Współczesne trendy zachęcają opiekunów zwierząt do zwracania uwagi na poziom swojej aktywności fizycznej. Niektórzy biorą sobie do serca także baczną obserwację zawartości codziennego talerza i na bieżąco przechodzą do zmian swoich przyzwyczajeń. Niestety, te zmiany nie zawsze przekładają się na dbałość o dobrostan i utrzymanie odpowiedniej wagi także czworonożnego pupila. O czym powinien pamiętać opiekun kota, aby dbać o jego prawidłową masę ciała? Dlaczego otyłości lepiej zapobiegać? Jak odchudzić kota?
Spis treści
Przyczyny nadwagi i otyłości u kota
Kotom, których przestrzeń życiowa ogranicza się do mieszkania, często brakuje codziennej dawki aktywności i ruchu. Monotonny tryb życia pozbawiony odpowiedniej ilości zabawy sprawia, że kot staje się apatyczny i osowiały, mniej chętny do nawiązywania interakcji. Oczywiście, zdarzają się także osobniki z natury mniej skore do harców, o spokojniejszym temperamencie. Jeśli jednak do tego typu stylu życia dołączy się dodatkowo nieodpowiedni pokarm bądź jego niekontrolowaną ilość, przepis na nadwagę lub otyłość jest w zasadzie gotowy. Nadmierna masa ciała sprawia, że otyły kot będzie narażony na różnego rodzaju choroby.
Predyspozycje do przybierania na wadze mają również koty, u których z racji wieku spowalnia się metabolizm (zwykle po około 7. roku życia) lub cierpiącym na dodatkowe schorzenia, np. zaburzenia hormonalne, niedoczynność tarczycy, chorobę trzustki, choroby serca, cukrzycę i stłuszczenie wątroby. Stosowanie na co dzień konkretnych leków hormonalnych lub sterydowych także wpływa na wagę, podobnie jak uwarunkowania genetyczne lub predyspozycje związane z konkretnymi rasami kotów.
Wielu opiekunów skarży się także, że przeprowadzony u ich ulubieńca zabieg kastracji/sterylizacji spowodował znaczne przybranie na wadze. Do tej pory szczupły kot z powodu nadwagi traci dobre samopoczucie i jest podatny na różne problemy zdrowotne. Niezwykle istotne jest systematyczne kontrolowanie wagi kota po przebytym zabiegu i oferowanie odpowiedniej diety, która pozwoli ograniczyć ryzyko pojawienia się nadmiernych kilogramów. Ważna jest także właściwie dobrana częstotliwość posiłków i ich podawanie.
Sprawdź: Kastracja kota – dlaczego jest tak ważna?
Jaka jest prawidłowa masa ciała kota i jak rozpoznać otyłość?
Najlepszą bronią, jaką ma każdy opiekun, jest możliwość stałej obserwacji swojego ulubieńca. Warto podczas codziennych pieszczot sprawdzić, czy zarys kości jest widoczny pod skórą i czy można swobodnie wyczuć kręgi i żebra zwierzęcia, a może są one trudno wyczuwalne? Należy zwrócić także uwagę na wielkość brzucha, czy można uchwycić tłuszcz brzuszny oraz w jaki sposób zwierzę prezentuje się zarówno przy patrzeniu na nie z góry, jak i z boku. Swoje obserwacje można zanotować lub przypasować do ogólnodostępnej, 5-stopniowej skali. Wszelkie niepokojące sygnały powinno się konsultować z lekarzem weterynarii, który doradzi kolejne kroki pomocne w odchudzaniu kota i mające na celu poprawę jego stanu zdrowia.
Jakie są konsekwencje nadmiernej masy ciała u kota?
Często pierwsze objawy nadwagi są przez opiekunów bagatelizowane, a niestety, bardzo szybko mogą przerodzić się one w niebezpieczną otyłość, która może doprowadzić do poważnych chorób. Zachowanie optymalnej masy ciała jest kluczowe, jeśli przewodnikowi zależy na zdrowiu pupila.
Co może grozić kotu z otyłością?
- Cukrzyca, związana z zaburzeniami w obrębie regulacji glukozy we krwi,
- Problemy z pielęgnacją (grubszy kot może mieć kłopot z utrzymaniem w czystości swojej sierści), prowadzące do chorób skórnych,
- Schorzenia układu kostno – stawowego, przeciążenie stawów oraz zmiany zwyrodnieniowe i zapalne w ich obrębie,
- Problemy związane z małą ilością ruchu np. choroby układu moczowego (rzadsze korzystanie z kuwet) lub oddechowym (słabsza wydolność), zatwardzenia,
- Większa nerwowość wynikająca z ograniczonych możliwości ruchowych.
Sprawdź: Odpowiednie dawkowanie karmy dla kota. Sposoby na utrzymanie prawidłowej wagi
W jaki sposób najlepiej odchudzić kota?
Każde zwierzę jest inne i może wymagać wcielenia zróżnicowanych działań. Przede wszystkim na początek niezbędne jest wykonanie podstawowych badań, które określą stan zdrowia czworonoga i pozwolą zaplanować kolejne etapy redukcji. Otyłe koty zawsze powinny zostać sprawdzone przez lekarza weterynarii, który powie, jaka powinna być ich optymalna masa ciała.
Wprowadzenie odpowiedniej diety
Nie należy w drastyczny sposób obniżać nagle dawki pokarmu. Zdecydowanie lepiej postawić na specjalnie dopasowaną karmę weterynaryjną z serii Brit Veterinary Diet Obesity, która stanowi dietetyczną, pełnoporcjową propozycję dla kotów wymagających redukcji masy ciała lub będących po zabiegu kastracji. Dostępna jest ona w postaci mokrej lub suchej karmy, która można dostosować względem preferencji i potrzeb zwierzęcia.
Dodatek L-karnityny pomaga w optymalizacji metabolizmu tłuszczu, chroniąc białka mięśniowe. Chondroprotektory (glukozamina i chondroityna) wspomagają regenerację chrząstki stawowej i poprawiają mobilność kotów z nadwagą lub otyłością. Dawka przeciwutleniaczy oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 chronią komórki przed reakcją zapalną i stresem oksydacyjnym w trakcie metabolizmu tłuszczu. Probiotyki i prebiotyki przyczyniają się do poprawy zdrowia i dbają o równowagę bakteryjną jelit, przeciwdziałając zaburzeniom ze strony układu immunologicznego.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm weterynaryjnych Brit dla kotów z nadwagą
Odpowiednie zaplanowanie procesu odchudzania grubszego kota
Niezwykle istotne jest, aby redukcja masy ciała przebiegała w sposób zaplanowany. Optymalny spadek wagi powinien być niewielki i systematyczny, dążący do uzyskania wagi idealnej. W proces odchudzania powinny być zaangażowane wszystkie osoby mające kontakt z kotem, aby żaden z domowników lub odwiedzających nie podawał zwierzęciu nieodpowiednich dla niego produktów. Przyrost tkanki tłuszczowej postępuje dosyć sprawnie, a zbędne kilogramy są niekiedy trudne do zrzucenia.
Aktywność fizyczna jako pomoc i prewencja nadwagi i otyłości
W sposób kontrolowany i stopniowy należy wprowadzać do codzienności kota zabawy ruchowe oraz ewentualne spacery. To z pewnością pomoże odchudzić kota. Doskonale przydadzą się do tego rozmaite zwykłe przedmioty, np. piłeczki, wędki i pluszowe myszki, a także zabawki interaktywne. Ponadto warto zwrócić uwagę na poszczególne elementy wyposażenia wnętrza i ich dopasowanie do potrzeb kota. Świetnym rozwiązaniem będzie wzbogacenie miejsca, w którym na co dzień przebywa kot o różnego rodzaju przewyższenia, drapaki i kryjówki, które zachęcą kota do zabawy w chowanego. Warto pamiętać, że grube koty są ciężkie, więc trzeba dopasować odpowiednią stabilność i masę produktu do potrzeb pupila.
Czy odchudzanie kota otyłego jest trudne?
Z pewnością nie będzie to proces szybki i niewymagający od opiekuna małego nakładu pracy. Niemniej, wdrożenie odpowiedniej diety będzie kluczowe dla powrotu do prawidłowej wagi. Wprowadzenie pewnych modyfikacji do codziennego planu dnia, baczna obserwacja i współpraca z lekarzem weterynarii na dłuższą metę przyniesie efekty. Warto pamiętać, że uczucia można lepiej okazać poprzez uwagę i wspólną zabawę, niż oferowanie kolejnego smakołyka lub nadwyżkową porcję karmy.