Jak nauczyć psa sikania na matę? Doradzamy!

Jak nauczyć psa sikania na matę? Doradzamy!

Wytrenowanie właściwych zwyczajów toaletowych u szczeniaka może być trudne, zwłaszcza, jeśli jesteś początkującym opiekunem psów. Maluchy nie tylko nie wiedzą, gdzie powinny się załatwiać, ale też mogą zwyczajnie nie dobiec na właściwe miejsce. Przeczytaj nasze porady, by łatwiej uporać się z tym zadaniem.

Gdy w domu pojawia się szczeniak, pojawia się też siusiu, najczęściej zrobione nie tam, gdzie byśmy sobie tego życzyli. Trening toaletowy to jedno z pierwszych wyzwań, przed jakimi staniesz jako nowy właściciel.

Dlaczego warto nauczyć psa sikania na matę?

Najczęściej właściciele decydują się na używanie mat treningowych, na których szczeniak powinien się załatwiać. Jest to dobry pomysł z dwóch powodów: po pierwsze, pies powinien nauczyć się załatwiania swoich potrzeb w jednym, konkretnym miejscu. Po drugie, maluchy siusiają zbyt często, by sprawdziło się wychodzenie na zewnątrz.

Niektórzy używają w tym celu gazet lub starych ręczników, ale największą popularnością cieszą się jednorazowe maty absorbujące, które są higieniczne, a ponadto pochłaniają zapach i wilgoć. Kupisz je w każdym sklepie zoologicznym. Zazwyczaj dostępne są w kilku rozmiarach, co pozwala dopasować je do wielkości psa i ilości miejsca. Podkład higieniczny to rozwiązanie pomagające zachować czystość w domu, stanowi też swego rodzaju etap pośredni przed wychodzeniem z psem na spacery.

Jak zacząć naukę sikania na matę?

Najpierw pozwól szczeniakowi zobaczyć i powąchać wybrane przez Ciebie maty. Pomoże mu to przyzwyczaić się do nowego przedmiotu. Pozwól szczeniakowi chodzić po podkładce (pomoże, jeśli będziesz w tym czasie powtarzał konkretne polecenie – na przykład „idź siku”), ale nie bawić się, przynosić i kłaść na niej przedmioty, czy też jeść.

Jak przewidzieć, kiedy szczenię musi się załatwić? Podczas treningu szczeniaka musisz trzymać go blisko siebie, aby móc przewidzieć, kiedy będzie chciał się załatwić. Jest kilka kluczowych momentów i zachowań, na które należy zwrócić uwagę. Szczenięta zwykle siusiają po spaniu, jedzeniu, piciu i po zabawie. Po tym, jak szczeniak wykona jedną z tych czynności, odczekaj około 10 minut, a następnie połóż go na macie. Konsekwentnie go przynoś z powrotem, jeśli będzie odchodził. Ponadto, Gdy widzisz, że szczeniak zaczyna węszyć, zamiast bawić się czy żuć zabawkę, jest to znak, że powinien znaleźć się na macie.

Młody pies może załatwiać się nawet co dwie do trzech godzin, dlatego musisz być stale czujny. Po kilku dniach wysiłek opłaci się – szczeniak powinien zacząć sam chodzić na stronę.

Nagradzaj swojego szczeniaka

Pochwały i przysmaki dla psa robią cuda ze szczeniętami. Jeśli szczeniak pójdzie na nocnik na nocnik, natychmiast go pochwal. Może to być werbalne podekscytowanym tonem głosu, głaszcząc szczeniaka lub dając mu specjalny, miękki smakołyk zarezerwowany tylko na nocnik.

Mata powinna leżeć zawsze w tym samym miejscu. Gdy szczeniak będzie wiedział, co robić, możesz powoli przesuwać ją coraz bliżej drzwi, aż nadejdzie pora, by spróbować pierwszych spacerów.

Błędy szkoleniowe, których należy unikać

Nie pozwalaj szczeniakowi na ciągnięcie, gryzienie maty, jedzenia na niej ani zabawy. Może to zmylić psa co do jej przeznaczenia. Nie przesuwaj podkładu higienicznego, dopóki szczeniak nie będzie wiedział, do czego służy i nie będzie sam regularnie z niego korzystać. Jeśli szczeniak nie dociera do maty na czas, spróbuj umieścić go bliżej miejsca, w którym zwykle bawi się lub je, a następnie powoli przesuwaj bliżej drzwi. Pamiętaj, że karanie psa nic nie da – przyniesie wręcz skutek odwrotny do zamierzonego, ponieważ pies nie będzie rozumiał, za co jest ukarany. Zamiast tego, utraci po prostu zaufanie do Ciebie, co utrudni i ten, i wszystkie następne kroki.

Jeśli wykonałeś wszystkie powyższe kroki, a szczeniak nie robi postępów przez kilka tygodni, warto zasięgnąć porady weterynarza. Być może ma problemy z pęcherzem? Następnym krokiem będzie konsultacja z psim psychologiem lub behawiorystą.

Udostępnij
Posted Under