie
Bezpieczne podróże z psem
Bezpieczne warunki podczas podróżowania z psem są kluczowe – nie tylko dla Twojego pupila, ale również i dla Ciebie. Pies w czasie jazdy powinien być odpowiednio zabezpieczony, by nie przeszkadzać kierowcy, a także by w razie hamowania lub stłuczki pupilowi nic się nie stało. Bez względu na to, czy planujesz z pupilem dłuższe wyprawy, czy tylko jazdę do weterynarza, należy wyposażyć się w bezpieczny transporter – tego typu akcesoria oferuje wiele marek, na przykład Ferplast.
Aby podróż przebiegała bezpiecznie, pies powinien być odpowiednio zabezpieczony i powinien czuć się zrelaksowany – panika pupila może się udzielić właścicielowi. Może to być niebezpieczne zwłaszcza gdy podróżujesz samotnie z pupilem i brak u jego boku pasażera, który może mu poświecić całą swoją uwagę. W najgorszym scenariuszu może dojść do wypadku gdy pies będzie przeszkadzał kierowcy, w mniej groźnym, choć równie nieprzyjemnym – czeka Cię panika pupila, możliwe częste postoje lub nudności i popuszczanie w samochodzie.
Na szczęście można tego uniknąć – z nami dowiesz się, jak nauczyć psa jazdy samochodem i przygotujesz się do podróży z pupilem.
Psie problemy podczas podróży samochodem
Niektóre psy boją się podróży samochodem lub źle ją znoszą. Mogą kryć się za tym rozmaite przyczyny, w tym:
- choroba lokomocyjna,
- inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
- złe wspomnienia i skojarzenia – na przykład w związku z wizytami u weterynarza lub jeśli pies został w przeszłości porzucony.
Psy, które boją się jazdy lub źle ją znoszą mogą to objawiać na rozmaite sposoby. Zwróć uwagę na problemy takie, jak:
- nadmierne dyszenie,
- odmowa wejścia do auta,
- szczekanie, wycie i piszczenie,
- ogólny niepokój,
- wymioty, biegunka czy oddawanie moczu w samochodzie.
Miej na względzie, że na kierowcy spoczywa odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także i za pasażerów – w tym czworonożnych – oraz innych uczestników ruchu. Jeśli kierowca prowadzi nerwowo lub w samochodzie panuje napięta atmosfera, będzie to niekorzystne nie tylko dla psa.
Jak nauczyć psa podróżowania samochodem? Wskazówki krok po kroku
Jeśli zostały wykluczone problemy ze zdrowiem, które nasilają się w czasie jazdy, możesz poradzić sobie z problemem odpowiednio przyzwyczajając pupila do jazdy samochodem. Poniżej przygotowaliśmy poradnik krok po kroku, który ułatwi Ci przyzwyczajenie psa do podróży autem.
Wyposaż się w transporter dla psa
Bezpieczny transport psa w samochodzie jest możliwy przede wszystkim dzięki odpowiedniemu transporterowi. Powinien on być wykonany z trwałych, solidnych i łatwych w czyszczeniu materiałów, a jego zamknięcie powinno być bezpieczne, uniemożliwiające pupilowi przypadkowe wydostanie się na zewnątrz.
Przy kupnie transportera należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem i komfortem pupila – wybór modelu powinna zależeć od wielkości psa i jego wagi. Pies powinien móc swobodnie zmienić pozycję w transporterze, jednak dla jego bezpieczeństwa nie powinno się wybierać zbyt dużego modelu.
Gdy już zaczniesz z niego korzystać, pamiętaj o przypięciu go pasami. Włóż do środka wygodny kocyk lub wyściółkę oraz ulubioną zabawkę pupila.
Przeczytaj więcej: Jak wybrać transporter dla psa?
Zapoznaj psa z transporterem
Aby pies czuł się bezpiecznie, należy go stopniowo przyzwyczajać do transportera. Zaciekaw pupila przedmiotem, skłaniaj go do wchodzenia do środka pochwałami oraz przysmakami, pozwalaj mu w nim przebywać – istotne jest zbudowanie pozytywnych skojarzeń. Zanim zabierzesz pupila na pierwszy wyjazd w transporterze, przyzwyczaj go do zamykania transportera oraz podnoszenia go.
Przyzwyczaj psa do samochodu
Pies musi przyzwyczaić się także do samochodu – zachęcaj pupila do podchodzenia bliżej i wchodzenia do środka i chwal każde postępy. Jeśli pies boi się samochodu, zacznij najpierw od zabaw w jego pobliżu. Można skłaniać pupila do wejścia do środka zostawiając w samochodzie smakołyki. Pozwól psu obwąchiwać samochód oraz oswoić się z przebywaniem w środku – dotrzymuj mu w tym towarzystwa, by pupil cały czas Cię widział.
Dla niektórych psów problemy zaczynają się dopiero po włączeniu silnika, dlatego gdy pies już się przyzwyczai, powtórz proces z włączonym silnikiem. Bądź cierpliwy, jeśli ten etap oswajania pupila z samochodem potrwa nieco dłużej.
Zabierz psa na krótkie przejażdżki
Gdy pies przyzwyczai się już do dźwięku silnika i nie będzie bał się samochodu, zabieraj go na krótkie przejażdżki w transporterze. Pamiętaj, by stopniowo wydłużać czas podróży – zacznij od objechania podwórka i bardzo krótkich wypraw, a następnie stopniowo wybieraj się z pupilem w dalsze trasy. Obserwuj jego zachowanie i sprawdzaj jego reakcje – jeśli w trakcie jazdy wynikną problemy, zwracaj uwagę, na co pies może reagować. Przed dłuższą podróżą zadbaj o to, by pies się zrelaksował, załatwił swoje potrzeby i zjadł odpowiednio wcześniej.
Jeśli problemy pupila wynikają z choroby lokomocyjnej, należy udać się do weterynarza, gdyż może być konieczne wdrożenie odpowiednich leków. Psu może pomóc także uchylone okno w samochodzie i częste postoje. Jeśli pies cierpi na chorobę lokomocyjną, pamiętaj, by przez kilka godzin przed podróżą nie podawać mu jedzenia.
Poradź sobie z psim stresem
Jeśli pies ma tendencję do stresowania się, rozważ przysmaki i preparaty, które zadziałają na niego uspokajająco – najlepiej zasięgnąć w tej kwestii porady weterynarza. W rozładowaniu stresu może pomóc także gryzak. Doskonałym rozwiązaniem są też obroże relaksujące, które pomogą psu się rozluźnić.
Transportery dla psów Ferplast – bezpieczeństwo i wygoda
Aby podróż mogła przebiegać bezpiecznie, wyposaż pupila w solidny transporter sprawdzonej marki. Transportery dla psów Ferplast zasługują na szczególne polecenie ze względu na wysoką jakość materiałów wykonania oraz bezpieczne zamknięcie, które uniemożliwia pupilowi przypadkowe wydostanie się z transportera.
Modele takie, jak Ferplast Atlas transporter dla psa powstają z łatwego w czyszczeniu, wysoce higienicznego tworzywa sztucznego. Zapewniają Tobie łatwy dostęp do pupila, a Twojemu psiakowi – możliwość swobodnego ułożenia się w wygodnej pozie i obserwowania otoczenia, a przede wszystkim ukochanego właściciela. Dzięki temu pupil będzie mniej stresował się podróżą.
Dlaczego transportery Ferplast zasługują na uwagę?
- wysoka jakość materiałów – są solidne i łatwe w czyszczeniu,
- ergonomia i praktyczność – przestronne, a zarazem łatwe w przenoszeniu transportery zapewniają wygodę użytkowania, zarówno dla właściciela, jak i dla pupila,
- różnorodność rozmiarów dostosowanych do różnych ras psów.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości transporterów Ferplast dla psów
Opinie o transporterach dla psów Ferplast
Transportery dla psów Ferplast cieszą się doskonałymi opiniami wśród właścicieli zwierząt ze względu na wygodną, solidną konstrukcję i doskonałą wentylację. Przestronne, a zarazem bezpieczne transportery zapewniają psom komfort podróży.
Podsumowanie
Nie każdy pies dobrze znosi podróże samochodem i mogą się za tym kryć rozmaite przyczyny, jednak można przyzwyczaić psa do jazdy. W przypadku problemów o podłożu zdrowotnym pomoże wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Jeśli przyczyny są behawioralne, należy psa przyzwyczaić do jazdy samochodem – pamiętaj, by poświęcić czas na naukę i przyzwyczajanie pupila, gdyż cierpliwość przyniesie najlepsze rezultaty.
Jak nauczyć psa podróżowania samochodem? Wyposaż pupila w solidny, bezpieczny transporter – na przykład marki Ferplast, która stanowi doskonały wybór ze względu na jakość i funkcjonalność produktów. Pozwól mu stopniowo oswajać się z transporterem i samochodem, najpierw bez włączonego silnika, następnie po jego włączeniu. Zaczynaj od krótkich przejazdów i stopniowo wydłużaj trasy.
Przygotowaliśmy dla Ciebie checklistę – czego potrzebujesz do bezpiecznej podróży samochodem z psem?
- transporter,
- wygodny kocyk,
- woda dla psa,
- karma dla psa i smakołyki na dłuższe wyprawy,
- butelka i miska turystyczna,
- przysmaki lub preparaty na uspokojenie jeśli pupil ich wymaga,
- psia apteczka.
Podróż z psem samochodem może być przyjemna i bezpieczna, jeśli odpowiednio przygotujesz pupila!
Zobacz również: Pies i kot w samochodzie – jak bezpiecznie przewozić zwierzę w samochodzie?