Jak odróżnić kota od kotki? Rozpoznawanie płci kotów

Jak odróżnić kota od kotki? Rozpoznawanie płci kotów

Tak jak w przypadku innych ssaków, dymorfizm płciowy kotów uwidacznia się pod wieloma aspektami. Wielu przyszłych właścicieli zadaje sobie szereg pytań związanych z tym, jaka płeć pupila będzie odpowiednia, a co za tym idzie – jak prawidłowo ją zidentyfikować. Mogłoby się wydawać, że rozróżnienie kota od kotki jest zadaniem banalnie prostym, jednak sytuacja ta komplikuje się szczególnie w przypadku kociąt. W dalszej części artykułu poruszymy więc kwestię nie tylko odróżniania płci, ale i wszelkich występujących pomiędzy nimi różnic.

Jak rozpoznać płeć kota po urodzeniu?

Określenie płci przez osoby niedoświadczone u nowonarodzonych kociąt jest zadaniem praktycznie niemożliwym, bowiem ich genitalia zyskują kształt dopiero w następnych tygodniach życia. Kluczową kwestią jest więc znajomość budowy zewnętrznych narządów płciowych kotów, która pozwoli na chociażby wstępne ustalenia.

U małych kotek, odbyt i ujście układu moczowo-płciowego, są położone niezwykle blisko względem siebie, a u kotów – nieco bardziej oddalone (o około 1-1,2 cm). Charakterystycznym u samiczek jest również kształt wejścia do pochwy, wyglądający jak pionowa linia. U samców natomiast wyczuwalne będą niewielkie wypukłości pomiędzy odbytem a ujściem układu moczowo-płciowego, które docelowo staną się jądrami.

Powszechnie przyjętym schematem rozróżniania płci u kotów jest porównywanie ich narządów płciowych do znaków interpunkcyjnych – u kotek średnika, a kotów dwukropka.

Należy jednak zaznaczyć, że wyraźne różnice anatomiczne u czworonogów są widoczne dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej.

Jak rozpoznać płeć kota dorosłego?

Wraz z wiekiem, różnice w wyglądzie zewnętrznych narządów płciowych u kotów stają się coraz bardziej widoczne. Wówczas określenie płci nie powinno sprawiać już żadnych problemów.

U kotów widoczne staną się bowiem w pełni rozwinięte jądra, a odległość pomiędzy odbytem a ujściem układu moczowo-płciowego znacznie się zwiększy. Narządy płciowe u kotek wciąż będą przypominały pionową kreskę, jednak i w tym przypadku, odległość od odbytu do układu moczowo-płciowego ulegnie zwiększeniu.

Czy umaszczenie kota może świadczyć o jego płci?

Okazuje się, że kwestią niezwykle przydatną w rozpoznawaniu płci kota może być jego umaszczenie. Zarówno sierść szylkretowa (czarno-ruda), jak i calico (czarno-rudo-biała) występują niemal tylko i wyłącznie u kotek. Zaledwie 1 na 3 tysiące szylkretowych kotów jest kocurem. Istotnym jest jednak fakt, że takie czworonogi rodzą się w wyniku mutacji genetycznej, a co za tym idzie – przeważnie są bezpłodne.

Z drugiej strony jednak, aż 80% kotów o rudym zabarwieniu występuje w płci męskiej. Kotki w tym kolorze są więc rzadkością, co silnie wiąże się z trudnościami w dziedziczeniu „genu rudości”.

Czym się różnią koty i kotki?

Oprócz różnic w zewnętrznych narządach płciowych, u kotów występuje szereg znaczących zmian, zarówno w wyglądzie, jak i usposobieniu, które mogą przyczynić się do prawidłowego zdefiniowania płci zwierzęcia.

Kocury cechują się przeważnie znacznie masywniejszą budową, a także większą wagą i rozmiarem. Są to kwestie szczególnie zauważalne w przypadku dużych ras, takich jak Maine Coon czy Ragdoll. Samce (szczególnie wykastrowane) wykazują również większe skłonności do spożywania nadmiernej ilości pożywienia, co z kolei skutkuje szybkim przybieraniem na wadze. Zauważalną różnicą pomiędzy kotkami, a kocurami jest również intensywność zapachu ich moczu, którym kocury znaczą swój teren. Nie sposób zaprzeczyć stwierdzeniu, że niewykastrowane samce wydzielają niezwykle charakterystyczne zapachy, w dużej mierze związane z hormonami. W przypadku kotów domowych kluczową może okazać się więc kwestia wyboru odpowiedniego żwirku do kuwety. Zdecydowanie powinien on być możliwie najbardziej chłonny, a także neutralizujący wszelkie zapachy. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na produkty naturalne, które nie będą przyczyniały się do powstawania reakcji alergicznych. Naszą propozycją będą więc marki takie jak JRS Cat’s Best, CERTECH Super Benek, CALITTI Wood Fibre oraz BAZYL Universal.

Jeśli natomiast chodzi o kotki – ich budowa przeważnie jest znacznie smuklejsza i drobna, co widać szczególnie po mniejszym rozmiarze głowy. Niezwykle typowym wśród niewykastrowanych samic jest zachowanie podczas rui, które wiąże się z widocznym pobudzeniem, mającym na celu znalezienie partnera, a także głośnym, bardzo charakterystycznym miauczeniem. Różnice pojawiają się także w umaszczeniu, a często i w usposobieniu. Kotki przeważnie wykazują znacznie spokojniejszy charakter, jednak kwestia ta nie jest regułą.

Charakter zwierzęcia nie będzie dobrym wyznacznikiem płci, ponieważ zachowanie kota zależy tylko i wyłącznie od jego indywidualnych predyspozycji. Nie oznacza to więc, że każdy kocur będzie przejawiał skłonności do agresji, a każda kotka będzie towarzyska. Można pokusić się o stwierdzenie, że takie sformułowania są pewnego rodzaju stereotypami, które przyczyniają się do szufladkowania kotów poszczególnych płci.

Sprawdź naszą ofertę najlepszej jakości żwirków dla kotów:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór żwirków dla kotów

Jaka płeć kota będzie lepsza?

Prawdę mówiąc, podział na „lepszą” i „gorszą” płeć, nie ma absolutnie żadnego sensu. Decydując się na adopcję lub zakup kota, kierowanie się jedynie jego płcią może okazać się bardzo mylące. Szczególnie, jeśli zwierzę jest (lub będzie) wykastrowane. W tym miejscu warto zaznaczyć, że zabieg kastracji niesie za sobą wiele pozytywów, dlatego też powinien zostać poddany chociażby rozważeniu, a najlepiej – wcielony w życie. Poza tym, że uniemożliwia rozmnażanie, kastracja chroni kotki oraz kocury, przed wszelkimi chorobami zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych narządów płciowych. Co więcej, zabieg ten jest w stanie skutecznie wydłużyć życie pupila, aby przynosił on radość domownikom przez jak najdłuższy czas.

Posiadanie niewykastrowanego kocura wiąże się z koniecznością znoszenia często nieprzyjemnych, intensywnych zapachów moczu, którym zwierzę znaczy swój teren. Ponadto w okresie godowym samce mogą wykazywać zwiększony poziom agresji, a także skłonności do praktykowania wszelkich ucieczek i podróży w poszukiwaniu partnerek.

W przypadku braku kastracji u kotek, ich buzujące hormony często spędzają sen z powiek. Szczególnie w okresie rui, kiedy to uporczywie domagają się zaspokojenia swoich popędów, ujadając i wykazując uporczywe zachowania. Samice często tracą wówczas apetyt, co niesie za sobą ryzyko gwałtownej utraty wagi, a także odwodnienia. Ponadto są one nadzwyczajnie pobudzone i mało śpią, przez co stają się wykończone. Poszukiwania partnera są także związane z próbami ucieczek, które z kolei mogą nieść za sobą duże niebezpieczeństwo.

Należy jednak zaznaczyć, że kastracja nie wpływa na charakter i usposobienie kota, a jedynie eliminuje wszelkie popędy płciowe, które to z kolei mają bardzo duże znaczenie. Dlatego też poszukiwania kociego towarzysza absolutnie nie powinny być definiowane tylko i wyłącznie przez płeć, a raczej temperament zwierzęcia.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Udostępnij