Odejście pupila jest wyjątkowo ciężkim przeżyciem dla całej jego rodziny. Na naszym forum (w tym wątku) sporo piszecie o sposobach radzenia sobie z żałobą po odejściu ukochanego pupila. Jak poradzić sobie po stracie psa lub kota? Wiadomo, że każdy inaczej reaguje na stratę czworonożnego przyjaciela i nie ma złotego środka na poradzenie sobie ze smutkiem. Mamy jednak nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Wam uporać się z bólem.
Spis treści
Ból po stracie pupila
Dla każdego właściciela strata czworonoga to bardzo trudny moment. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ prawie wszystkie zwierzęta są uważane za członków rodziny. Ich odejście to duża strata dla domowników. Bardzo trudno jest się z nią pogodzić. Negatywne emocje po stracie ukochanego pupila objawiają się płaczem, a nawet histerią. Smutek, żal czy złość po odejściu kogoś bliskiego to ludzkie odruchy. Nie należy się wstydzić okazywania tych uczuć. Po odejściu potrzebny jest krótki czas żałoby, który pozwoli przystosować się do tego, że psa czy kota już nie ma.
Jak pomóc dziecku poradzić sobie po stracie psa lub kota?
Bardzo często zdarza się, że odejście zwierzęcia “za tęczowy most” jest źle odbierane przez dzieci. Niezwykle istotne jest właściwe podejście i przedstawienie sprawy naszym pociechom. Ważna jest szczera rozmowa i zapewnienie, że pupilowi jest teraz dobrze i jest szczęśliwy. Jak odpowiednio wytłumaczyć dzieciom, co dzieje się ze zwierzęciem po śmierci? Można na przykład zapewniać, że jest w psim niebie.
Ostatnie pożegnanie czworonoga
Od jakiegoś czasu bardzo popularne są wirtualne cmentarze. Jest to rozwiązanie, które pomaga dzieciom, a także dorosłym przetrwać trudne chwile po stracie pupila. Wystarczy stworzyć profil psa lub kota i dołączyć zdjęcie pupila. Można napisać o nim kilka słów i w ten sposób pożegnać się z nim. Dzięki temu pamięć o zwierzęciu będzie trwać dłużej.
Niektórzy właściciele decydują się również na przygotowanie albumu ze zdjęciami i wspomnieniami o pupilu. Zdarza się również, że tego typu album jest przeznaczony do sprzedaży, a dochody są przekazywane na cele charytatywne, w tym opiekę nad chorymi zwierzakami. Dzięki temu pamięć o pupilu na długo pozostanie w sercach i przyczyni się do dobrego uczynku.
Czy po stracie psa kupić nowego?
Jeśli smutek trwa zbyt długo, warto zastanowić się nad adopcją nowego podopiecznego. Nie ma jednak co śpieszyć się z decyzją. Odpowiedni moment będzie wtedy, gdy domownicy zatęsknią za czworonogiem – wówczas można zdecydować się nad przygarnięciem nowego pupila. Najlepiej przygarnąć czworonoga ze schroniska, ponieważ wybawimy go z trudnej sytuacji, a pupil zdecydowanie odwdzięczy się miłością. Wiadomo, że początkowo dziecku trudno będzie się przyzwyczaić do nowego pupila. Z czasem jednak zaadaptuje się do nowej sytuacji i nowy domownik stanie się jego nieodłącznym towarzyszem. Należy jednak pamiętać, aby wytłumaczyć dziecku, że pies czy kot to nie jest zabawka, której można się pozbyć.
Jak poradzić sobie ze stratą psa lub kota?
Odejście pupila to wyjątkowo ciężki moment – nie wolno bagatelizować odczuwanych uczuć. Pamiętaj, że w przypadku odejścia psa lub kota możemy przeżywać podobną żałobę, jak po stracie bliskiej osoby – nie ma w tym nic przesadnego lub wstydliwego. Jak poradzić sobie po stracie psa lub kota? Na podsumowanie zgromadziliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z żałobą.
- Przygotuj się na stratę jeśli to możliwe – jeśli Twój pupil jest w bardzo podeszłym wieku lub ciężko choruje, należy stopniowo oswajać się z myślą, że pewnego dnia się z nim pożegnasz.
- Nie tłum w sobie emocji – pozwój sobie na żałobę i staraj się sobie z nią radzić jak z każdym innym poważnym problemem. Daj sobie czas na odpoczynek, wyciszenie się, lub wręcz przeciwnie – postaraj się zająć myśli, w zależności od tego, co ma na Ciebie lepszy wpływ.
- Bliskość rodziny i przyjaciół pomaga – nie bądź w tym czasie sam.
- Wytłumacz dzieciom szczerze, ale delikatnie, dlaczego pupila już nie ma. Nie jest to łatwy temat do rozmowy, ale należy oswoić dziecko z nim prędzej czy później.
- Porozmawiaj o pupilu z bliskimi – lub podziel się wspomnieniami z innymi! Warto wygadać się osobom w podobnej sytuacji na forum lub skorzystać z rozwiązania z wirtualnym cmentarzem. Niektórzy właściciele decydują się też na przygotowanie albumu ze zdjęciami i wspomnieniami o pupilu.
- Gdy oswoisz się nieco z żalem lub poczujesz się na to gotowy, rozważ adopcję nowego psa lub kota. Niekiedy zajęcie się nowym pupilem pozwoli na odciągnięcie myśli od straty. Nie podejmuj tej decyzji pochopnie.
- Pamiętaj, że niektórzy wymagają pomocy w poradzeniu sobie z żałobą – nie wahaj się z niej skorzystać. Jeśli Twój żal jest silny i długo nie mija, warto rozważyć rozmowę z psychologiem.
Sprawdź: Adopcja psa – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji
Data publikacji: 02.02.2018