Wybór podłoża to bardzo ważna kwestia dla każdego właściciela ptaków. To właśnie od rodzaju pisaku, żwirku lub innego podłoża oraz od jego właściwości zależy zarówno zdrowie i bezpieczeństwo ptaka, jak i wygoda sprzątania klatki, a niekiedy i całego otoczenia klatki. Jak wybrać dobre podłoże dla ptaków?
Podłoże bezpieczne dla ptaków
Rodzaj i właściwości podłoża w dużym stopniu wpływają na zdrowie ptaka. Wśród opinii hodowców ptaków i weterynarzy można spotkać skrajne opinie: część osób uważa, że podłoże takie jak piasek jest niezbędne dla właściwego rozwoju zwierzęcia, natomiast inne osoby podają przykłady ptaków, które nieodpowiednie podłoże doprowadziło do utraty zdrowia, a w niektórych przypadkach również do śmierci. Wybierając dobrą podściółkę do klatki, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej wielkość piasek, żwirek czy wióry muszą być takiej wielkości, aby uniemożliwić ptakom zakrztuszenie się.
Podłoże wygodne dla właściciela
Druga ważna kwestia to sprzątanie klatki i znów powinniśmy zwrócić uwagę na rozmiar ziarenek lub wiórek wybranego podłoża. Jeśli nasz wybór padnie na stosunkowo duże części, sprzątanie i utrzymanie higieny będzie dużo trudniejsze niż w przypadku drobnych żwirków lub piasku. Dlatego myśląc o wyborze podłoże, pamiętajmy o tym, jak możemy monitorować ilość odchodów i innych zanieczyszczeń wewnątrz klatki.
Rodzaje podłoży które wybrać?
-
Piasek najpopularniejsze, a zarazem najbardziej kontrowersyjne podłoże do klatki dla ptaków. Według niektórych hodowców ptaków jest niezbędny w procesie trawienia, inni powtarzają, że może zapychać układ pokarmowy i doprowadzić nawet do śmierci ptaka. Takie podłoże prawdopodobnie znajdzie się w całym pokoju, ponieważ ptaki będą rozrzucać je skrzydłami. Jako minusy takiego podłoża podaje się także ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych lub poranienia układu pokarmowego w przypadku ostrych krawędzi piasku. Jeżeli decydujemy się na piasek do klatki, lepiej nie wybierać piasku z budowy lub piaskownicy, w których mogą znajdować się niebezpieczne bakterie.
-
żwirek wybierany z podobnych powodów jak piasek, tu również pojawia się niejasna kwestia zapotrzebowania na kamyczki w procesie trawienia. żwirki, zazwyczaj różnokolorowe utrudniają utrzymanie higieny klatki. Zdecydowanie nie poleca się stosowania w klatkach żwirków przeznaczonych dla kotów. Takie podłoża często mają właściwości chłonące wodę. Pod wpływem wilgoci kamyczki powiększają się i mogą stanowić zagrożenie dla ptaka.
-
Wióry i trociny powstają podczas procesu obróbki drewna: wióry są większe i nie pylą tak jak trociny. Drewniane wióry mogą roznosić się po całym pomieszczeniu, ale są bezpieczne dla ptaków. Wyjątek stanowią wióry cedrowe zawierające substancje toksyczne. Ze względu na dość dużą wielkość wióry nie pozwalają na monitorowanie odchodów. Trociny nie będą dobrą podściółką, gdyż stanowią niebezpieczeństwo dla ptaka pył może doprowadzać do schorzeń układu oddechowego oraz uszkodzenia oczu.
-
Słoma i siano słoma (wysuszone łodygi zbóż) oraz siano (sucha trawa) są bardzo pylące i, podobnie jak trociny, mogą doprowadzać do reakcji alergicznych i problemów ze zdrowiem. Na słomie lub sianie mogą pojawiać się także grzyby i bakterie niebezpieczne dla ptaków. Ponadto taka podściółka właściwie uniemożliwia monitorowanie odchodów.
-
Papier aż niektórzy hodowcy uznają papier (np. ręczniki papierowe) za najlepsze podłoże w klatce dla ptaków. Zaletą papieru jest ułatwione utrzymanie higieny, zarówno monitorowanie ilości odchodów, jak i wymiana jest bardzo łatwa. Dodatkowo takie podłoże nie roznosi się po całym pokoju. Nie poleca się stosowania papieru kredowego lub gazet.
-
Papier pokryty piaskiem aż przypomina papier ścierny. Producenci zalecają go do ścierania i ostrzenia pazurków ptaków. Jednak może on doprowadzić do ścierania również spodów stóp i tworzenia się ran. Zaletą jest łatwość wymiany i monitorowania odchodów.
-
Drewno taka podściółka jest wytwarzana z kawałków drewna, nie jest to jednak to samo, co wióry i trociny, które są odpadkami przy obróbce. Zazwyczaj w procesie wytwarzania zwiększa się właściwości chłonące drewna. Znane są przypadki występowania niebezpiecznych grzybów i bakterii w takich podściółkach. Utrzymanie czystości klatki również jest nieco utrudnione.
-
Pellety granulat wytwarzany z różnego rodzaju materiałów: papieru, drewna, kolb kukurydzy. Jest bezpieczny dla ptaków, choć w dużych ilościach może zapychać przewód pokarmowy. Podobieństwo do pokarmu może skłaniać ptaki do nadmiernego spożywania takiej podściółki.
Klatka bez ściółki
Jeżeli uznamy, że żadna wyściółka nie spełnia naszych oczekiwań czy możemy zostawić klatkę z czystym dnem? Tak, jednak przysparza to wiele problemu z utrzymaniem czystości. Wymieniane podłoże ułatwia nam utrzymanie higieny, w wypadku jego braku jesteśmy zmuszeni dość często myć klatkę, ponadto szybciej brudzą się także same ptaki. Unikamy jednak niebezpieczeństw wynikających ze zjadania podłoża przez ptaki.
Ruszt
Ruszt to kratkowane drugie dno, które zawieszone nad dnem klatki uniemożliwia kontakt odchodów i zabrudzeń. Będzie to idealne rozwiązanie dla ptaków, które preferują siedzenie na gałązkach i żerdziach, zamiast spacerów po dnie klatki.