Spacer z naszym czworonożnym pupilem to najprzyjemniejsza część dnia, jednak pupil może z niego przynieść „pasażera na gapę”. Co robić, gdy znajdziemy na jego ciele nieproszonych gości w postaci kleszczy? Warto wiedzieć, że kleszcze czają się nie tylko na terenach wiejskich – można je spotkać również w parkach i zaroślach, a nawet na miejskich trawnikach. Kleszcz u psa – co robić? Kilka praktycznych uwag przedstawiamy poniżej.
Spis treści
Kleszcz u psa – jak go uniknąć?
Stare porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć i ciężko się z nim nie zgodzić. Unikanie ryzyka jest obecnie trudne, gdyż ze względu na rosnące temperatury kleszcze mogą żerować przez większość roku, a ich larw nie zabijają mrozy. Coraz częściej możemy je spotkać nie tylko podczas wypraw poza miasto, ale także na miejskich trawnikach – nie tylko w parkach, lecz także na osiedlach i przy drogach. Kleszcze przenoszą szereg groźnych chorób, które mogą mieć trudne w leczeniu powikłania, dlatego należy koniecznie zadbać o ochronę pupila i swojego domu – pasożyt może przenieść się z pupila na człowieka.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów, które odstraszą kleszcze od psa i poradzą sobie z żerującymi pasożytami. Do wyboru mamy preparaty działające podskórnie lub takie, które działają zewnętrznie i odstraszają kleszcze przed wszczepieniem się w skórę. Dzięki nim profilaktyka staje się o wiele łatwiejsza. Należy przy tym pamiętać, by regularnie sprawdzać sierść pupila i reagować na ewentualne pasożyty we wstępnym stadium rozwoju.
Pamiętaj! Produkty przeciw kleszczom zawierają substancje czynne, dlatego zawsze wybieraj te, które przeznaczone są dla kategorii wagowej Twojego psa!
Kleszcz u psa – jaki wybrać preparat?
Do wyboru mamy wiele rodzajów preparatów zabezpieczających psy przed nieproszonymi gośćmi.
Najogólniejszy podział dotyczy stosowania preparatów na kleszcze: dostępne są preparaty, które należy stosować zewnętrznie lub wewnętrznie. Do tych aplikowanych zewnętrznie zalicza się preparaty w sprayu i szampony oraz różnego rodzaju krople i obroże.
Wyjątkowo prosty w stosowaniu jest odpowiedni szampon na kleszcze. Dzięki specjalnym substancjom kosmetyk nie tylko pielęgnuje sierść psa i pomaga w utrzymaniu jej czystości, ale również zabezpiecza ją przed inwazją kleszczy oraz innych insektów. Preparat pod postacią kropli na kleszcze nakłada się na skórę zwierzęcia – ten rodzaj preparatu jest szczególnie wygodny w użyciu, często dostępny pod postacią pipety. Substancje czynne wnikają pod skórę, zabezpieczając ją przed ponowną infestacją kleszczy i pcheł, a także zabijając żerujące już pasożyty. Wyjątkowo popularnym rozwiązaniem są również obroże na kleszcze, które wykazują podobne działanie – odstraszają pasożyty, a także je likwidują gdy już pojawi się kleszcz u psa.
Do preparatów działających wewnętrznie można zaliczyć także specjalne tabletki na kleszcze, które od wewnątrz chronią pupila przed ukąszeniem dzięki działaniu substancji czynnej.
Zobacz też: Kleszcze – wszystko, co trzeba wiedzieć
Obroża na kleszcze dla psa Foresto – sprawdzone rozwiązanie
Na rynku znajdziemy wiele produktów, które pomogą trzymać kleszcze z dala od naszego czworonoga. Łatwe w użytkowaniu, a przy okazji wyjątkowo skuteczne są obroże przeciw kleszczom Foresto. Zawierają one dwie bezpieczne, sprawdzone substancje czynne – flumetrynę i imidaklopryd. Dostępne są one w dwóch wariantach:
Ich działanie utrzymuje się aż przez 7 miesięcy – przez ten czas zapewnią Twojemu pupilowi skuteczną ochronę przed kleszczami i pchłami. Wykazują pełnię działania już po dwóch dniach od założenia obroży. Obroże są nie tylko wygodne w użyciu, ale także w pełni bezpieczne. Są bezwonne i wodoodporne – nie trzeba ich ściągać do zabawy w wodzie ani kąpania pupila. Komfortowa obroża Foresto może być z powodzeniem noszona razem ze zwykłą obrożą podczas spacerów.
Jeśli preferujesz preparaty do stosowania wewnętrznego, polecamy również tabletki AdTab od producenta obroży Foresto.
Przeczytaj też: Obroża na kleszcze i pasożyty Foresto – opinie, skuteczność działania, dostępność
Kleszcz u psa – jak go wyciągnąć?
Jeśli pojawi się kleszcz u Twojego psa, najważniejsze jest, aby szybko się go pozbyć. Wbrew pozorom nie każdy taki zabieg wymaga wizyty u weterynarza i można wykonać go samodzielnie.
Jak wyciągnąć kleszcza z psa? Potrzebujemy jedynie pęsety oraz spirytusu salicylowego do odkażenia miejsca ukąszenia. Kleszcz u psa powinien zostać wyciągnięty delikatnym, ale stanowczym ruchem. Ważne jest, aby kleszcza wykręcić, a nie wyrwać lub wyciągnąć, gdyż w taki sposób znacznie zmniejszamy możliwość pozostawienia części kleszcza w ciele psa. Najlepiej wykręcać kleszcza w kierunku przeciwnym, niż wcześniej wbił się on w ciało psa – czyli w lewo. Po zakończonym zabiegu miejsce ukąszenia należy odkazić.
Jeżeli obawiamy się sami wyciągnąć kleszcza z naszego czworonoga, przyjdą nam z pomocą specjalne pęsety dostępne na rynku, które dzięki wyprofilowanemu kształtowi znacznie ułatwią nam cały zabieg.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Data publikacji: 30.03.2016 r.