Jak usunąć koci mocz z kanapy lub materaca?

Jak usunąć koci mocz z kanapy lub materaca?

Zapach kociego moczu bez wątpienia nie należy do przyjemnych. Niestety, problem załatwiania swoich potrzeb przez czworonogi poza kuwetą, czy też wyznaczonymi do tego miejscami, towarzyszy wielu opiekunom. Co więcej, koci mocz bardzo często okazuje się trudny do usunięcia z rozmaitych tapicerek, a jego zapach jest ciężki do zneutralizowania. Podpowiadamy więc, jak rozwiązać problem oddawania moczu poza kuwetą, a także, jak skutecznie zniwelować wszelkie nieprzyjemne zapachy z tym związane.

Zobacz również: Jak wybrać idealną kuwetę dla kota?

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Mruczki znane są z zamiłowania do czystości. Czworonogi te niejednokrotnie spędzają swój czas na dbaniu o wygląd własnego futerka, choć w dużej mierze doceniają również porządek w miejscu ich pobytu. Z założenia koty załatwiają więc swoje potrzeby w określonym miejscu, którym, w znaczącej większości przypadków, jest klasyczna kuweta. Wychodzące mruczki mogą natomiast domagać się wypuszczenia na dwór w momencie, gdy potrzebują „skorzystać z toalety”.

Zdarzają się jednak sytuacje, podczas których koty niespodziewanie zaczynają załatwiać swoje potrzeby poza wyznaczonymi obszarami, co stwarza spory problem dla domowników. Przyczyny tego typu zdarzeń mogą być niezwykle zróżnicowane, a wśród nich z pewnością warto wyróżnić:

  • Problemy z kuwetą (np. zbyt mały rozmiar, niewłaściwa lokalizacja, zbyt mała ilość kuwet przy większej ilości kotów);
  • Nieodpowiednio dopasowany żwirek (np. raniący łapki kota lub cechujący się nieakceptowanym przez mruczka zapachem);
  • Zła jakość żwirku w kuwecie (spowodowana zbyt rzadkim sprzątaniem pojemnika i/lub brakiem jego dezynfekowania);
  • Problemy zdrowotne (np. zapalenie pęcherza moczowego, schorzenia nerek);
  • Nieprzyjemne skojarzenia z kuwetą (np. związane z działaniami człowieka lub atakiem innego zwierzęcia);
  • Długotrwały stres lub frustracja (spowodowane np. brakiem zainteresowania ze strony opiekunów, osamotnieniem, przesiadywaniem w zamknięciu lub innymi nieprawidłowymi praktykami).

Co więcej, mruczki mogą również oddawać mocz w danych miejscach ze względu na chęć ich oznakowania. Znakowanie stanowi jedną z form komunikacji kotów, dzięki której wyrażają one poszczególne emocje (np. niepewność, lęk, frustracja), ale również sygnalizują pobudzenie seksualne lub emocjonalne. Znakowanie nieraz różni się jednak od zwyczajnego oddawania moczu, gdyż mruczki wybierają w tym celu przede wszystkim pionowe powierzchnie (np. drzwi lub ściany), a pozostawione zapachy bardzo często okazują się znacznie intensywniejsze, co dotyczy w szczególności niewykastrowanych kocurów.

Jak usunąć koci mocz z mebli?

Jak usunąć koci mocz z mebli?

W obrębie sposobów na usunięcie kociego moczu z mebli wyróżnia się zarówno te „domowe”, czyli z wykorzystaniem powszechnie dostępnych produktów, jak i przy użyciu specjalistycznych środków, których zadaniem jest walka z przykrymi zapachami oraz plamami na tapicerkach.

Soda oczyszczona i ocet

Mieszanka sody oczyszczonej i octu to jeden z najchętniej wykorzystywanych sposobów na usuwanie kociego moczu z mebli. W tym celu należy połączyć ze sobą dwie lub trzy łyżeczki sody, a także nieco większą ilość octu, aby finalnie otrzymać gęstą „papkę”. Tak przyrządzoną mieszankę należy nanieść na zanieczyszczoną powierzchnię, a następnie odczekać kilka minut i dokładnie ją zmyć. Zaleca się również, aby na koniec przetrzeć tapicerkę ściereczką z czystą wodą.

Decydując się na wykorzystanie octu i sody oczyszczonej warto mieć na uwadze fakt, iż mieszanka ta charakteryzuje się specyficznym zapachem, który może utrzymywać się na meblach nawet przez kilka następnych dni.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że powyższą mieszankę można przygotować także z wykorzystaniem wody zamiast octu lub zdecydować się na wyczyszczenie danej powierzchni przy użyciu wody zmieszanej z octem.

Woda utleniona

Woda utleniona to produkt, który znajduje się zasadniczo w każdym domu lub mieszkaniu. Oprócz przemywania ran lub zadrapań, znajduje ona również zastosowanie w neutralizowaniu zapachu kociego moczu. W tym celu należy jedynie wylać stosunkowo dużą ilość wody utlenionej na zanieczyszczoną powierzchnię, choć należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż środek ten może przyczynić się do pozostawienia przebarwień lub nawet zniszczeń na poszczególnych tkaninach. Dlatego też przed zastosowaniem wody utlenionej na domowych meblach zdecydowanie warto przetestować jej działanie na niewidocznym i małym skrawku tapicerki. 

Mąka kukurydziana

Mąka kukurydziana może być stosowana jako zamiennik sody oczyszczonej, gdyż wykazuje ona podobne właściwości. Z jej wykorzystaniem domownicy są w stanie zneutralizować nieprzyjemny zapach kociego moczu znajdującego się na meblach, materacach lub dywanach. W tym celu należy rozsypać mąkę na zanieczyszczone miejsce, a następnie pozostawić na chwilę, aby zdążyła ona wchłonąć cząsteczki zapachowe.

Dedykowane środki

Jak usunąć koci mocz z mebli - Dedykowane środki

W momencie, gdy domowe sposoby okazują się niewystarczające lub zawodne, opiekunowie mruczków mają do dyspozycji rozmaite środki czyszczące w postaci odplamiaczy, neutralizatorów oraz pochłaniaczy zapachów. Tego typu preparaty doskonale sprawdzają się w wielu rozmaitych sytuacjach, podczas których właściciele kotów nie są w stanie skutecznie usunąć wszelkich plam, czy też na dobre pozbyć się przykrych zapachów z powierzchni mebli oraz rozmaitych tekstyliów. Co więcej, profesjonalne środki okazują się w pełni bezpieczne dla samych mruczków, przez co ich opiekunowie nie muszą martwić się o szkodliwe lub zagrażające skutki ich stosowania.

Tak więc, posiadając w domu kota (lub kilka), z pewnością warto zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowane preparaty, które w razie konieczności będą czekały „w pogotowiu”.

Jak oduczyć kota załatwiania się na meblach?

Jak oduczyć kota załatwiania się na meblach?

Jak już zostało wspomniane, problem załatwiania przez kota swoich potrzeb na domowych meblach i wszelkich tekstyliach, może wynikać z wielu rozmaitych przyczyn. W celu jego zniwelowania należy więc przede wszystkim ustalić, dlaczego mruczek zachowuje się w ten sposób. Podstawą powinno być wówczas sprawdzenie, czy jego kuweta jest odpowiednio dopasowania. Należy zwrócić uwagę na jej czystość, stan, a także wykorzystywany żwirek. Konieczne jest również obserwowanie wszelkich zachowań kota, a także konsultowanie spostrzeżonych nieprawidłowości lub niepokojących symptomów z zaufanym lekarzem weterynarii.

Jeśli stan zdrowia mruczka jest prawidłowy, a jego kuweta i żwirek nie stanowią problemu, gdyż kot oddaje mocz i kał również w pojemniku, nieraz koniecznym może okazać się zasięgnięcie porady u wykwalifikowanego behawiorysty lub też ponowne przeprowadzenie nauki korzystania z kuwety.

Zobacz: Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór środków czystości i neutralizatorów dla właścicieli kotów

Udostępnij