Jak wytresować kota? Praktyczne wskazówki i porady

Jak wytresować kota? Praktyczne wskazówki i porady

Powszechnie przyjęło się uznawać, że koty to indywidualiści, którzy nie są w stanie nauczyć się żadnych sztuczek lub komend, a nawet jeśli, to zwyczajnie nie mają na to ochoty. W rzeczywistości jednak czworonogi te cechują się wysoką inteligencją, a także zdolnościami do stosunkowo szybkiego nabywania nowych umiejętności. Kluczową rolę odgrywa jednak odpowiednie podejście i nastawienie, które powinno opierać się na partnerstwie i szacunku, a nie chęci podporządkowania sobie kota za wszelką cenę. Jak więc wytresować kota?

Czy mruczka da się nauczyć sztuczek? Na czym polega wychowanie kota? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Kompletny poradnik

Jak wychować kota?

Jak wychować kota?

Już na samym wstępie należy zaznaczyć, że wychowanie kotów może przebiegać w niezwykle zróżnicowany sposób. Każdy mruczek jest bowiem zupełnie inny, przez co niektóre metody i wskazówki okazują się skuteczne, natomiast inne zdają się nie robić żadnej różnicy.

W tresurze kotów kluczową rolę odgrywa zrozumienie, iż czworonogi te nigdy nie będą w pełni posłuszne. Tak więc, zamiast oczekiwać niesamowitych i szybkich rezultatów, opiekunowie mruczków powinni cieszyć się z najdrobniejszych sukcesów, a porażki ignorować. Co więcej, w całym tym procesie, który warto rozpocząć jak najwcześniej, bardzo ważne jest również zachowywanie cierpliwości, spokoju i wyrozumiałości. Koty nie będą bowiem skłonne do współpracy z człowiekiem w momencie, gdy czują się w jego towarzystwie niekomfortowo lub też są do czegokolwiek przymuszane.

Czy kota da się nauczyć sztuczek?

Z zachowaniem odpowiedniego podejścia, które uwzględnia cierpliwość, wyrozumiałość, a także zaangażowanie w tresurę, kota da się nauczyć wielu rozmaitych sztuczek. Wśród nich można wyróżnić chociażby aportowanie, czy też podawanie łapy. Ponadto mruczki z powodzeniem nabywają również umiejętność chodzenia na smyczy lub reagowania na własne imię. Wszystko to wymaga jednak od opiekunów systematycznej pracy z pupilem, która jednocześnie jest dostosowana do jego indywidualnych preferencji oraz cech.

Tresura kota – metody i wskazówki

Tresura kota – metody i wskazówki

Tresura kota niejednokrotnie znacząco odbiega od tego, jak wygląda to w przypadku psów. I choć opiekunowie mruczków mogą wykorzystywać wówczas podobne metody, kluczowym okazuje się nastawienie samych czworonogów. Psy bardzo często czerpią ze szkolenia radość, gdyż mogą wówczas spędzić trochę czasu z ukochanym opiekunem, czy też otrzymać dodatkowe pieszczoty lub smakołyki. U kotów przeważnie wygląda to jednak odrobinę inaczej. Stworzenia te mają bowiem o wiele bardziej indywidualistyczne nastawienie do życia, przez co często nie mają ochoty na spędzanie czasu z opiekunami, o ile nie mają z tego korzyści, których aktualnie potrzebują. Dlatego też nie należy oczekiwać, że kot wykona dane polecenie lub komendę z dobroci własnego serca, a raczej zrobi to jedynie wówczas, gdy będzie to dla niego opłacalne.

Przechodząc jednak do rzeczy, opiekunowie mruczków powinni zwrócić uwagę na kilka kluczowych metod i wskazówek, które usprawnią tresurę kota i zapewnią owocną współpracę. Najważniejsze z nich znajdują się w poniższych akapitach.

Rola pozytywnych wzmocnień

Jak wytresować kota - Rola pozytywnych wzmocnień

Pozytywne wzmocnienia to nic innego jak nagrody, które serwowane są zwierzęciu w momencie prawidłowego wykonania danego zadania. Dzięki temu pupil buduje bowiem miłe skojarzenia z konkretnymi czynnościami, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wykazania dokładnie takiej samej reakcji w przyszłości.

Metoda pozytywnych wzmocnień to z założenia najskuteczniejsza technika wykorzystywana w treningu domowych czworonogów, w tym również kotów. Nagrodami dla mruczków będą przede wszystkim aromatyczne smakołyki, ale również interakcje z opiekunami.  

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości przysmaków dla kotów

Kary nie powinny mieć miejsca

Kary nie powinny mieć miejsca

Wbrew wszelkim panującym przekonaniom, koty to czułe i wrażliwe stworzenia, które zdają się odbierać ludzkie emocje, a także reagować na ton głosu swojego opiekuna. Dlatego też w szkoleniu mruczka absolutnie niewskazane jest stosowanie kar w każdej postaci, gdyż może to sprawić, że kot najzwyczajniej utraci chęć do jakiejkolwiek dalszej współpracy, a przy tym również stanie się wycofany, czy też nieszczęśliwy.

Warto jednocześnie mieć na uwadze fakt, że koty są w stanie skojarzyć reakcje swoich opiekunów w całkowicie negatywny sposób, przez co nieraz mruczki stają się nieufne, a także nadmiernie strachliwe. Stosując kary można więc łatwo utracić więź z kotem, a jej odbudowanie często stanowi nie lada wyzwanie.

Połącz naukę z zabawą

Połącz naukę z zabawą

W znaczącej większości przypadków koty są wyjątkowo energicznymi i zabawowymi stworzeniami, co z kolei można wykorzystać przy okazji nauki poszczególnych komend lub nowych umiejętności. Pozytywna atmosfera zdecydowanie sprzyja bowiem tworzeniu pozytywnych skojarzeń, a co za tym idzie – sprawniejszej i szybszej nauce. Z pewnością warto więc zadbać o to, aby czas spędzany na treningu był miły i radosny zarówno dla samego mruczka, jak i jego opiekunów.

Zobacz: Jak bawić się z kotem i dlaczego warto to robić?

Trudności w tresowaniu kota – przyczyny i rozwiązania

Trudności w tresowaniu kota – przyczyny i rozwiązania

Każdy opiekun kota doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak niezależny (a czasem nawet i niemiły) potrafi być jego pupil. Z tego względu w trakcie tresury mruczków można napotkać szereg niepowodzeń i trudności, które bardzo często wynikają po prostu z natury tych czworonogów. Koty nie są bowiem stworzone do tego, aby z zapałem i wielkimi chęciami wykonywać polecenia ludzi. Wolą one raczej zajmować się swoimi sprawami i podążać własnymi ścieżkami, co okazuje się w pełni zrozumiałe. Istnieją jednak pewne czynniki, które znacznie utrudniają nauczenie mruczka danych komend lub konkretnych umiejętności. Jest to chociażby:

  • Wiek zwierzęcia – pomimo tego, że koty przez całe życie są w stanie nauczyć się nowych zachowań, z biegiem lat zadanie to może okazać się coraz trudniejsze.
  • Niedopasowane metody – każdy kot jest inny, przez co niektóre z nich będą czuły się lepiej w danych aktywnościach, natomiast inne nie będą w stanie wówczas usiedzieć w miejscu.
  • Mało atrakcyjne nagrody – mruczki, które na porządku dziennym otrzymują dane smakołyki, czy też ogromne ilości pieszczot, nie będą traktowały ich jako nagrody za dobrze wykonane zadania.
  • Zły czas – koty z natury mają pewne przyzwyczajenia, które obejmują chociażby wykonywanie danych czynności o stałych porach dnia. W związku z tym, gdy ich harmonogram zostaje zaburzony przez „widzi mi się” opiekunów, czworonogi nie będą chętne do współpracy, a często wręcz odmówią spędzania czasu z opiekunami. Mruczki bardzo często rezygnują również z rozmaitych działań w momencie, gdy trwają one zbyt długo lub są nadmiernie monotonne.

Sprawdź również: Jak sprawdzić, czy kot mnie kocha? Sygnały i wskazówki

Udostępnij