Problem, jakim jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z kuwety nieraz towarzyszy opiekunom kotów na porządku dziennym. Koci mocz sam w sobie charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem, szczególnie w połączeniu z niedopasowanym żwirkiem, czy też nadmiernie zanieczyszczoną kuwetą. Istnieją jednak skuteczne i sprawdzone sposoby, dzięki którym opiekunowie mruczków są w stanie uporać się z tym problemem, a wszystkie z nich zostały opisane w dalszej części poniższego artykułu.
Zobacz również: Jak wybrać idealną kuwetę dla swojego kota?
Spis treści
Skąd bierze się nieprzyjemny zapach z kociej kuwety?
Zidentyfikowanie przyczyny, przez którą z kuwety wydobywają się nie przyjemne zapachy, jest zasadniczo pierwszym krokiem w celu ich zniwelowania. Nieraz zadanie to okazuje się jednak nieco skomplikowane, gdyż powody takiego stanu rzeczy często są wyjątkowo zróżnicowane. Wśród nich wyróżnić można bowiem takie czynniki, jak chociażby stosowanie niskiej jakości żwirku, nieregularne czyszczenie kuwety i wymienianie jej zawartości, czy też zły stan samego pojemnika.
Co więcej, intensywne zapachy z kuwety mogą być również oznaką pogorszonego stanu zdrowia mruczka, a także błędów w jego żywieniu, co z pewnością nie powinno być ignorowane. Ponadto wyjątkowo uciążliwy odór moczu bardzo często towarzyszy niewykastrowanym samcom.
Nieprzyjemne zapachy z kuwety – jak je zwalczyć?
Nieprzyjemny zapach z kuwety może wynikać z wielu rozmaitych czynników, których połączenie staje się problematyczne zarówno dla domowników, jak i samego kota. Wiadomo bowiem, że stworzenia te wyróżniają wysoce rozwinięte zmysły, przez co mruczki również bywają niezadowolone ze stanu własnej kuwety. Co więcej, niejednokrotnie rezygnują one wówczas z załatwienia swoich potrzeb w jej wnętrzu, tym samym decydując się na oddanie moczu lub kału w obrębie innych pomieszczeń na powierzchni domu lub mieszkania. Jak więc temu zapobiec?
Wybierz odpowiedni żwirek
Żwirek dla kota może przyjmować wiele rozmaitych form. Wyróżnia się bowiem szereg różnego rodzaju wariantów, do których zaliczane są chociażby produkty roślinne (np. drewniane), bentonitowe, silikonowe, a także zbrylające lub niezbrylające. Wybór odpowiedniego żwirku nieraz stanowi więc spore wyzwanie, ponieważ opiekunowie muszą wziąć pod uwagę zarówno własne oczekiwania, jak i wymagania oraz preferencje mruczka.
W kontakcie z danym rodzajem żwirku koty niejednokrotnie odczuwają dyskomfort, przez co niechętnie korzystają z kuwety. Ponadto żwirki same w sobie często nie wykazują odpowiednich właściwości zarówno pod względem absorpcji odchodów, jak i neutralizacji wszelkich zapachów. Z tego względu zdecydowanie warto postawić na produkt, który zadowoli każdą ze stron.
Propozycją jakościowego żwirku cenionego przez wielu kocich opiekunów, ale i same czworonogi, jest silikonowy wariant Diamentiq. Żwirek ten cechuje się bezzapachową, bezpyłową, antybakteryjną oraz niezbrylającą formułą, która dodatkowo nie zawiera jakichkolwiek toksycznych lub szkodliwych substancji. Dzięki temu Diamentiq sprawdzi się nawet u wrażliwych mruczków, a także kotów długowłosych lub o delikatnych łapkach. Produkt ten nie przyczepia się bowiem do futerka ani nie podrażnia kocich opuszek. Co więcej, żwirek wykazuje niezwykle zadowalającą zdolność do absorpcji wilgoci oraz neutralizowania wszelkich zapachów wydobywających się z kuwety. Opiekunowie zyskują również gwarancję czystości w obrębie pojemnika, ale i możliwość łatwego usuwania wszelkich zanieczyszczeń z kuwety na bieżąco.
Sprawdź: Jaki żwirek dla kota wybrać?
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Oferta żwirków dla kota Diamentiq
Regularnie sprzątaj kuwetę
Zachowanie czystości w kuwecie i zniwelowanie wszelkich nieprzyjemnych zapachów w głównej mierze opiera się na regularnym i dokładnym czyszczeniu samego pojemnika. Zaleca się, aby na porządku dziennym usuwać z kuwety wszelkie odchody i zanieczyszczony żwirek, co skutecznie zapobiega rozwojowi i namnażaniu się bakterii.
Co więcej, opiekunowie powinni wymieniać całą zawartość kuwety po upływie około tygodnia lub dwóch, w zależności od rodzaju wykorzystywanego żwirku. Wówczas należy również dokładnie umyć, a następnie osuszyć pojemnik.
Z czasem kuwety ulegają zużyciu. Dzieje się tak głównie za sprawą moczu, który może oddziaływać na plastik. Tak więc, gdy pojemnik jest już w niezadowalającym stanie, warto wymienić go na nowy.
Umieść kuwetę w dobrze wentylowanym pomieszczeniu
W momencie, gdy kuweta zostanie postawiona w odpowiednio wentylowanym pomieszczeniu, wszelkie wydobywające się z niej zapachy staną się znacznie mniej uciążliwe, gdyż nie będą wówczas koncentrować się na niewielkiej powierzchni.
Zobacz także: Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?
Postaw na neutralizator zapachów
Neutralizatory i pochłaniacze zapachów to produkty, które kryją w sobie wiele możliwości. Tego typu specyfiki, oprócz niwelowania przykrych woni, są bowiem w stanie poprawić wydajność żwirku, samodzielnie absorbować wilgoć, a nawet zdezynfekować kuwetę, aby usunąć z jej powierzchni wszelkie bakterie i namnażające się zarazki. Produkty te doskonale sprawdzają się również przy okazji czyszczenia rozmaitych powierzchni z kociego moczu. Będzie to więc doskonałe rozwiązanie dla opiekunów mruczków, którzy cenią sobie porządek, a jednocześnie pragną zapewnić swojemu kotu czystość i świeżość w kuwecie.
Zadbaj o zbilansowaną dietę mruczka
Jakość kału i moczu kota w bardzo dużym stopniu zależy od jego stanu zdrowia, a także sposobu żywienia. Z tego względu wyjątkowo intensywne zapachy wydobywające się z kuwety mruczka mogą być sygnałem ostrzegawczym, który mówi o błędnie zbilansowanej diecie, a nawet pogorszeniu samopoczucia kota. Tego typu sytuacje nie powinny więc być ignorowane, a opiekunowie są wówczas zobowiązani do podjęcia odpowiednich kroków. Pierwszym z nich jest konsultacja u zaufanego lekarza weterynarii, który ustali przyczynę nieprzyjemnych zapachów, a w razie konieczności będzie również w stanie doradzić w kwestii leczenia lub zmiany nawyków żywieniowych mruczka.
Nie należy przy tym zapominać, że dieta każdego domowego kota powinna być odpowiednio zbilansowana, a przy tym również dopasowana do jego indywidualnych cech oraz potrzeb. Przy wyborze karmy dla mruczka należy więc uwzględniać takie aspekty, jak chociażby wiek i rasa kota, czy też stan jego zdrowia, stopień aktywności fizycznej oraz specjalne wymagania związane z zaleceniami weterynarza.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór środków czystości i neutralizatorów dla właścicieli kotów