Jak skompletować wyprawkę dla psa?

Jak skompletować wyprawkę dla psa?

O tym, że psy to najlepsi przyjaciele człowieka wiedzą wszyscy. Wiele osób decyduje się na przygarnięcie do swojego domu nowego lokatora. Jednak aby nawiązać dobrą relację i aby obie strony czuły się dobrze w swoim towarzystwie, niezbędne jest skompletowanie kilku potrzebnych przedmiotów. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć przygotowania do przyjęcia psa  przeczytaj poniższe wskazówki!

Psie niezbędniki

Jeśli decydujemy się na przygarnięcie do domu nowego, czworonożnego lokatora powinniśmy dobrze przygotować się na jego przybycie. Aby ułatwić to zadanie, poniżej przygotowaliśmy listę niezbędników rzeczy, które muszą znaleźć się w domu przed przybyciem psiaka.

Legowisko dla psów

Pożywienie

  • Karma jeśli nasz czworonóg pochodzi z hodowli, powinniśmy dowiedzieć się jaką karmę spożywał. Być może dostaniemy od hodowcy zapas pożywienia na kilka dni. Jeśli decydujemy się na przygarnięcie psa ze schroniska najlepiej zainwestować w dobrą odżywczą karmę, aby pomóc zwierzakowi wrócić do formy. Ważne jest również stopniowe wprowadzanie nowej karmy na początku możemy mieszać starą i nową karmę i obserwować naszego pupila. Jeśli nastąpią jakieś niepokojące objawy, może to oznaczać, że dana karma nie jest odpowiednia dla psa. Z tego powodu warto na początek kupić mniejsze opakowania karmy i wypróbować, jakie pożywienie będzie smakowało naszemu pupilowi.
  • Smakołyki i gryzaki stanowią urozmaicenie diety, źródło substancji odżywczych, ale również są idealną pomocą przy tresurze. Gryzaki natomiast będą niezbędne, jeśli naszemu psiakowi zaczną kształtować się zęby i będzie odczuwał silne pragnienie gryzienia mebli lub butów. Warto zaopatrzyć się na początek w kilka sztuk gryzaków i smakołyków.

  • Witaminy i minerały będą uzupełniać dietę, pomogą w rozwoju szczeniaków oraz szybszym powrocie do formy piesków ze schroniska. Jeśli mamy taką możliwość, skontaktujmy się z weterynarzem, który najlepiej dobierze witaminy do potrzeb naszego psa.

Wyposażenie

  • Miska najlepiej zakupić jedną lub dwie miski na jedzenie oraz jedną na wodę. Dwie miski będą potrzebne wówczas, gdy planujemy podawać psu karmę mokrą i suchą. Do wyboru mamy miski wykonane z różnych materiałów: plastikowe, metalowe, ceramiczne. Wielkość misek powinna być uzależniona od wielkości naszego psa. Małym wystarczą miseczki od 0,3 do 0,7 litra, duże psy będą potrzebowały misek nawet do 3 litrów objętości. Jeśli miski będą stały na podłodze, najlepiej wybrać takie z gumową podstawą: uniemożliwi to przesuwanie się misek. Możemy się również zdecydować na metalowy stojak. Takie rozwiązanie jest polecany właścicielom większych psów aż czworonogi nie będą nadwyrężać kręgosłupa podczas sięgania po jedzenie i picie.
  • Legowisko będzie miejscem snu oraz odpoczynku, ale także będzie to własny kąt psa. Najważniejszymi właściwościami legowiska z punktu widzenia właściciela są łatwość czyszczenia i prania. Mnogość rodzajów oraz kolorów legowisk dostępnych w sklepach weterynaryjnych pozwoli wkomponować miejsce dla psa z wystrojem naszego mieszkania. Rozmiary legowiska należy dostosować do wielkości psa. W przypadku szczeniaków warto wziąć pod uwagę rozmiary dorosłych psów danej rasy, jeśli nie chcemy zmieniać legowiska w przeciągu najbliższych miesięcy.
  • Obroża i smycz obowiązkowe wyposażenie na wspólne spacery. Dla szczeniaków polecane są obroże regulowane, aby mogły służyć jak najdłużej szybko rozwijającemu się psu. Najlepsze będą obroże skórzane lub materiałowe, obroże metalowe mogą nie sprawdzić się u małych psów. Jeśli pies jest już starszy i wiemy, że jego wielkość nie będzie się zmieniać, możemy rozważyć zakup szelek. Pierwsze smycze dla szczeniaków nie powinny być zbyt długie, ponieważ pies może się w nie zaplątać. Dopiero gdy nauczymy go poruszania się na wspólnych spacerach, możemy zainwestować w lepszą i dłuższą smycz automatyczną.
  • Zabawki będą rozrywką zarówno dla szczeniaków, jak i starszych psów. Pozwolą zwierzakom wyładować energię, której nie będą potem wykorzystywać np. do niszczenia mebli. W sklepach znajdziemy wiele różnorodnych zabawek, począwszy od piłek i maskotek, skończywszy na bardziej skomplikowanych, np. piłek z labiryntem, z którego wypadają przysmaki. Wybór zabawki powinien być uzależniony od wieku psa.

Pielęgnacja

Artykuły pielęgnacyjne to kolejna grupa produktów, które przydadzą się właścicielom psów. Będą one szczególnie ważne, jeśli pies zamieszka z nami w mieszkaniu. W zależności od wieku, koloru sierści, ewentualnych problemów skórnych możemy wybrać odpowiedni szampon. W pielęgnacji sierści niezbędne również będą szczotka lub grzebień. Dodatkowo możemy zakupić swojemu psu specjalistyczne produkty do pielęgnacji jamy ustnej, oczu, uszu czy pazurów.

Udostępnij