Kaganiec dla psa powinien zostać odpowiednio dobrany, ponieważ tylko wtedy będzie on bezpieczny i funkcjonalny. Spełnia on wiele zadań: pozwala zapobiegać podjadaniu z ziemi podczas spacerów, a także pomoże skutecznie kontrolować napady agresji, a nawet ujarzmi szczekającego psa. Co trzeba wiedzieć, żeby wybrać dobry kaganiec dla psa?
Spis treści
Rodzaje kagańców
Przed zakupem odpowiedniego wariantu należy pamiętać, że kagańce tworzone są z bardzo różnorodnych materiałów, dlatego model, który świetnie sprawdzi się u jednego psa, niekoniecznie może zostać dobrze przyjęty przez innego zwierzaka. W związku z tym postanowiliśmy przybliżyć temat psich kagańców, prezentując najpopularniejsze rodzaje, które dostępne są obecnie na rynku artykułów zoologicznych.
Kaganiec metalowy
Jest to jeden z najpopularniejszych modeli. Przez właścicieli psów ceniony jest za fakt, że pozwala zwierzęciu swobodnie oddychać i otwierać pysk, a przy tym nie utrudnia picia wody. Dużą zaletą jest fakt, że nie wymaga on specjalnego czyszczenia. Niestety nie jest to wariant pozbawiony wad, gdyż metal jest stosunkowo ciężki, a do tego łatwo nagrzewa się w lecie, gdy na zewnątrz panuje upał, natomiast zimą staje się bardzo zimny, co może prowadzić do skaleczeń czy podrażnień. Wybierając tego typu kaganiec warto zwrócić uwagę, aby był on należycie zabezpieczony przed rdzewieniem – powinien być pokryty powłoką galwaniczną. Kaganiec emaliowany nie będzie porównywalnie trwały. Dodatkowym atutem będą natomiast paski wykonane ze skóry lub filcu, które ochronią wrażliwy pysk pupila przed uszkodzeniami.
Zobacz: Jaką smycz dla psa wybrać? Kompletny poradnik
Kaganiec skórzany
Kagańce skórzane wykonywane są ze skóry naturalnej lub tzw. ekologicznej. Dostępne są w dwóch wariantach: klasycznym (nitowanym bądź gwoździowanym) oraz zabudowanym. W pierwszym z nich wykorzystano konstrukcję podobną do tej, która stosowana jest w modelach metalowych, gdzie gryf wykonany jest ze skórzanych pasków, dzięki czemu pozwala na swobodne otwieranie pyska. Natomiast kagańce zabudowane mają pełny gryf, który wyposażony jest dodatkowo w otwory wentylujące. Nie są one rozwiązaniem idealnym, ponieważ znacznie ograniczają ruchy, dlatego polecane są przede wszystkim dla psów agresywnych. Modele skórzane są bardzo lekkie i pozostawiają dużą swobodę psu, dzięki czemu świetnie sprawdzą się do nauki noszenia kagańca. Niestety, produkty te cechują się niską trwałością. Jeśli zdecydujesz się na wybór kagańca skórzanego, zwróć uwagę na sposób łączenia elementów, a także rodzaj wykorzystanego materiału. Pamiętaj, że nity są trwalsze niż gwoździe. Lepszą trwałość mają też kagańce wykonywane ręcznie.
Kaganiec materiałowy
Kagańce materiałowe wykonywane są przede wszystkim z nylonu lub ortalionu i znacząco różnią się od pozostałych wariantów, ponieważ mają kształt tuby dopasowanej do psiego pyska. Wybierając ten wariant należy zwrócić szczególną uwagę na dobór rozmiaru, gdyż niewłaściwie dopasowany może ograniczać ruchy, a nawet ranić zwierzę. Dużą zaletą jest fakt, że są one bardzo lekkie i mają niskie ceny. Modele te nie chronią jednak przed lizaniem i podgryzaniem, a do tego utrudniają otwieranie pyska i dyszenie, co może mieć nieszczęśliwe skutki, szczególnie latem. Wariant ten sprawia też trudności w utrzymaniu czystości, a pies może łatwo go ściągnąć, dlatego są one przeznaczone głównie do okazjonalnego stosowania np. podczas wizyt u weterynarza, a nie do ciągłego noszenia.
Kaganiec plastikowy (z tworzywa sztucznego)
Kagańce te stanowią alternatywę dla kagańców metalowych. Wykonane są z tworzyw sztucznych, dzięki czemu są lekkie i nie podrażniają pyska psa. Są także bardziej elastyczne i nie reagują na temperatury jak kagańce metalowe, zapewniając właścicielowi wygodę czyszczenia. Materiał, z jakiego są wytwarzane sprzyja jednak uszkodzeniom i łatwiej się niszczy, dlatego są to produkty nietrwałe i trzeba je wymieniać co jakiś czas. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na łączenie gryfu i pasków mocujących, ponieważ właśnie w tym miejscu najłatwiej o uszkodzenia, więc tworzywo powinno być mocniejsze.
Kaganiec fizjologiczny – najlepszy wybór?
Dość nowoczesnym rozwiązaniem są kagańce fizjologiczne, które doskonale wpisują się w potrzeby psa. Model ten jest nieco większy niż pozostałe warianty, dlatego jego budowa pozwala na zachowanie swobody ruchów, w tym oddychanie, ziajanie czy picie. Wykonywany jest z metalowych prętów pokrytych gumoplastikiem. Taki materiał zapewnia właściwą ochronę psiego pyska, amortyzuje uderzenia, nie reaguje na temperatury oraz nie podrażnia pyska psa. Dodatkowym atutem jest lekkość, odporność na zniszczenia i łatwość w utrzymaniu czystości. Mimo wysokiej ceny, warto wybrać ten typ kagańca i zapewnić swojemu pupilowi komfort noszenia.
Przeczytaj też: Szelki czy obroża? Rzeczy, które musisz wiedzieć o szelkach i obrożach dla psów
Kaganiec dla psa – jaki wybrać?
Zalety |
Wady |
Dla kogo? |
|
Metalowy |
– swobodne oddychanie, – otwieranie pyska, – picie – łatwy w czyszczeniu |
– duża waga – łatwo reaguje na wysokie i niskie temperatury – może powodować podrażnienia |
ze względu na wagę polecane dla ras średnich i dużych dla psów agresywnych |
Skórzany |
– naturalny, miękki i lekki materiał – klasyczne zapewniają dużą swobodę ruchów |
– nietrwały materiał – wysoka cena (skóra naturalna) – zabudowane ograniczają swobodę ruchów |
dla psów średnich i większych zabudowane dla psów agresywnych |
Materiałowy |
– bardzo lekki – niska cena |
– ogranicza ruchy, może podrażniać – pies może łatwo ściągnąć – trudny w utrzymaniu czystości |
przeznaczony do stosowania okazjonalnego, np. podczas wizyty u weterynarza |
Plastikowy |
– lekki i elastyczny – nie utrudnia ruchów – nie reaguje na temperatury – łatwy w czyszczeniu |
– nietrwały |
dla psów mniejszych i średnich oraz łagodnych |
Fizjologiczny |
– swoboda ruchów – oddychania – picia – amortyzacja uderzeń – lekki – odporny na zniszczenia – łatwy w czyszczeniu – nie podrażnia |
– wysoka cena |
dla wszystkich psów |
Najczęściej zadawane pytania
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór kagańców dla psów
Jak dobrać kaganiec dla psa?
Przy wyborze kagańca powinniśmy zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby naszego czworonoga. Być może nie będzie on czuł się dobrze w każdym rodzaju materiału. Istotną rzeczą jest także miejsce, w jakim pies nosi kaganiec. Jeśli biega w terenie, gdzie jest czysto i mamy pewność, że nikogo nie zaatakuje, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie postawienie na lżejsze konstrukcje kagańców (metalowe, skórzane lub plastikowe). Natomiast jeśli nasz pies jest agresywny lub często podjada z ziemi, odpowiedniejsze będą zabudowane kagańce.
Jak mierzyć kaganiec dla psa?
Dobór właściwego rozmiaru kagańca jest bardzo istotny i zapobiega problemom, takim jak otarcia czy podrażnienia związane z użytkowaniem kagańca. Aby wybrać właściwy rozmiar, należy zmierzyć kufę psa: długość mierzona od czubka nosa do punktu między oczami oraz obwód w najszerszym miejscu, czyli od 0,5-1,5 cm od oczu psa. Do tego należy dodać od 1 do 2,5 cm w zależności od wielkości psa. Dobrze dobrany kaganiec nie powinien uciskać głowy psa ani dotykać nosa, a także zakłócać pola widzenia.
Od kiedy zakładać kaganiec?
Najlepszy moment na początek zakładania kagańca to wiek między 2 a 4 miesiącem szczeniaka. Jeśli jednak nasz piesek jest agresywny lub podczas spacerów próbuje smakołyków znajdujących się na ziemi, można założyć mu lżejsze i miękkie kagańce. Najlepiej sprawdzą się wówczas modele skórzane lub z tworzywa sztucznego.
Kaganiec dla psa a szczekanie – czy kaganiec zapobiega szczekaniu?
Należy pamiętać, że większość kagańców nie zapobiega szczekaniu psa. To, czy pies w kagańcu może szczekać czy nie, zależy od wielkości wybranego modelu. Te, które zapewniają swobodę ruchów, nie będą utrudniały także szczekania. Jeśli chcemy temu zapobiec, dobrym wyborem będzie kaganiec materiałowy. Od niedawna dostępne są także specjalne kagańce antyszczekowe, które są zbudowane w taki sposób, aby ograniczyć szczekanie.
Kaganiec dla psa a prawo – czy kaganiec jest obowiązkowy?
Polskie prawo zobowiązuje właścicieli do używania smyczy i kagańca. Jednak odgórne przepisy nie określają jasno, kiedy i gdzie zwierzę powinno używać kagańca. Takie informacje precyzują przede wszystkim uchwały lokalnych samorządów oraz wewnętrzne regulaminy, np. regulamin komunikacji miejskiej czy publicznej, dlatego warto zapoznać się z nimi przed wyjściem na spacer w nowym miejscu. Brak zapewnienia środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia może grozić karą grzywny do 250 zł.
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem – sprawdź!
Data publikacji: 05.09.2015