Jak rozpoznać, że pies jest chory?

Jak rozpoznać, że pies jest chory?

Opiekując się czworonogiem bierzemy za niego odpowiedzialność i jesteśmy zobowiązani do dbania o niego, w tym o jego zdrowie. Nie każdy z nas jest doświadczonym hodowcą lub weterynarzem, dlatego nie zawsze rozpoznajemy chorobę w jej wczesnym stadium. Z tego powodu warto znać symptomy świadczące o dolegliwościach nękających naszego psa. Jak rozpoznać, że pies jest chory?

W związku z tym, że pupil nie jest w stanie dokładnie opisać swoich objawów oraz wszelkich dolegliwości, podstawowym zadaniem każdego opiekuna staje się obserwacja i profilaktyka. To właśnie dzięki niej możliwe jest szybkie wyłapanie nawet najdrobniejszych odstępstw od normy i podjęcie konkretnych działań.

Zdrowy pies – zachowanie i wygląd

Zdrowy pies

Aby upewnić się, że nasz pupil cieszy się dobrą kondycją oraz zdrowiem, warto zwrócić uwagę na aspekty takie, jak:

  • Aktywność – zdrowe czworonogi chętnie pożytkują swoją energię na zabawy oraz wszelkie aktywności odpowiednio do swojego temperamentu oraz chęci.
  • Apetyt – chętne spożywanie dostarczanych posiłków, a także utrzymywanie prawidłowej wagi świadczą o dobrej kondycji pupila.
  • Regularne wypróżnianie – typowe załatwianie wszelkich potrzeb fizjologicznych jest jedną z oznak prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia. Obejmuje ono brak dolegliwości takich jak zaparcia lub biegunki,
  • Prawidłowy stan oczu, uszu, jamy ustnej oraz sierści i skóry
  • Regularne picie wody – kwestia ta jest w dużej mierze uzależniona od rodzaju spożywanej karmy, gdyż warianty mokre same w sobie dostarczają pupilowi konkretną ilość wody. Warto jednak zwracać uwagę na regularne uzupełnianie płynów przez czworonoga oraz odnotowywać wszelkie odstępstwa od normy.

Co mogą oznaczać poszczególne objawy u psa?

Na wstępie należy zaznaczyć, że wszelkie nieprawidłowości w zachowaniu lub wyglądzie czworonoga powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii. Zdecydowanie warto zaznajomić się jednak z tematyką poszczególnych objawów, a także zwracać uwagę na czas ich występowania oraz intensywność, aby lepiej zrelacjonować je podczas wizyty u specjalisty.

Osowiałość, ospałość, niecodzienne zachowanie

Objawy chorób u psa

Oznaką braku zdrowia lub rozwijającej się choroby jest prawie zawsze odmienne zachowanie czworonoga. Jeśli nasz pies, który zazwyczaj jest skory do zabawy, radosny i ruchliwy, z dnia na dzień robi się ospały i nie odpowiada na zawołania, jest to dla nas znak, że dzieje się coś niedobrego. Wówczas powinniśmy zwrócić uwagę na wygląd psa, sprawdzić temperaturę i dokładnie obserwować jego zachowanie. To, co powinno nas szczególnie zainteresować, to częste wychodzenie na zewnątrz w celu oddawania moczu, apatia, większa ilość snu, brak apetytu.

Zaburzenie podstawowych czynności fizjologicznych

Choroba u psa

Oznaką choroby są wszelkie odstępstwa od normy. Jeżeli pies niechętnie je może być to po prostu reakcja na nową, niesmaczną karmę, jednak może być to również objaw poważniejszej choroby, ran w pysku lub problemów z zębami. Znacznie bardziej niebezpieczną  reakcją jest odmowa picia. Aby sprawdzić, czy pies nie jest odwodniony, warto kontrolować elastyczność skóry na karku, wilgotność nosa, a także stan oczu. Jeśli czworonóg pije z kolei zbyt dużo, może być to oznaką chorób serca.

Szczególną uwagę należy również zwrócić wówczas, gdy pupil spożywa nadmierne ilości pokarmów, a także ciągle poszukuje resztek lub przekopuje kosze na śmieci w celu znalezienia jedzenia. Może to bowiem świadczyć nie tylko o łakomstwie (mogącym prowadzić do nadwagi i otyłości), ale i borykaniu się z pasożytami wewnętrznymi. Nadmierny apetyt powinien więc być tak samo istotny, jak jego brak.

Zobacz: Alergia pokarmowa u psów – jej objawy i konsekwencje

Gorączka

Jest to objaw walki organizmu z infekcją. Popularne stwierdzenie, że ciepły nos psa oznacza gorączkę jest nieprawdziwe. Poleca się natomiast sprawdzać temperaturę dotykając uszu czworonoga. Można się także wyposażyć w specjalny termometr, który pokaże nam dokładną wartość. Prawidłowa temperatura ciała psa jest wyższa od ludzkiej i wynosi pomiędzy 37,5°C a 39°C. Wyższa wartość oznacza stan podgorączkowy, a wartość powyżej 41,5°C jest określana jako stan krytyczny.

Chory pies

Kłopoty z drogami oddechowymi

Czworonogi, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na kaszel lub katar. Może być to efekt  alergii lub przeziębienia. Jeżeli zauważymy takie oznaki u swojego pupila, należy jak najszybciej się o niego zatroszczyć. Psy mogą zachorować na zapalenie gardła lub krtani i wówczas muszą być leczone u weterynarza. Kaszel może wskazywać także na inne czynniki drażniące, np. ciało obce w układzie oddechowym, ale również spaliny lub inne gazy w powietrzu. Jeśli pies ma problemy z oddychaniem po zabawie lub wysiłku fizycznym, może to wskazywać na niewydolność serca.

Przysłuchiwanie się oddechowi czworonoga nieraz może odgrywać kluczową rolę. Niepokojące powinny okazywać się wszelkie świsty, duszności, a także chrapanie. Każde z wymienionych zjawisk należy skonsultować ze specjalistą, aby wykluczyć możliwe dolegliwości układu oddechowego oraz zapobiec ich ewentualnemu rozwojowi.

Biegunka i wymioty

Choroby psów

Nie zawsze muszą oznaczać groźną chorobę, ponieważ zwykle są objawem zatrucia pokarmowego lub zjedzenia nieodpowiedniego pokarmu. Jeżeli jednak wymioty utrzymują się dłużej, znajdują się w nich ślady krwi lub śluzu, mogą być oznaką poważniejszej dolegliwości. Biegunka, nawet wywołana nieistotną przyczyną, może prowadzić do odwodnienia organizmu. Jeżeli biegunka i wymioty występują jednocześnie należy udać się do lekarza weterynarii, aby znaleźć powód ich wystąpienia.

Drapanie się i wygryzanie

Jeśli występuje raz na jakiś czas, jest to zachowanie zupełnie normalne. Jeżeli natomiast nasz pies drapie się bardzo często może to oznaczać, że na jego ciele zadomowiły się pasożyty: pchły, kleszcze lub roztocza. Taką inwazję można wyleczyć samodzielnie. Jednak jeżeli nie zauważamy oznak ugryzień na ciele psa, ciągłe drapanie może także być objawem alergii skórnej albo egzemy, które wymagają dłuższego i odpowiednio dobranego leczenia.

Saneczkowanie

Saneczkowaniem nazywa się zachowanie, kiedy pies zamiast chodzić ciągnie pupą po podłodze. Oznacza to swędzenie okolicy odbytu lub jego bolesność. Może być objawem różnych chorób dotykających zakończenie układu pokarmowego  zatwardzenia, zarobaczenia, alergii oraz stanów zapalnych.

Wypadająca sierść

Wypadająca sierść u psa

Psy mogą cierpieć na dolegliwości, które swoje pierwsze objawy wykazują na skórze. Przyglądanie się sierści czworonoga powinno więc odbywać się regularnie, a wszelkie nieprawidłowości oraz odstępstwa od normy zdecydowanie warto poddawać konsultacji. Nadmierne zrzucanie okrywy poza okresami linienia, matowienie, zmiana koloru oraz łamliwość sierści to typowe objawy braku poszczególnych witamin, będących niezwykle istotnymi w diecie każdego czworonoga. Do listy należy również zaliczyć łyse placki pojawiające się na ciele zwierzęcia, a także wysypki, wykwity, grudki i trudno gojące się rany.

Kontroli opiekuna wymagają też oczy pupila, które nie powinny być oklejone przez łzy, wycieki, ani substancje ropne.

Pogorszony stan uzębienia

Na choroby narażona jest również jama ustna każdego czworonoga, przez co nie należy pomijać kontrolowania zębów oraz dziąseł pupila. Nagromadzający się kamień nazębny, paradontoza, czy też zapalenie dziąseł, to tylko niektóre z możliwych dolegliwości. Należy jednak zaznaczyć, że każda z nich obniża jakość życia ukochanego zwierzęcia, a także może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Nie powinno się również ignorować wszelkich nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z pyszczka, a także krwawienia oraz zmian w kolorze dziąseł i zębów.

Obrzęki, guzy i zgrubienia

Jeżeli wyczuwamy na ciele psa jakiekolwiek zgrubienia lub bolesne obrzęki, zdecydowanie nie należy ich lekceważyć. Groźniejsze guzy powstają na skutek rozwoju chorób nowotworowych, ale mogą być również niegroźnymi cystami lub zwłóknieniami. Każda z wymienionych dolegliwości powinna być jednak skonsultowana z lekarzem.

Co zrobić, gdy pies jest chory?

Co zrobić, gdy pies jest chory?

Wymienione wyżej objawy to jedne z najpopularniejszych i najczęściej pojawiających się, gdy pies jest chory. Należy pamiętać, że każde anormalne zachowanie powinno być dla nas sygnałem do spotkania z lekarzem. Wiele poważnych chorób można wyleczyć, jeżeli zostaną szybko zdiagnozowane, a pupil będzie poddany specjalistycznemu leczeniu. Dlatego dbając o zdrowie naszego podopiecznego  obserwujmy jego zachowanie i każdą wątpliwość konsultujmy z weterynarzem.

Podejmowanie konkretnych działań na własną rękę, podawanie czworonogowi leków, które stosowane są w przypadku ludzi oraz wdrażanie wymyślnych metod znalezionych na przeróżnych portalach internetowych, zdecydowanie nie przyniosą pozytywnych skutków. Co więcej, takie zachowania mogą spowodować nasilenie objawów oraz pogorszenie stanu zdrowia zwierzęcia, przez co jedynym właściwym działaniem okazuje się zaufanie wybranemu specjaliście, aby ten mógł postawić dokładną diagnozę oraz zalecić dalsze kroki.

Sprawdź: Jak rozpoznać, że suka jest w ciąży?

Data publikacji: 10.04.2017

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm weterynaryjnych Hill’s dla psa

Udostępnij