Zwierzęta towarzyszą nam na co dzień, dlatego często decydujemy się na podróże z nimi różnymi środkami transportu. Podróżowanie samochodem z pupilem może być bardzo wygodne, ale również może stwarzać wiele niebezpieczeństw. Jazda z psem lub kotem wcale nie musi być jednak problematyczna. Jeśli dołożymy trochę starań, będziemy mogli cieszyć się towarzystwem ukochanego pupila także w czasie wakacji, a podróż minie bezstresowo. O czym powinniśmy pomyśleć, zanim wyruszymy w drogę? Co zapewnić pupilowi, aby pies i kot czuł się dobrze w samochodzie? Z jakimi informacjami warto zapoznać się przed podróżą z czworonogiem?
Podróżowanie z psem czy kotem jest coraz łatwiejsze. Wiele hoteli i ośrodków wypoczynkowych to miejsca przyjazne zwierzętom, a towarzystwo pupila podczas wakacji stanowi świetny powód do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Przygotowanie do wspólnej podróży samochodem wcale nie jest trudne. Oto kilka podpowiedzi.
Spis treści
Pies i kot w samochodzie – pokaż zwierzakowi, o co chodzi
Przejażdżki samochodowe to nie tylko konieczność wizyty u weterynarza, dlatego też oswajanie czworonoga z pojazdem powinno odbywać się jak najwcześniej. Warto więc zabierać pupila na różnego rodzaju wycieczki, które będzie kojarzył z pozytywnymi zdarzeniami.
Zwierzę powinno być również oswajane z wszelkimi zabezpieczeniami, do których zaliczane są transportery, maty samochodowe, czy też dedykowane szelki lub smycze do podróżowania.
Należy jednak zaznaczyć, że przymusowe umieszczanie psa lub kota w samochodzie nieraz przynosi odwrotny do zamierzonego skutek. Warto więc zadbać o możliwość komfortowego i swobodnego zapoznania się pupila z pojazdem, a także bezproblemowego opuszczenia go w momencie, gdy zwierzę zasygnalizuje taką potrzebę. Przydatne mogą okazać się również ulubione smakołyki, którymi pupil zostanie nagrodzony.
Przewożenie zwierząt w samochodzie – co mówią przepisy?
Przepisy ruchu drogowego nie zawierają precyzyjnych regulacji, które określają zasady przewozu zwierząt w samochodach. W Polsce obowiązuje jednak ustawa o ochronie zwierząt wydana 21 sierpnia 1997 roku. Zgodnie z jej założeniami, a także informacjami zawartymi w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, czworonogi powinny być przewożone tak, aby:
- Nie utrudniały kierowania pojazdem,
- Nie ograniczały widoczności drogi,
- Były zabezpieczone przed zmianą położenia.
Niedostosowanie się do powyższych założeń może skutkować karą grzywny do 500 zł.
Ponadto ustawa o ochronie zwierząt zakłada również, że transport, przenoszenie oraz przepędzanie zwierząt w sposób, który powoduje ich cierpienie lub potęguje stres, są klasyfikowane jako przestępstwo z kategorii znęcania się nad zwierzętami. Za wykroczenia tego typu obowiązuje kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2.
I choć przepisy oraz regulacje prawne są istotne, tak opiekun czworonoga powinien kierować się zdrowym rozsądkiem. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wypadki zdarzają się na porządku dziennym. Odpowiednie zabezpieczenie zwierzęcia podczas podróży powinno więc stanowić niepodważalny obowiązek.
Zagrożenia związane z nierozważnym transportem pupila
Zarówno pies, jak i kot, który swobodnie porusza się po samochodzie, stanowi zagrożenie dla własnego zdrowia i życia, ale i bezpieczeństwa wszystkich współpasażerów. Niezależnie od tego, jak spokojny wydaje się pupil, istnieje masa różnorodnych scenariuszy, w których zwierzę przedostaje się chociażby pod nogi kierowcy, tym samym uniemożliwiając mu sterowanie pojazdem.
Zadbajmy więc o to, aby podróż była nie tylko komfortowa, ale i w pełni bezpieczna dla każdego pasażera – również czworonożnego.
Zagrożenia, jakie mogą nas spotkać na drodze ze strony pupila:
- kot lub pies będzie przemieszczał się po samochodzie – może to rozproszyć kierowcę albo stworzyć poważniejsze zagrożenie, kiedy zwierzę wejdzie np. pod pedał gazu lub hamulca,
- zwierzę wpadnie w panikę – wówczas nie jesteśmy w stanie przewidzieć jego zachowania, co będzie stanowiło niebezpieczeństwo dla niego samego, kierowcy i współpasażerów,
- ostre hamowanie, stłuczka, wypadek – niezabezpieczony zwierzak może w takiej sytuacji wypaść z samochodu lub uderzyć w coś lub kogoś; należy także pamiętać, że przy prędkości 50 km/h każdy ciężar w samochodzie w momencie uderzenia zwiększa swoją wagę nawet dwudziestokrotnie!
Akcesoria samochodowe dla zwierząt
Wśród akcesoriów samochodowych wyróżniane są przeróżne transportery, torby, a także maty ochronne, szelki oraz specjalne pasy bezpieczeństwa. Przy wyborze konkretnych produktów z pewnością warto kierować się jakością ich wykonania. Trwałość konstrukcji odgrywa bowiem niezwykle ważną rolę, tym samym chroniąc pupila przed uszkodzeniem, a nieraz także utratą życia podczas wypadku.
W związku z tym, że nie każdy czworonożny podopieczny jest w stanie zmieścić się do transportera, producenci akcesoriów dla psów postanowili stworzyć alternatywne rozwiązania. Jednym z nich są wspomniane już maty ochronne, których konstrukcja ma zabezpieczyć zwierzę przed przemieszczaniem się na przód samochodu. Należy jednak zaznaczyć, że tego typu produkty powinny być stosowane wraz z innymi akcesoriami, takimi jak szelki oraz pasy. Swobodne poruszanie się po siedzeniach pojazdu wciąż może stanowić zagrożenie, szczególnie dla samego zwierzęcia.
Dobrym rozwiązaniem będzie także zamontowanie kurtyny oddzielającej przednią część samochodu od tylnej zapobiegnie to przemieszczaniu się psa.
Idealnym rozwiązaniem dla niektórych zwierząt będzie tzw. hamak materiał, który montuje się nad tylnym siedzeniem pomiędzy oparciami z przodu i z tyłu. Dzięki temu pies lub kot nie pobrudzą tapicerki i będą przebywać w zamkniętej przestrzeni.
Do przydatnych produktów samochodowych zaliczane są również naklejki, które informują o możliwości transportowania psa lub kota. I choć mogłoby się wydawać, że stanowią one jedynie ozdobę, tak w rzeczywistości są one informacją dla wszelkich służb ratowniczych.
O czym pamiętać przed podróżą samochodem?
Szykując pupila do wyjazdu warto zadbać o to, aby niczego mu nie brakowało. Oprócz dokładnego sprawdzenia wszelkich zabezpieczeń, zamontowania transportera, czy też przypięcia specjalnych pasów, należy pomyśleć o tym, czego może potrzebować czworonożny podopieczny w trakcie drogi.
Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w ulubiony kocyk, czy też zabawki, które uspokoją zwierzę. Znajome zapachy są bowiem źródłem komfortu, dzięki czemu pupil może odczuwać mniejszy stres.
Niezależnie od długości podróży, niezbędnymi akcesoriami okazują się przenośne miski lub specjalne butelki na wodę. Warto zapakować również smakołyki oraz woreczki na odchody, czy też inne przydatne produkty do sprzątania po czworonogach.
Niezwykle przydatnym rozwiązaniem okazują się także adresatki, czyli zawieszki przyczepiane do obroży lub szelek, które stanowią zabezpieczenie w przypadku ucieczki lub zagubienia zwierzęcia.
Jeśli pies lub kot cierpi na dane schorzenia, czy też jest w trakcie leczenia farmakologicznego, opiekunowie powinni zadbać o to, aby spakować wszelkie leki pupila.
Koniecznym jest również wyposażenie zwierzęcia w najważniejsze dokumenty, do których zaliczana jest książeczka zdrowia z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie, a nieraz także paszport. Udając się w konkretne miejsce należy zapoznać się z tamtejszymi regulacjami dotyczącymi czworonogów, aby uniknąć zaskoczenia lub rozczarowania.
Przed samym wyjazdem należy także poświęcić czas na długi spacer, dzięki któremu zwierzę będzie mogło zaspokoić swoje potrzeby. Jednocześnie warto zrezygnować z podawania psu lub kotu obfitego posiłku, szczególnie jeśli podopieczny cierpi na chorobę lokomocyjną. Ostatnią porcję karmy należy więc podać około 2-3 godziny przed wyjazdem.
Pies i kot w samochodzie a potrzeby fizjologiczne
Umożliwienie pupilowi zaspokojenia wszelkich potrzeb fizjologicznych stanowi obowiązek każdego opiekuna. Dlatego też w czasie podróży samochodem należy robić regularne przystanki, podczas których czworonogi będą mogły rozprostować łapy, a także załatwić swoje sprawy.
Zwierzę powinno mieć również dostęp do świeżej i czystej wody, nie tylko w trakcie przerwy od jazdy. Jeśli natomiast podróż będzie trwała przez stosunkowo długi czas, koniecznym jest zapakowanie odpowiednich ilości pokarmu.
Do niezbędnych akcesoriów zalicza się również wspomniane już woreczki na odchody oraz inne produkty służące do sprzątania po czworonogu, takie jak chusteczki, ręczniki papierowe lub maty absorbujące.
Niezwykle istotnym jest również zadbanie o to, aby temperatura w samochodzie była odpowiednia dla psa lub kota. Jeśli pupil podróżuje w transporterze, powinien on mieć odpowiednią ilość otworów wentylacyjnych, aby zwierzę nie odczuwało dyskomfortu związanego z gorącem. Pamiętajmy jednocześnie o tym, aby nie zostawiać zwierzęcia w pojeździe bez jakiekolwiek opieki.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór akcesoriów dla psa w podróży
Data publikacji: 13.09.2018