Jak wybrać kuwetę dla kota?

Jak wybrać kuwetę dla kota?

Kuweta jest bardzo ważnym elementem kociej wyprawki. Jest istotna także z punktu widzenia właściciela, ponieważ dzięki niej pupil nie będzie brudził całego mieszkania. Różnorodność dostępnych rodzajów i modeli kuwet utrudnia wybór właściwej zatem jak wybrać dobrą kuwetę dla kota?

Kuwety otwarte i zamknięte

Podstawowy podział rozróżnia kuwety otwarte i zamknięte.

Kuwety otwarte, prostokątne lub kwadratowe będą odpowiednie dla wszystkich kotów, ale warto zwrócić uwagę na rozmiar i wybrać taki, aby kot bez problemu mieścił się w kuwecie. Zapobiegnie to nadmiernemu wysypywaniu żwirku, podobnie jak zaokrąglone do środka brzegi. Wysokość brzegów jest bardzo różna, niektóre mają tylko kilka centymetrów, inne nawet 20. Wyższe kuwety zazwyczaj mają jedną niższą ściankę, żeby ułatwić wchodzenie i wychodzenie.

Kuwety zamknięte są zabudowane, zawierają zadaszenie pełne lub półotwarte. Kot może dostać się do środka za pomocą zamontowanych drzwi. Na rynku dostępne są także kuwety z wejściem od góry. Kuwety zamknięte są niewątpliwie wygodniejsze dla właściciela żwirek nie wysypuje się, a brzydki zapach pozostaje w kuwecie lub zostaje zneutralizowany przez zamontowane w niej filtry. Jedyną trudnością w użytkowaniu kuwety zamkniętej będzie nauczenie kota jak do niej wejść.

Kocia kuweta

Nowoczesne kuwety dla kota

Rozwój technologiczny wpływa także na wzornictwo akcesoriów dla kotów. Oprócz standardowych kuwet opisanych wyżej dostępne są kuwety z podwójnym dnem. Zbudowane są one z dwóch podstaw  jedna część to sito, przez które nieczystości przedostają się do drugiej, wymiennej części. Taki mechanizm ułatwia szybkie czyszczenie kociej toalety. Można spotkać takie kuwety otwarte (bardziej popularne) lub kryte. Najbardziej nowoczesne kuwety to kuwety samoczyszczące. Posiadają one czujnik ruchu, który po wizycie kota uruchamia grabki sprzątające zbrylony żwirek do specjalnego pojemnika.

  • Jak duża powinna być kuweta?

Kuwety powinny być dostosowane wielkością i wysokością do rozmiarów kota. Najczęściej spotykane wymiary to: mała27x37, średnia 37×47, duża 54×45. Mniejsze kuwety będą bardziej ekonomiczne, ponieważ zmieści się w nich grubsza warstwa żwirku. Większe kuwety będą odpowiedniejsze dla dużych kotów oraz w sytuacji, gdy nie mamy możliwości częstej wymiany zbrylonego żwirku.

  • Gdzie powinna stać kuweta?

Koty są z natury czyste i preferują spokój, dlatego kuweta powinna stać w ustronnym, intymnym miejscu, np. łazience lub przedpokoju. Warto uwzględnić indywidualne preferencje zwierzaka. Kuweta nie powinna stać blisko legowiska i miski z jedzeniem.

Kuweta dla małego kota, kuweta dla dorosłego kota

Małe lub młode koty będą lepiej czuć się w kuwetach otwartych, do których łatwo wejść. Jej brzegi nie powinny przekraczać 7 cm, aby kot nie miał problemów z ich pokonaniem. Kuwetę zakrytą można stosować dla kociąt od 12 tygodnia życia, jeśli jednak decydujemy się kuwetę otwartą, wymieńmy ją na nieco większą.

Koty dorosłe zazwyczaj chętnie korzystają z kuwet zakrytych. W przypadku otwartych można wybrać modele większe i z wyższymi brzegami. W obu przypadkach rozmiar kuwety należy dostosować do wielkości kota, aby zapewnić mu wygodę korzystania.

Polecane kuwety dla kotów

Co wsypać do kuwety?

Aby utrzymać czystość kuwety na dłużej, warto stosować żwirek dla kota. Dostępne jest wiele rodzajów żwirku, ogólnie można podzielić je na zbrylające i niezbrylające. Te pierwsze pod wpływem odchodów sklejają się, co pozwala na szybkie posprzątanie kuwety. Niezbrylające nie mają takich właściwości. Materiały, z jakich wykonane są żwirki to:

– bentonit rodzaj skały o wysokich właściwościach chłonących i neutralizujących zapachy

– drewno/ materiały roślinne przypominają trociny, są bardzo wydajne, można je spłukiwać w toalecie

– silikon (silikat) rodzaj tworzywa sztucznego o najwyższej wydajności i niewielkiej wadze

Rodzaj żwirku warto dostosować do preferencji naszego kota.

Akcesoria do kuwety

  • Filtry do kuwety (filtry węglowe)

Stosowane w kuwetach zamkniętych, pomagają w zatrzymywaniu nieprzyjemnych zapachów wewnątrz kuwety. Często są dołączane przy zakupie kuwety. Ich działanie utrzymuje się od 1 tygodnia do trzech miesięcy w zależności od rodzaju.

  • Neutralizatory do kuwety

Stosowane częściej w kuwetach otwartych. Mają postać proszku, rozsypuje się je pod lub na żwirku. Pochłaniają brzydkie zapachy, czasem same wydzielają przyjemny aromat.

  • Odświeżacze do kuwety

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pozwolą na przedłużenie czystości żwirku i kuwety. Można wybierać wśród środków w sprayu lub proszku, aromatyzowanych lub ułatwiających zbrylanie żwirku.

  • Łopatki do kuwety

Łopatkę powinna być dopasowana do grubości żwirku. Dostępne są taki o niewielkich oczkach, jak i te o bardzo dużych. Głęboka łopatka będzie wygodniejsza w użytkowaniu.

  • Wycieraczki do kuwety

Minimalizują roznoszenie żwirku wysypywanego przez kota. Może być wykonana z PCV lub szorstkiego materiału. Szczególnie przydatna przy kuwetach zakrytych, z których kot wychodzi jedną łapką.

  • Worki do kuwety

Worki ułatwiają sprzątnie kuwety. Wkłada się je pod żwirek, a w momencie sprzątania wystarczy podnieść worek i założyć nowy.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Udostępnij