Kastracja lub sterylizacja to krok, na jaki decyduje się dzisiaj większość właścicieli kotów. Uniknięcie ciąży i ropomacicza u kotki, czy też znaczenia terenu moczem przez kocury, to jedne z najczęstszych powodów. Do opieki nad kotem po zabiegu trzeba się jednak przygotować, bo zarówno tuż po powrocie do domu, jak i w kolejnych latach, nasz puszysty przyjaciel wymagać będzie właściwej opieki. Jak prawidłowo zaopiekować się kotem po sterylizacji lub kastracji?
Spis treści
Jak zaopiekować się kotem zaraz po zabiegu sterylizacji?
Twój pupil będzie mógł powrócić do domu najprawdopodobniej tego samego dnia, w którym zostanie wykonany zabieg, jednak nastąpi to dopiero, gdy kot w pełni się rozbudzi. Nie możesz zabrać do domu kota nadal uśpionego narkozą. Licz się jednak z tym, że pupil nie dojdzie do siebie natychmiastowo. Przez pierwszy dzień po zabiegu może być zaspany lub też rozkojarzony.
Kiedy twój kot wróci do domu bezpośrednio po zabiegu sterylizacji lub też kastracji, musisz zadbać o niego tak, by w spokoju mógł dojść do siebie. Zwykle zaleca się podanie wody i umożliwienie zwierzęciu przebywania w cichym, ciepłym, a także spokojnym miejscu. Po zabiegu kot będzie miał obniżoną temperaturę ciała, więc należy zadbać o to, by w legowisku było mu wystarczająco ciepło. Można zbliżyć je do kaloryfera, jednak kot musi mieć możliwość odsunięcia się od źródła ciepła. Nie można jednocześnie dopuścić do jego przegrzania. Pamiętaj także, że legowisko musi koniecznie stać na podłodze, by kot mógł z niego swobodnie wychodzić. Umieść kuwetę w pobliżu.
Karma dla kota może zostać podana dopiero, gdy nasz pupil w pełni się wybudzi. Pamiętajmy jednak, by podać tylko 25% zwykłej porcji. Powinna być łatwa do zjedzenia i wysoce strawna – najlepiej podać kotu mokrą karmę, którą w razie potrzeby można dodatkowo rozrzedzić. Obserwuj pupila uważnie, czy nie ma problemów z jedzeniem i czy nie wystąpią wymioty.
Odizoluj także rekonwalescenta od hałasów, intensywnych zapachów, a także innych zwierząt domowych, które nie będą rozumiały, czemu ich kolega jest senny, i będą go zaczepiać, by skłonić do zabawy.
Pamiętaj także, że należy zadbać o to, by kot nie wylizywał i nie gryzł ran po zabiegu. W tym celu przydatny będzie kołnierz ochronny, jednak może on nie być dla pupila wygodny. Są także dostępne specjalne kubraczki dla kotów wiązane na plecach, które powstrzymają pupila przed podrażnianiem rany.
Zobacz też: Ruja u kotki – ile trwa? Jakie są objawy?
Kocice pod specjalną ochroną
Kocury dochodzą do siebie po kastracji znacznie szybciej, niż kotki, dlatego tym drugim warto poświęcić szczególną uwagę. Wielu właścicieli rezygnuje z zabiegu u kocic, ponieważ nie znaczą one terenu. Nie jest to jednak podejście właściwe – z dwóch powodów. Po pierwsze, u większości kotek, które nie zachodzą w ciążę i nie są wykastrowane, prędzej czy później dochodzi do rozwoju potencjalnie śmiertelnej przypadłości – ropomacicza. Po drugie, okresy płodności, czyli ruje, są dla organizmu kotek niezwykle wycieńczające. Nie ulega wątpliwości, że każdą kotkę nieprzeznaczoną do rozrodu warto wykastrować. Rana na brzuszku zwierzęcia jest bardzo mała i goi się w przeciągu kilku dni. Istnieje możliwość założenia rozpuszczalnych szwów, dzięki czemu nie będzie konieczna druga wizyta u weterynarza.
Jako właściciel będziesz musiał zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim postaraj się, by kotka jak najmniej biegała i skakała przez dwa-trzy dni po zabiegu. Możemy na przykład zdjąć jej ulubione legowisko z półki czy z szafy i położyć je na ziemi. Warto też dopilnować, by kotka nie otworzyła sobie rany i nie wyjęła szwów. Wielu weterynarzy zaleca specjalny kaftanik, który można zrobić samemu lub też kupić.
Zobacz też: Sterylizacja kotki – na czym polega zabieg i czym skutkuje?
Prewencja otyłości a odpowiednia karma dla kotów
U kotów po sterylizacji i kastracji ryzyko otyłości zwiększa się trzykrotnie. Mechanizm ten nie jest do końca poznany – prawdopodobnie dzieje się tak w wyniku spowolnienia metabolizmu. Często też aktywność fizyczna kotów kastrowanych jest mniejsza, niż u tych, które nie przeszły zabiegu. Przyrost wagi może być naprawdę znaczny, bo kot potrzebuje dużo mniejszej ilości energii, ale apetyt ma tak samo duży. Należy przy tym jednak zaznaczyć, że nadwagi nie powoduje sama kastracja czy też sterylizacja, lecz nieprawidłowe żywienie po zabiegu. Zapotrzebowanie kaloryczne i w niektórych przypadkach również aktywność spadają, natomiast właściciele nie wprowadzają żadnych zmian w żywieniu kota. Wobec zmienionych potrzeb pupila skutkuje to przekarmianiem.
Co zrobić w tej sytuacji? Przede wszystkim od razu należy zadbać o to, by w naszym domu znalazła się odpowiednia karma dla kotów po sterylizacji lub kastracji dopasowana do jego nowych potrzeb, czyli zawierająca mniej kalorii, a często też więcej błonnika. Tego typu karma dla kotów wysterylizowanych często jest wysoce strawna i dodatkowo wspiera układ moczowy kota. Karma jednocześnie zapobiega nadmiernemu przybieraniu na wadze i pomaga utrzymać odpowiednią masę mięśniową.
Zobacz też: Żywienie kota po sterylizacji – jak dbać o odpowiednią masę ciała zwierzęcia?
Karma dla kota Hill’s Prescription Diet
Na szczęście na rynku zoologicznym jest obecnie dostępna szeroka gama karm dla kotów wykastrowanych. Są one równie smaczne co standardowe karmy bytowe, ale dostarczają dużo mniej energii. Sucha oraz mokra karma dla kota są dostępne w różnych smakach i wariantach, wśród których każdy mruczek znajdzie coś dla siebie.
Warto mieć jednak na uwadze, że z uwagi na zmiany w przemianie materii niektóre mruczki mogą wymagać bardziej specjalistycznego podejścia. Co więcej, czasem odpowiednia dieta zostanie wprowadzona nieco późno i kot będzie wymagał odpowiedniej diety by wrócić do prawidłowej wagi lub przestać przybierać na wadze. Warto wówczas zasięgnąć porady weterynarza, który poleci odpowiednią karmę weterynaryjną dla kota – tego typu diety powinny być stosowane pod okiem specjalisty.
Polecane są w szczególności karmy marki Hill’s, która jest pionierem specjalistycznego żywienia zwierząt domowych. Karma dla kota Hill’s Prescription Diet Feline Metabolic jest przeznaczona dla pupili z nadwagą lub tendencją do tycia. Ma obniżoną wartość energetyczną, a także odpowiednią dawkę włókna roślinnego, które zwiększy uczucie sytości. Doskonale zbilansowana dawka witamin i kwasów tłuszczowych dba o odporność organizmu kota, a odpowiedni bilans minerałów dodatkowo dba o drogi moczowe kota. Z tego względu karma jest idealna dla kotów mających problemy z wagą po sterylizacji.
U niektórych kotów po sterylizacji mogą wystąpić problemy z układem moczowym, dlatego weterynarz może zalecić stosowanie specjalistycznej diety. Sucha karma HILL’S Prescription Diet Feline Metabolic + Urinary Stress to formuła opracowana specjalnie dla kotów, które borykają się nie tylko z nadwagą, lecz również z chorobami i stanami zapalnymi układu moczowego. Zapobiega stanom zapalnym dzięki odpowiedniej dawce kwasów tłuszczowych, a także przeciwdziała tworzeniu się kamieni w drogach moczowych dzięki zbilansowanemu poziomowi minerałów. Pomaga także utrzymać odpowiednie pH moczu. Jeśli Twój kot ma problem jednocześnie z drogami moczowymi i utrzymaniem odpowiedniej wagi, warto zapytać weterynarza o tę karmę.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm Hill’s dla kotów
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Jak zaopiekować się kotem po sterylizacji, by nie miała ona w przyszłości potencjalnych negatywnych skutków? Każdy, kto próbował odchudzić kota, wie, jak wielki jest to problem. Dlatego warto nie dopuścić do tego, by zwierzę przyjmowało więcej kalorii, niż powinno. Pamiętajmy, by trzymać się zaleceń producenta co do wielkości porcji. Często do większych opakowań karmy są dołączone specjalne miarki do jej nabierania, możemy też zainwestować w niedrogą wagę kuchenną, która pomoże odmierzyć bardziej precyzyjną dawkę.
Skłonność do otyłości to nie jedyne zmiany, które zachodzą w ciele naszych pupili po kastracji lub sterylizacji. U większości kotów zmniejsza się też ilość wypijanej wody, co może w przyszłości prowadzić do problemów z nerkami. Jak im zapobiec? Wiele kotów chętniej pije wodę, jeżeli ta jest świeża i nie stoi obok miski z pożywieniem. Bardzo popularnym i skutecznym w przypadku wielu kotów rozwiązaniem są też kocie fontanny i poidła. Dzięki temu, że woda nie stoi, a cały czas pozostaje w ruchu, koty dużo chętniej ją piją.
Przeczytaj więcej: Kastracja kota – dlaczego jest tak ważna?
Data publikacji: 4.01.2021 r.