Jak zacząć biegać z psem?

Jak zacząć biegać z psem?

Ruch to zdrowie, i dla psa, i dla jego właścicieli, a wiosenne miesiące sprzyjają temu, by zacząć uprawiać sport wspólnie z czworonogiem. Dowiedz się, od czego zacząć i o co zadbać, żeby idealnie przygotować siebie i swojego pupila.

Przyczyną wielu problemów zdrowotnych u psów, podobnie jak u ludzi, może być słaba kondycja i zbyt mała ilość spacerów oraz innych ćwiczeń. Świetnym rozwiązaniem tej sytuacji jest bieganie z psem, dzięki któremu zwierzęta te z łatwością utrzymują prawidłową wagę i robią się bardziej sprawne. Taki ruch świetnie wpływa też na krążenie i wspomaga dobre trawienie.

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz bieganie z psem

Każdy pies jest inny. Biegać może bardzo wiele psów różnych ras i wielkości, młodych i mających już kilka lat. Z planów wspólnego sportu najlepiej wykluczyć psy bardzo stare, po kontuzjach, a także ze skłonnościami do nich. Tym powinniśmy zapewnić raczej krótszy lub dłuższy spacer, zgodnie z wskazaniami weterynarza.

Ruch na świeżym powietrzu pokochają przede wszystkim średnie i duże psy, ale pamiętajmy też o mniejszych, którym często wystarcza po prostu nieco krótszy dystans. Dla psów pracujących i ras sportowych bieganie z psem to nie tylko świetne rozwiązanie dla zapewnienia zdrowia, ale też bardzo prosta metoda na spalenie nadmiaru energii. Kiedy młody pies ciągle skacze po domu to najprawdopodobniej znak, że czas wyciągnąć smycz do biegania z psem i ruszyć w trasę.

Czy wystarczy tylko kupić smycz do biegania z psem? Poznaj akcesoria

Kiedy już upewnisz się, że bieganie to coś, co twoje zwierzę pokocha, sprawdź, czy na pewno masz wszystko, czego potrzebujesz. Podczas biegania przyda się coś, co pozwoli zarówno psu jak i nam na swobodne poruszanie się. Częsty wybór to smycze przygotowane specjalnie do aktywności ruchowych, takie jak Dogcessories Smycz Idealeash Trekking MAXI dla psów powyżej 20kg. Smycz do biegania z psem często zastępowana jest przez pas biodrowy, świetnym przykładem jest tu pas biodrowy ze smyczą Trixie. Warto także pamiętać o dobraniu szelek odpowiednich do wagi i rozmiaru zwierzęcia – trzeba to zrobić bardzo precyzyjnie, bo bieganie z psem to dużo bardziej aktywna forma ruchu niż zwykły spacer.

Jak biegać z psem – pierwsze kroki

Jeżeli nasz pies nigdy wcześniej nie biegał, warto postąpić podobnie jak z ludźmi, którzy dopiero zaczynają – na początku decydować się na małe dystanse i wolne tempo. Pamiętaj, że nie ma jednego konkretnego planu i sposobu trenowania, który sprawdzi się dla wszystkich. Musisz obserwować swojego psa i na tej podstawie decydować o dalszych etapach treningu.

Jak zwierzę sobie radzi, sprawdzisz zakładając mu smycz do biegania z psem i zaczynając od rozgrzewki, powiedzmy biegu lub szybkiego marszu przez 10 minut. Szybszy oddech i otwarty pysk to całkiem prawidłowa reakcja, ale jeżeli twój pies jest kompletnie wyczerpany to znak, że trzeba albo zrezygnować, albo zdecydować się na jeszcze krótszy dystans. Jeżeli jednak pies czuje się dobrze ,możemy przez kilka tygodni stopniowo wydłużać czas biegania.

Kolejnym ważnym elementem jest nauczenie psa, żeby biegł równo z nami. Z pewnością bardzo pomoże tutaj dobrze dobrana smycz do biegania z psem, ale jest to też w dużym stopniu kwestia praktyki. Na początku często zdarza się, że pies wybiega do przodu albo zostaje z tyłu. Musimy wtedy zareagować i przywołać go do nogi. Większość tego typu problemów znika po dwóch lub trzech tygodniach.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Pies dużo słabiej niż człowiek sygnalizuje, że jest wyczerpany, więc cały czas powinniśmy go uważnie obserwować. Jeżeli pies jest już bardzo zmęczony albo zaczyna kuleć, koniecznie trzeba się zatrzymać i albo odpocząć przez chwilę, albo skończyć bieganie na dany dzień. To bardzo ważne, zwłaszcza na samym początku.

Także po bieganiu warto przyjrzeć naszemu psu, a zwłaszcza jego łapom. Należy je dokładnie umyć i sprawdzić, czy nie ma na nich otarć lub innych zranień.

Wielu początkujących biegaczy zastanawiających się jak biegać z psem, nie bierze też pod uwagę, że przy tak intensywnym wysiłku zarówno ludzie jak i zwierzęta potrzebują dużo wody. Pamiętajmy o zabraniu bidonu dla siebie i specjalnej butelki dla psa, z której będzie się mógł napić po drodze.

Często przysmaki i inne nagrody świetnie pomagają też przy początkowym etapie, w którym pies albo zostaje z tyłu albo wyrywa się do przodu. Jeżeli będziemy nagradzać poprawne zachowania nauka pójdzie dużo sprawniej, a pies przestanie ciągnąć smycz do biegania z psem. Pamiętajmy jednak, że ciężko się biega z pełnym żołądkiem, nagrody powinny więc być bardzo małe.

Ostatnim elementem, o którym koniecznie musisz pamiętać jest karma dla psa. Pies biegający codziennie lub kilka razy w tygodniu ma dużo większe zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Dzięki białku zbuduje mięśnie, a dzięki minerałom wzmocni kości. Dostęp do tych korzystnych elementów zapewni mu tylko dobrej jakości mokra lub sucha karma dla psa.

Bieganie to zarówno duża porcja ruchu jak i wspaniała okazja do spędzenia czasu z naszym pupilem. Pomaga w poprawieniu kondycji, utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i rozładowaniu nadmiaru energii – to same zalety. Jeżeli dobrze się przygotujemy bieganie z psem będzie i dla nas i dla niego naprawdę wspaniałym doświadczeniem. Dlatego koniecznie sprawdź czy to będzie coś, co pokocha Twój pies!

Udostępnij
Posted Under