Jak widzi pies? Postrzeganie świata przez pupila

Jak widzi pies? Postrzeganie świata przez pupila

Jeszcze nie tak dawno temu mówiło się o tym, że psy widzą otaczający je świat tylko i wyłącznie w odcieniach czerni, bieli i szarości. Obecnie odchodzi się jednak od tego przekonania, a szeroki zakres badań nad zmysłami czworonogów zdaje się umacniać teorię dotyczącą postrzegania przez czworonogi znacznie szerszej palety kolorystycznej.

Każdy właściciel psa przynajmniej raz rozmyślał nad tym, jak widzi jego pupil. Poniższy artykuł zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a jednocześnie obala najbardziej popularne mity i błędne przekonania.

Jak widzi pies?

Zjawiskiem charakterystycznym dla psów jest to, że ich pole widzenia jest znacznie szersze, niż u ludzi. Wzrok człowieka obejmuje bowiem wyłącznie otoczenie w granicach 90° odchylenia od osi spojrzenia. Czworonogi natomiast dysponują zakresem sięgającym nawet 120° w każdą ze stron, jednak jest to kwestia w dużej mierze uzależniona od rasy. Psy o wydłużonej czaszce, takie jak na przykład charty, które były hodowane z myślą o polowaniach, widzą w zakresie obejmującym nawet 270°. Zdecydowanie jest to więc cecha, która umożliwia szybkie spostrzeżenie uciekającego zająca, aby następnie rozpocząć pogoń. Takim samym polem widzenia dysponują także owczarki, niegdyś chowane na psy pasterskie, oraz aportery, których zadaniem było wypatrywanie zdobyczy upolowanej przez myśliwego oraz pospieszne jej odnalezienie.

Czy psy widzą kolory?

Psy, tak jak i ludzie, posiadają receptory światłoczułe, które znajdują się na siatkówce oka. Wyróżnia się ich dwa rodzaje:

  • Czopki – pozwalają na widzenie fotopowe, czyli kolorowe i przy dobrym oświetleniu.
  • Pręciki – odpowiedzialne za widzenie skotopowe, czyli czarno-białe i przy słabym oświetleniu.

Człowiek posiada trzy rodzaje czopków. Pies natomiast dysponuje tylko dwoma, które to na dodatek umożliwiają widzenie jedynie odcieni żółtego i niebieskiego. Czworonogi najzwyczajniej nie mają więc możliwości odbierania czerwieni oraz pokrewnych z nią kolorów, a zamiast tego widzą różne odcienie szarości, czerni lub brązu. Co ciekawe, kolory takie jak zielony, żółty oraz pomarańczowy, pupil będzie postrzegał jako różne odcienie żółtego, natomiast fiolet i róż będzie w oczach psa kolorem niebieskim, o różnym natężeniu.

Dokładne określenie zjawiska postrzegania barw przez psy jest jednak zadaniem niezwykle trudnym. W procesie widzenia biorą przecież udział także przeróżne nerwy oraz sam mózg. Jednoznaczne stwierdzenie, że każdy pupil postrzega kolory w dokładnie taki sam sposób, nie będzie więc prawdziwe.

Jak widzi pies w nocy?

O ile fotoreceptory zwane czopkami odpowiadają za widzenie kolorów, tak pręciki przyczyniają się do lepszej orientacji w warunkach niedostatecznej ilości światła. Psy ze swojej natury posiadają dużą ilość pręcików, przez co z większą precyzją niż ludzie są one w stanie odbierać wszelki ruch oraz kształty, nawet w połączeniu ze słabym oświetleniem. Co więcej, oczy czworonogów, w przeciwieństwie do ludzi, wzbogacone są o odbijającą światło warstwę, zwaną błoną lub makatą odblaskową. Jej zadaniem jest zwiększanie skuteczności widzenia w warunkach niedostatecznego oświetlenia. Co ciekawe, to właśnie makata sprawia, że oczy psów w połączeniu z fleszem aparatu świecą żółtym oraz zielonym światłem, podczas gdy oczy ludzi świecą w kolorze czerwonym.

Ponadto psy cechują się również dużą powierzchnią rogówki i soczewki, co z kolei przyczynia się do zwiększonego skupienia światła, skutkując znacznie lepszym odbieraniem obrazu w mroku. Niesie to za sobą jednak pewne konsekwencje, objawiające się pod postacią zmniejszonej ostrości widzenia. Co więcej, niektóre rasy czworonogów mogą wykazywać predyspozycje do znacznej krótkowzroczności, przez co obiekty znajdujące się w pewnej odległości od pupila będą dla niego rozmyte. Inne rasy natomiast cechują się niezwykłą dalekowzrocznością, a należą do nich na przykład charty.

Przedmioty w ruchu – jak postrzega je pies?

Niezwykle istotnym aspektem postrzegania świata przez psy jest to, że ich wzrok jest bardzo wrażliwy na jakikolwiek ruch. Da się to zaobserwować nawet w standardowych codziennych sytuacjach, kiedy to właściciel wstający z fotela automatycznie wzbudza uwagę pupila leżącego na posłaniu, przez co odruchowo podnosi on głowę i podąża wzrokiem za opiekunem. Na co dzień nie każdy zwraca uwagę na to zjawisko – psy to przecież naturalni myśliwi, dlatego nie ma w tym absolutnie nic dziwnego.

Przedmioty, zwierzęta, a nawet ludzie, którzy pozostają w całkowitym bezruchu, bardzo często są przez psy niezauważane aż do momentu, w którym dostrzegą one chociażby delikatne poruszenie. Gwałtowne ruchy i ucieczka nieraz mogą przyczyniać się do wzbudzenia automatycznej reakcji czworonoga, polegającej na pogoni. Z pewnością warto więc pamiętać o tym, aby w towarzystwie obcego zwierzęcia zachowywać możliwie największy spokój.

Co ciekawe, to właśnie zwiększona wrażliwość na ruch wywołuje u niektórych pupili tak duże zainteresowanie rowerami oraz samochodami, często powiązane z donośnym szczekaniem i szaleńczym pościgiem. Duże znaczenie w tym temacie ma więc wczesne przyzwyczajanie czworonoga do wspomnianych obiektów, aby w przyszłości nie wpływały one na jego zachowanie w tak intensywny sposób.

Jakie kolory zabawek i akcesoriów wybrać dla psa?

Wiedząc, jak pies postrzega otaczający go świat, warto zastanowić się nad tym, jakie zabawki i akcesoria będą dla niego najbardziej odpowiednie. Skoro więc czworonogi charakteryzują się wzrokiem wyczulonym na odcienie niebieskiego i żółtego, właśnie takie kolory powinny mieć ich zabawki. Piłki, czy też gryzaki o czerwonym zabarwieniu mogą okazać się zupełnie nietrafionym wyborem, ponieważ na tle trawy lub w towarzystwie dywanów często stają się niewidoczne dla pupila, a co za tym idzie – obojętne.

Sytuacja ma się jednak zupełnie odwrotnie, jeśli chodzi o wszelkie ubranka dla psów. W tym przypadku niewskazanym będzie zakup żółtej kurteczki lub niebieskiego sweterka, ponieważ pupil może wówczas przykuwać zbyt dużą uwagę innych czworonogów, co z kolei nie zawsze niesie za sobą pozytywne konsekwencje.

Istotnym aspektem wyboru akcesoriów w konkretnych barwach jest także kwestia wszelkiego rodzaju transporterów. Oczywistym jest fakt, że dla wielu psów przebywanie w niezbyt przestronnej, zamkniętej przestrzeni, może okazać się niezwykle stresującym. Dlatego też należy mieć na uwadze to, aby pupil czuł się wówczas możliwie najbardziej komfortowo. Jaskrawożółty transporter z pewnością nie sprawdzi się więc tak, jakbyśmy tego chcieli. Stonowane odcienie szarości okażą się o wiele lepszym rozwiązaniem.

Sprawdź akcesoria dla psów dostępne w naszym sklepie:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór akcesoriów dla psów

Udostępnij