Koty niejednokrotnie określane są mianem tajemniczych, a przy tym również zmiennych w nastrojach. Swoje uczucia wyrażają natomiast ze znacznie mniejszą częstotliwością niż chociażby psy, dlatego też opiekunowie mruczków niejednokrotnie zastanawiają się, o czym świadczą poszczególne zachowania lub sygnały wysyłane przez koty. Jak więc sprawdzić, czy kot mnie kocha? Które sygnały mówią o poczuciu komfortu i zadowolenia w obecności właścicieli? Odpowiedzią na pytania dotyczące tego zagadnienia może okazać się poniższy artykuł.
Zobacz również: Odgłosy kota – co oznaczają?
Jak koty okazują miłość?
Każdy właściciel zapewne czasem się zastanawia: „jak sprawdzić, czy kot mnie kocha?”. Większość kotów zdecydowanie nie należy do nadmiernie wylewnych, czy też czułych. Wyróżnia się jednak poszczególne sygnały, zachowania oraz reakcje mruczków, które z dużym prawdopodobieństwem mogą świadczyć o silnych uczuciach, którymi koty darzą swoich opiekunów. Najbardziej wyraźne z nich zostały opisane w dalszych akapitach.
Nawiązywanie kontaktu wzrokowego
Koty to z natury drapieżniki, które jednak niekiedy mogą stać się ofiarami. Dotyczy to w szczególności konfrontacji ze znacznie większymi od siebie stworzeniami, do których zalicza się również ludzi. Wówczas mruczki mają skłonności do unikania kontaktu wzrokowego, gdyż wywołuje to w nich poczucie własnej mniejszości, co z kolei może budzić strach. Jeśli jednak kot darzy swoich opiekunów zaufaniem i sympatią, nie będzie on obawiał się nawiązywania z nimi kontaktu wzrokowego, a nieraz możliwe jest również zaobserwowanie powolnego, zrelaksowanego mrugania. Niektórzy zakładają, że to właśnie te spokojne mrugnięcia są wyrazem miłości kota.
Podążanie za człowiekiem
Koty przeważnie chodzą własnymi ścieżkami i robią to, na co akurat mają ochotę. Jeśli jednak mruczek odczuwa silną więź ze swoim opiekunem, chętnie podąża on za nim krok w krok, niezależnie od kierunku, czy też celu. Tego typu zachowania mogą być interpretowane na różne sposoby, w tym chociażby jako forma wyłudzenia dodatkowej porcji pokarmu, czy też ciekawość czworonoga. W praktyce jednak moment, w którym pupil rezygnuje z własnych zajęć na rzecz dotrzymania towarzystwa człowiekowi, często świadczy to o głębokim uczuciu w jego kierunku.
Zobacz: Przysmaki dla kota Inaba – opinie, skład i cena przysmaków
Ocieranie się i głaskanie o człowieka
W momencie, gdy kot z własnej woli wykazuje chęć interakcji z opiekunami, w tym poprzez delikatne ocieranie się o niego własnym ciałem, głową lub ogonem, właściciele mogą mieć pewność, że mruczek darzy ich silnym uczuciem. Tego typu zachowania mają bowiem na celu pozostawienie na człowieku własnego zapachu, co w praktyce może oznaczać, że opiekunowie zostali niejako „naznaczeni”, czy też „zarezerwowani”. Sygnały te mówią również o więzi, jaką kot odczuwa ze swoim opiekunem.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości przysmaków Inaba dla kotów
Mruczenie w towarzystwie człowieka
W znaczącej większości przypadków mruczenie jest wyrazem zadowolenia, komfortu i odczuwanego szczęścia. Jeśli więc kot zaczyna mruczeć w momencie, gdy spostrzeże on swojego opiekuna, będzie to świadczyć o znaczącej sympatii względem niego.
W tej kategorii można również umieścić inne odgłosy wydawane przez mruczka, które mają na celu zwrócenie na siebie uwagi człowieka, a nieraz także wyrażenie uczuć w jego kierunku. Mogą to być krótkie miauknięcia, czy też rozmaite wokalizacje, które służą zwierzęciu jedynie do porozumiewania się z opiekunem.
Przeczytaj też: Koty są dobre na wszystko
Charakterystyczne podnoszenie ogona
Mowa ciała kota jest w stanie kryć w sobie ogrom niezwykle fascynujących informacji. Dotyczą one między innymi samopoczucia zwierzęcia, czy też jego stanu emocjonalnego. O danych odczuciach świadczy przede wszystkim ułożenie uszu, a także ogona. W momencie, gdy kot radośnie podnosi swój ogon, a także delikatnie wygina jego końcówkę tak, że układa się ona niejako w znak zapytania, opiekunowie mają pełne prawo do odbierania tego sygnału jako wyrazu komfortu, zaufania i dobrego samopoczucia w towarzystwie człowieka.
Odsłanianie brzucha
Koci brzuszek stanowi jedno z najdelikatniejszych, a przy tym najbardziej wrażliwych miejsc na ciele zwierzęcia. Dlatego też w momencie, gdy kot swobodnie przewraca się na plecy, odsłaniając przy tym swój brzuch w towarzystwie opiekunów, będzie to świadczyć o znaczącym zaufaniu względem człowieka. Wówczas właściciele mruczka mogą mieć pewność, że pupil darzy ich ogromną sympatią, tym samym w pełni na nich polegając w kwestii własnego bezpieczeństwa.
Przynoszenie prezentów
Choć niektóre prezenty otrzymywane od kotów wzbudzają w opiekunach niechęć, czy też nawet obrzydzenie (np. martwe myszy pod drzwiami), tak w rzeczywistości są one wyrazem przywiązania, wdzięczności, a także czułości. Przynoszenie prezentów to dla kota sposób na pokazanie opiekunom, że mruczkowi zależy na ich dobrostanie, gdyż są oni członkami stada. Tego typu zachowania mogą więc być interpretowane jako oznaki miłości i sympatii.
Sprawdź: Jaki żwirek dla kota wybrać?
Spanie bezpośrednio przy opiekunach
W trakcie snu koty są zasadniczo bezbronne, a także podatne na zewnętrzne zagrożenia. Dlatego też wiele kotów, w celu ucięcia sobie drzemki, udaje się w ustronne, bezpieczne miejsca, z dala od domowników oraz innych zwierząt. Jeśli więc mruczek czuje się przy swoich opiekunach na tyle swobodnie i komfortowo, że regularnie sypia w ich pobliżu, świadczy to nie tylko o głębokim zaufaniu, ale również miłości i oddaniu. Wówczas pupil stwierdza bowiem, że w pobliżu człowieka nic mu nie grozi, a nawet jeśli, to opiekun zadba o jego bezpieczeństwo.
Jak sprawić, żeby kot mnie kochał?
Ze względu na fakt, iż każdy kot jest na swój sposób wyjątkowy, nie wszystkie mruczki regularnie będą komunikowały opiekunom swoją miłość. Niektóre z nich mogą nawet unikać kontaktu z człowiekiem, tym samym preferując spędzanie czasu na uboczu i we własnym towarzystwie. Bardzo często dotyczy to kotów adoptowanych ze schroniska, czy też mruczków, które w przeszłości doświadczyły krzywdy ze strony człowieka.
Jeśli zastanawiasz się czasem ” jak sprawdzić, czy kot mnie kocha i jak sprawić, żeby mnie pokochał?”, należy zaznaczyć, że całkowicie niewskazanym jest przymuszanie kota do jakichkolwiek interakcji, czy też okazywania czułości. W praktyce tego typu działania mogą bowiem przynosić zupełnie odwrotny skutek, tym samym potęgując niechęć lub wycofanie, które wykazuje kot. Zamiast tego warto więc zadbać o zapewnienie zwierzęciu bezpieczeństwa, a także zaspokojenie jego podstawowych potrzeb. Z czasem, gdy pupil w pełni się zadomowi, a następnie zrozumie, że człowiek nie ma względem niego żadnych złych zamiarów, kot może stać się znacznie bardziej czuły u kochający. Wszystko to powinno jednak odbywać się w spokojnym, niespiesznym tempie, dostosowanym do indywidualnego charakteru kota.
Zobacz: Jak widzi kot? Świat oczami kota
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Oferta żwirków dla kota Diamentiq