Śmierć to bardzo trudny temat, a jednak nieuchronnie pojawia się w życiu każdego z nas. Śmierć pupila może być również ciężkim przeżyciem, zwłaszcza dla dzieci, które o wiele mocniej od dorosłych przywiązują się do swoich zwierzątek. Często zwierzak jest traktowany jako równoprawny członek rodziny, a jego śmierć jest trudna do zaakceptowania zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Mały człowiek w obliczu śmierci
Śmierć ukochanego zwierzaka może być dla dziecka naprawdę trudnym doświadczeniem. Dlatego bardzo ważne jest to, jak wytłumaczymy dziecku tą sytuację i w jaki sposób pomożemy mu przebrnąć przez najgorsze chwile. Pupile często umierają ze starości lub w konsekwencji poważnej choroby wówczas przez dłuższy czas obserwujemy, że dzieje się im coś złego. Warto wykorzystać ten czas, aby przygotować dziecko na najgorsze i wytłumaczyć mu, że dla zwierzaka będzie to koniec cierpienia.
Nie oszukuj!
Gdy pupil ginie nagle, w wyniku nieszczęśliwego wypadku, nie mamy możliwości, aby przygotować się na nadchodzącą sytuację. Bywa przecież tak, że parę godzin wcześniej dziecko i ukochany zwierzak radośnie się bawili. W takiej sytuacji chcemy oszczędzić dziecku cierpienia i wymyślamy historie o wyjazdach, ucieczkach albo pożyczaniu psa lub kota dawno niewidzianej cioci. Nie jest to dobre wyjście, ponieważ prawda w końcu wyjdzie na jaw, a dziecko oprócz smutku po stracie przyjaciela, poczuje się dodatkowo oszukane przez najbliższe mu osoby.
Jak powiedzieć dziecku o śmierci pupila?
Rozmowa z dzieckiem na temat śmierci jego ulubionego zwierzaka nie będzie prosta, ale jest nieunikniona. Powinniśmy zrobić to w możliwie najbardziej delikatny sposób, jednocześnie tworząc dziecku atmosferę bezpieczeństwa i komfortu. Bez wdawania się w bolesne szczegóły opowiedzmy, że teraz pupil jest już w psim niebie, nie cierpi i nic go nie boli, a wokół siebie ma samych przyjaciół. Dziecko może zadawać wiele pytań konsekwentnie na nie odpowiadajmy, nie zmieniając faktów i mówiąc prawdę. To pozwoli dziecku oswoić się ze zjawiskiem śmierci i szybciej się z nią pogodzić.
Pozwól sobie i dziecku na żałobę i smutek
Pies, kot, gryzoń czy każde inne zwierzątko, które przez dłuższy czas było towarzyszem dziecięcych zabaw, traktowanym jako członek rodziny, jest dla dziecka niezmiernie ważne. Z tego powodu ból po jego stracie będzie bardzo duży. Nie próbujmy go marginalizować i na siłę bagatelizować całej sytuacji. Przeżycie żałoby i pozwolenie sobie na smutek jest potrzebne. Dzięki temu szybciej potrafimy uporać się ze stratą. Pokażmy dziecku, że nam też jest smutno, ale śmierć to naturalna kolej rzeczy i można sobie z tym poradzić. Dla dziecka będzie to cenna lekcja radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Pożegnanie z pupilem
Kiedy od dawna widzimy, że pupil choruje i może umrzeć lub przygotowujemy się do jego uśpienia przygotujmy na to również dziecko i wspólnie się pożegnajmy. Niech maluch napisze list do przyjaciela, narysuje dla niego obrazek lub przyniesie mu ulubioną zabawkę na posłanie. Wytłumaczmy, że jest to pożegnanie, że teraz nasz zwierzak odejdzie do lepszego miejsca, gdzie już nic nie będzie go bolało. W przypadku nagłej śmierci możemy wykonać te same czynności, ale tłumacząc dziecku, że pupil jest już w psim niebie i ogląda swoją rodzinę z góry.
Kiedy można wziąć nowe zwierzę?
Nowe zwierzątko nie może być kupowane jako zastępstwo poprzedniego. Każdy potrzebuje czasu, aby pogodzić się z odejściem pupila i dopiero wtedy jest gotowy na przyjęcie kolejnego zwierzaka. Rodzice obserwując dziecko będą potrafili wskazać najlepszy moment. Gdy dziecko już wyjdzie z żałoby, nie będzie myśleć o starym przyjacielu i pogodzi się z sytuacją można rozpocząć rozmowy na temat przygarnięcia nowego pupila.
Jak się przygotować na nowego zwierzaka?
Przede wszystkim należy wytłumaczyć dziecku, że jest to inne zwierzątko. Będzie lubiło, co innego, będzie się inaczej zachowywać, być może co innego jeść i inaczej się bawić. Należy cierpliwie wytłumaczyć dziecku, że jest to inny zwierzak ale nie oznacza to, że jest gorszy. Jeśli dobrze przygotujemy dziecko, zaangażujemy go w przygotowanie wyprawki dla nowego pupila, wspólnie wybierzemy się po niego – dziecko z pewnością zaakceptuje nowego domownika i pokocha go całym sercem, jak poprzedniego.