Filtry do akwarium – jak wybrać?

Filtry do akwarium – jak wybrać?

Akwarium stanowi bardzo wdzięczną dekorację mieszkania, obserwowanie życia rybek wpływa na nas kojąco i relaksująco. Abyśmy mogli cieszyć się widokiem, niezbędne jest utrzymanie czystości wewnątrz akwarium oraz zachowanie optymalnych parametrów wody. Filtry do akwarium są elementem, który zapewni odpowiednie środowisko dla właściwego funkcjonowania ryb.

Filtry do akwarium – jak działają?

W naturalnych zbiornikach wodnych zanieczyszczenia biologiczne usuwają się samoistnie. Gdy w domu mamy akwarium, o czystość wody musimy zadbać samodzielnie. Montując filtr do akwarium zapewnimy odpowiedni ruch wody, oczyszczając ją przy tym mechanicznie, chemicznie i biologicznie. Wewnątrz filtra znajduje się gąbka lub inne medium filtracyjne, w którym tworzą się bakterie wpływające na czystość wody. Produkowane obecnie filtry do akwarium są wyposażone w mechanizm poruszający taflą wody, który jednocześnie ją napowietrza. Oznacza to, że możemy zaoszczędzić na kupowaniu osobnego urządzenia, odpowiedzialnego za napowietrzanie wody.

Rodzaje filtrów

Dostępne na rynku filtry do akwarium możemy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne.

  • Wewnętrzny pełni funkcję filtra mechanicznego i biologicznego, polecany do wszystkich akwariów, woda jest zasysana do filtra i wypuszczana jego górną częścią. Zaletami takich filtrów jest niska cena i mały pobór mocy, jednak mają one niewielką powierzchnię wkładów filtracyjnych i zabierają miejsce wewnątrz akwarium.
  • Kaskadowy montowany na zewnątrz akwarium i połączony z nim rurką zasysającą wodę. Filtry te poleca się do zbiorników, w których duży ruch wody jest niewskazany. Jego zaletą, podobnie jak filtrów wewnętrznych jest niska cena i mały pobór mocy, a ponadto większa wydajność. Niestety, przy niskim poziomie wody pracuje głośno i nie wszystkie pokrywy są dostosowane do montażu takiego filtra.
  • Kbełkowy filtr zewnętrzny, montowany w zbiornikach o pojemności większej niż 50 litrów. Mocowane są pod akwarium, a woda doprowadzana jest rurami. Filtry kubełkowe uznawane są za najlepsze ze stosowanych w akwarystyce. Mają dużą pojemność wkładów filtracyjnych i można w nich zamontować różne wkłady. Jednak ich wadą jest większy pobór mocy i wysoka cena.

Montaż filtrów

Filtry wewnętrzne mocujemy za pomocą przyssawek do wewnętrznych ścian akwariów.

Kaskadowe filtry zawieszamy na jednej ze ścian akwarium, przy górnej krawędzi.

Filtry kubełkowe montujemy pod akwarium. Możemy użyć w nich wkłady do filtracji biologicznej, węgiel aktywny i inne rodzaje mediów.

Duże akwarium

Jak dobrać filtr do akwarium?

Filtr powinniśmy dostosować do objętości naszego akwarium. Podstawowy wzór, według którego należy policzyć wydajność filtra to pojemność akwarium pomnożona przez 3 lub, przy mniejszym zarybieniu, przez 2. Nie jest to sztywna reguła, jednak wydajność filtra powinna pozwolić na przepompowanie całej wody w akwarium co najmniej raz na godzinę.

Przykładowe filtry dostosowane do pojemności akwarium:

  • 25L: filtr od 30 do 90L na godzinę
  • 54L: filtr od 65 do 195L na godzinę
  • 112L: filtr od 134 do 402L na godzinę

Jak czyścić filtr?

Gdy chcemy cieszyć się jak najdłużej czystością naszego akwarium musimy zadbać o odpowiednie czszczenie filtra. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że nie mogą być one czyszczone pod bieżącą wodą. Woda kranowa pozbawi filtra akwariowego jego właściwości, dlatego do czyszczenia używamy wody wypuszczonej z akwarium.

Rodzaje filtrów a czyszczenie

Filtry wewnętrzne najczęściej złożone są z gąbki lub waty perłowej. Są bardzo proste w obsłudze, ponieważ wymagają jedynie porządnego wyciśnięcia w wodzie wypuszczonej z akwarium.

Kaskadowe filtry zawierają dwa wkłady: gąbkę i ceramikę. Podczas wymiany wody czyścimy najpierw jeden filtr, a przy kolejnej okazji drugi.

Filtry kubełkowe posiadają wiele wkładów, dlatego należy wyczyścić połowę z nich, a kolejne przy następnym czyszczeniu.

Tropical

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór filtrów do akwariów

Udostępnij