Jak wybrać szelki dla psa

Jak wybrać szelki dla psa

Każdy nowy właściciel czworonoga prędzej czy później staje przed trudnym wyborem: jakie akcesorium wybrać, aby bezpiecznie i spokojnie wyjść na spacer – obrożę czy szelki? Jeśli zamierzamy trenować sport, w którym towarzyszył nam będzie pies, również pojawia się pytanie, które szelki wybrać?

Poniższy artykuł pozwoli dokonać lepszej i bardziej świadomej decyzji przy wyborze szelek. Istnieje bowiem kilka kluczowych kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Dlaczego szelki dla psa są dobrym rozwiązaniem?

Szelki wywodzą się od uprzęży dla psów stosowanych w czasach, kiedy czworonogi te zaangażowane były w pracę dla człowieka. Psom biegającym w zaprzęgach i traktowanym jako siła pociągowa zakładano odpowiednie konstrukcje ułatwiające im pracę. 

Szelki dla psa produkowane w czasach współczesnych są wygodne i komfortowe w użytkowaniu dla właścicieli i psa. Będą odpowiednie dla zwierząt, które z łatwością wyswobadzają się z obroży lub dla tych, które nie przyzwyczaiły się jeszcze do jej noszenia. Właściwie dobrane szelki nie będą uciskać psiaka ani zniekształcać kończyn, dlatego są odpowiednie dla psów w każdym wieku.

Niezależnie od wybranego wariantu, czy też rodzaju produktów z tej kategorii, wszystkie szelki mają jedno główne zadanie, którym okazuje się zagwarantowanie czworonogom pełnego bezpieczeństwa. To właśnie dzięki nim ukochany pupil nie zrobi sobie krzywdy, ani nie dozna bolesnego urazu nawet w przypadku gwałtownego szarpnięcia smyczy. Wówczas obroża mogłaby wywołać u zwierzęcia dotkliwy ucisk, a nawet stanowić zagrożenie dla jego zdrowia, co w kontekście szelek jest znacząco ograniczane.

Jak dobrać szelki dla psa?

Przepis na idealnie dopasowane szelki zdaje się nie istnieć, gdyż każdy pupil jest przecież inny. Zarówno wymagania, potrzeby, jak i preferencje czworonogów, różnią się w zależności od konkretnego osobnika. Dlatego też przed zakupem szelek zdecydowanie warto zwrócić uwagę na aspekty takie, jak:

  • Rozmiar szelek – powinien on być dostosowany do wielkości zwierzęcia. Pomimo tego, że akcesoria z tej kategorii przeważnie umożliwiają regulację, tak nieraz jest ona stosunkowo niewielka. Przed zakupem powinniśmy więc dokładnie zmierzyć psa. Będą potrzebne nam wymiary:
    • obwodu szyi oraz klatki piersiowej w najszerszym miejscu,
    • linii górnej – odległość między miejscami na grzbiecie, w których dokonaliśmy pomiaru szyi i klatki piersiowej,
    • linii dolnej – jak wyżej, ale pod klatką piersiową.
Tabela rozmiarów Ferplast
Posiadając te wartości oraz porównując je z tabelami rozmiarów, które zamieszczane są przez producentów, z pewnością uda nam się odpowiednio dobrać wielkość szelek dla naszego pupila.
  • Materiał i jakość wykonania – zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem okazują się szelki, które są lekkie, miękkie, a także wykonane z oddychających oraz szybkoschnących materiałów. Szelki nie powinny mieć ostrych elementów i szwów, które podrażniają skórę. Warianty plastikowe, gumowe lub z eko-skóry, mogą więc nie być najlepszą opcją.
  • Szerokość taśmy – warto zwrócić uwagę, aby taśma pasowała do rozmiarów pupila. Zbyt szeroki wariant w przypadku rasy małej lub miniaturowej może powodować dyskomfort, natomiast duże i olbrzymie psy nie będą czuły się dobrze w drobnych szelkach, które jednocześnie okażą się mniej trwałe.
  • Wygoda użytkowania – to aspekt, który ma znaczenie zarówno dla psów, jak i opiekunów. Komfort przemieszczania się w szelkach powinien więc być możliwie najwyższy, tym samym nie powodując otarć lub podrażnień. Warto stwierdzić również, który z systemów zakładania akcesoriów tego typu jest najwygodniejszy.

Marka Ferplast posiada w swojej ofercie szeroki wybór komfortowych szelek o trwałym wykonaniu, które z pewnością zapewnią Twojemu pupilowi wygodę w czasie spaceru i zabawy.

Rodzaje szelek dla psa

Szelki, obroże i smycze Ferplast

Dopasowanie odpowiednich szelek wiąże się również z wyborem konkretnego rodzaju. Na chwilę obecną ilość akcesoriów tego typu może wydawać się wręcz przytłaczająca, co z kolei utrudnia podjęcie decyzji. Dlatego też poniżej znajdują się wszelkie kategorie szelek, które dostępne są na sklepowych półkach.

Szelki spacerowe

Jest to zdecydowanie najczęściej spotykany szelek, który został przeznaczony do, jak sama nazwa mówi, codziennych spacerów i wspólnych aktywności na świeżym powietrzu. W ich obrębie wyróżnia się szelki typu Guard, bezuciskowe, a także typu walk-in, czy też step-in. Każdy z wymienionych rodzajów może występować w przeróżnych wersjach kolorystycznych, a także być wykonany z całkowicie odmiennych materiałów.

Tego typu akcesoria są obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Co więcej, w ich obrębie wyróżnia się szereg rozmiarów, a także wyjątkowych wzorów, przez co dopasowanie konkretnego wariantu okazuje się niezwykle proste. Należy również zaznaczyć, że szelki typu Guard są polecane przez weterynarzy, a także psich ortopedów, gdyż ich konstrukcja jest całkowicie bezpieczna dla anatomii zwierzęcia. Do zalet produktów z tej kategorii z pewnością należy zaliczyć wygodę użytkowania, łatwość w zakładaniu, a także całkowity brak ograniczeń ruchowych u zwierzęcia.

Guardy okazują się jednocześnie najbardziej uniwersalnym rodzajem szelek, ponieważ doskonale sprawdzają się one zarówno w przypadku psów aktywnych, jak i miłośników nieco spokojniejszych spacerów.

Szelki bezuciskowe dla psa

Szelki bezuciskowe dla psa

Szelki bezuciskowe okazują się pewnego rodzaju odłamem kategorii Guardów. Stanowią one propozycję dla psów miniaturowych oraz małych, a także osobników o niezwykle wrażliwej skórze, krótkiej sierści, czy też szczeniaków.

Budowa produktów z tej kategorii opiera się na szerokim panelu wykonanym z miękkiej tkaniny oraz oddychającej siateczki, który znajduje się na klatce piersiowej zwierzęcia. W obrębie grzbietu umieszczane są natomiast paski regulacyjne, a także zawleczka do przypięcia smyczy.

Szelki bezuciskowe to niezwykle wygodne rozwiązanie, a ich dopasowanie nie powinno stanowić problemu.

Szelki typu walk-in/step-in

Szelki z tej kategorii cechują się całkowicie nieskomplikowaną konstrukcją, a ich zakładanie okazuje się łatwe i bezproblemowe. Wystarczy bowiem rozłożyć szelki na podłodze, a następnie przełożyć przednie łapy pupila przez odpowiednie otwory w kształcie trójkątów, po czym spiąć je klamrą na grzbiecie zwierzęcia.

Szelki step-in nie sprawdzą się w przypadku ras dużych i olbrzymich.

Szelki sportowe

Szelki sportowe

Tego typu warianty są dedykowane czworonogom, które wraz z opiekunami uprawiają przeróżne sporty lub chętnie podejmują się wspólnych aktywności.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów z tej kategorii okazują się sledy. Ich konstrukcja nieraz może przypominać szelki stosowane w psich zaprzęgach, gdyż kończą się one w okolicach ogona. Budowa sledów ma na celu równomierne rozłożenie wszelkich sił, które mają miejsce w momencie ciągnięcia. To właśnie dzięki temu zarówno stawy, jak i kości pupila, nie są nadmiernie obciążane.

Szelki sportowe sprawdzają się w aktywnościach takich, jak canicross, bikejoring, czy też dogtrekking.

Decydując się na zakup produktów z tej kategorii należy również pamiętać o odpowiedniej smyczy, która wyposażona jest w amortyzator.

Szelki do samochodu dla psa

Pasy znajdujące się w samochodach nie zostały skonstruowane bez przyczyny. Należy jednak zaznaczyć, że podróżując z pupilem każdy opiekun powinien zadbać nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale i zwierzęcia.

Szelki samochodowe bardzo często wyposażone są w piankę amortyzującą szarpnięcia pojazdu, która znajduje się przy klatce piersiowej pupila. Nieraz są one również wykorzystywane jako standardowe szelki spacerowe, przez co ich zakup może okazać się niezwykle opłacalny.

Polecane szelki dla psów

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości szelek dla psa

Szelki dla szczeniąt

Pies w szelkach

W kategorii szelek dla szczeniąt najczęściej spotykane są warianty bezuciskowe typu Guard, które dedykuje się najmłodszym czworonogom. Ich konstrukcja składa się wówczas z delikatnego, piankowego materiału. Przeważnie stanowią one również nieco bardziej zabudowany produkt. Wszystko to ma jednak na celu ochronę pupila przed nagłymi szarpnięciami, a także ich możliwymi skutkami.

Obroża czy szelki?

Grupy zwolenników stosowania każdego z powyższych rozwiązań są równie duże. Nieraz opiekunowie decydują się więc na zamienne stosowanie zarówno szelek, jak i obroży, w zależności od danej sytuacji.

Niezaprzeczalnym jest, że szelki stanowią bezpieczne i komfortowe rozwiązanie dla każdego czworonoga, tym samym dając mu pełną swobodę ruchów. Doskonale sprawdzą się więc w przypadku codziennych aktywności, ale i wspólnych treningów, czy też podróży.

Obroże natomiast nieraz stosowane są przy okazji szkolenia w zakresie posłuszeństwa. Należy jednak zaznaczyć, że wszelkie warianty metalowe powinny być omijane szerokim łukiem. Kolczatki oraz obroże łańcuszkowe, stanowią bowiem zagrożenie dla zdrowia pupila, jednocześnie powodując strach i niechęć względem wspólnych spacerów.

Czytaj więcej w artykule: Szelki czy obroża?

Akcesoria dla psa

Udostępnij