Zanim ustalisz, jaka karma dla psa z wrażliwym żołądkiem będzie najlepsza dla Twojego pupila, musisz przede wszystkim dowiedzieć się, co jest główną przyczyną problemu u psa. Część naszych pupili źle reaguje na konkretne składniki lub miewa reakcje alergiczne, jednak w przypadku niektórych psów nadwrażliwość pokarmowa jest objawem poważniejszych kłopotów zdrowotnych.
Pierwszym krokiem w przypadku jakichkolwiek problemów powinna być konsultacja z zaufanym weterynarzem, jako że wizyta u specjalisty pozwoli wykluczyć poważniejsze choroby i nakieruje właściciela na źródło problemów. Jeśli lekarz weterynarii wykluczył choroby układu pokarmowego, warto obserwować, które produkty powodują problemy. Część psów jest wrażliwa na konkretne białka, innym może brakować pewnych składników – błonnika, witamin, minerałów. Jaka karma dla psa z wrażliwym żołądkiem może się sprawdzić? Poniżej znajdziesz kilka naszych propozycji.
Spis treści
Karma dla psa z wrażliwym żołądkiem – TOP 5
1. FARMINA N&D Quinoa Dog Digestion Adult Mini
Jedną z bezpieczniejszych propozycji karm dla psa z wrażliwym żołądkiem jest Famina N&D Digestion. Ta dedykowana dla problematycznych brzuchów karma dla psów małych ras bazuje na jagnięcinie i jest wzbogacona komosą ryżową. Quinoa jako superfood jest korzystna nie tylko dla nas, ale także dla naszych pupili, co potwierdza stanowisko AKC.
Ponadto ciekawym dodatkiem jest także fenkuł – polecany w przypadku niezidentyfikowanych problemów żołądkowych u psów, oraz mięta. Z kolei o wsparcie prawidłowej perystaltyki dba tu inulina z cykorii, fruktooligosacharydy i ekstrakt drożdżowy (źródło mannooligosacharydów), łuski i nasiona babki płesznik.
Źródła białka: jagnięcina (40%), dehydratyzowane białko ze śledzia
Źródła tłuszczy: tłuszcz z kurczaka, olej ze śledzia
2. BRIT Care Mini Sensitive Venison
Kolejną polecaną przez nas propozycją jest karma Brit Care Mini Sensitive, w której głównym źródłem białka jest dobrze tolerowana dziczyzna. Z kolei zawarta w składzie Jukka Schidigera ma za zadanie poprawiać pracę układu pokarmowego chroniąc jelita i wątrobę. Ponadto dodatek drożdży piwnych, inuliny i prebiotyków (FOS i MOS) odżywia florę bakteryjną.
Źródła białka: dziczyzna (36%)
Źródła tłuszczy: tłuszcz z kurczaka, olej z łososia (5%)
3. Dolina Noteci Premium Perfect Care Intestinal
Dolina Noteci Intestinal to z kolei propozycja dla właścicieli psów, które są żywione wyłącznie mokrą karmą lub w trybie mieszanym. W składzie tej karmy znajduje się omawiana wcześniej Jukka Schidigera, słynąca z korzystnego wpływu na jelita i wątrobę psa.
Ponadto nasiona babki płesznik pomogą zadbać o prawidłowe wypróżnianie, a suszone drożdże piwne, jako źródło prebiotyków, zadbają o odżywienie flory bakteryjnej.
Źródła białka: wieprzowina (32%), kurczak (22%)
Źródła tłuszczy: olej lniany 2%, olej z łososia (1%), olej słonecznikowy (0,5%)
4. Farmina Vet Life Gastrointestinal
Weterynaryjna karma Farmina Vet Life Gastrointestinal jest przeznaczona dla psów cierpiących na zapalenie przewodu pokarmowego. Ta mokra karma została opracowana jako lekkostrawne pożywienie, które ma na celu przywrócić naturalną mikroflorę jelit oraz chronić ich błonę śluzową dzięki rozpuszczalnemu błonnikowi.
Ponadto suszona pulpa buraczana, zawarta w składzie karmy, to świetne źródło włókna pokarmowego, które sprzyja prawidłowej pracy układu pokarmowego, a w szczególności wpływa na zdrowie jelita grubego. Podobną funkcję pełnią fruktooligosacharydy i mannanoligosacharydy (których źródłem są tu drożdże piwne).
Źródła białka: mięso z kurczaka, hydrolizowane białko rybie
Źródła tłuszczy: olej rybi, tłuszcz z kurczaka
5. ACANA Singles Grass-fed Lamb
Monobiałkowa karma Acana powstaje z wysoce strawnej, hipoalergicznej jagnięciny. Zawiera wysoce strawne składniki wspomagające układ pokarmowy, takie jak jabłka, dynia, borówki, cykoria i kurkuma. Zawiera także ostropest plamisty wspierający metabozm. To idealna dieta dla psa alergika. Wspomaga trawienie i odporność organizmu.
Źródła białka: jagnięcina
Źródła tłuszczy: tłuszcz jagnięcy
Problemy żołądkowe u psa – co robić?
Każdorazowo w przypadku problemów żołądkowych u psa w pierwszej kolejności zalecamy sprawdzenie jakości i składu stosowanej karmy. Właściciele psów są coraz bardziej świadomi i coraz częściej starają się zapewnić swoim pupilom to, co najlepsze dla ich zdrowia. Jednak nie zawsze mają pełen zakres informacji. Dlatego podpowiadamy: Jak czytać skład karmy dla psa i kota?
W drugiej kolejności warto upewnić się, czy nasz pupil nie podjada resztek, które spadły ze stołu, nie zbiera napotkanych na spacerach „przysmaków” czy nie podkrada kociej karmy. Nawet najmniejsze ilości przypadkowych produktów spożywczych mogą zaszkodzić psu powodując wymioty, biegunki i złe samopoczucie. Regularne podjadanie może z kolei prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Nie to białko albo za dużo tłuszczy? Niektóre psy po prostu gorzej trawią dany rodzaj białka. Przykładowo jeśli regularnie żywisz psa karmą na bazie kurczaka, dla odmiany możesz spróbować innego gatunku białka. Wrażliwe jelita psa zazwyczaj dość dobrze tolerują dziczyznę i owady. Warto też brać pod uwagę, że dieta bogata w tłuszcze jest trudniejsza do strawienia.
Wrażliwe jelita u psa – ważne informacje
Jeśli zauważasz problemy żołądkowe u psa i planujesz zmienić mu karmę, pamiętaj że przestawienie powinno odbywać się stopniowo. Pierwsze porcje powinny składać się z około 80-90% starej karmy i 10-20% nowej. Stosunek nowej karmy do starej powinien zwiększać się powoli w przeciągu 10 dni.
Ponadto zarówno białka, jak i węglowodany potrafią wywoływać problemy żołądkowe u psa, dlatego zmieniając karmę lub sposób żywienia należy także zwracać uwagę jak nasz pupil reaguje na takie składniki jak ziemniaki, groch, pszenica czy komosa ryżowa.
Najbezpieczniejsze źródła białka to rzadko alergizująca dziczyzna, owady i białko hydrolizowane. Hydrolizowane białko to takie, które zostało poddane procesowi rozbicia polipeptydów na mniejsze cząstki. Cząsteczki są tak małe, że nie są w stanie wywołać reakcji obronnej układu immunologicznego, dzięki czemu eliminują ryzyko alergii na dany składnik. To dlatego hydrolizowane białko coraz częściej stosuje się w dietach hipoalergicznych i eliminacyjnych. Co ciekawe, w procesie hydrolizy białko staje się lekkostrawne i lepiej przyswajalne, dzięki czemu świetnie sprawdza się w roli głównego lub jedynego źródła białka w karmach dla psów z wrażliwymi żołądkami.
Jaka karma dla psa z wrażliwym żołądkiem? Podsumowanie
Jeśli zastanawiasz się, jaka karma dla psa z wrażliwym żołądkiem będzie najlepsza, mamy nadzieję, że powyższe zestawienie propozycji, jak i dodatkowe porady, pozwolą Ci rozwiązać problem. Jednak jeśli zmiana karmy i skrupulatny nadzór nad pożywieniem spożywanym przez pupila nie przynosi pożądanych rezultatów, jak najszybciej zgłoś się do specjalisty.
Jak rozpoznać wrażliwe jelita u psa? Do ogólnych objawów można zaliczyć sporadyczne biegunki, wzdęcia, zaparcia lub wymioty. Jeśli pies nieprawidłowo przyswaja składniki z pożywienia (czego często nie widać gołym okiem), może być w ogólnie gorszej kondycji zdrowotnej. Ponadto jeśli przyczyną są alergie pokarmowe, uwrażliwienie może dotyczyć także skóry. W żadnym wypadku nie należy bagatelizować problemów, ponieważ nawet niepozorne biegunki i wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia i systematycznego usuwania z organizmu substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania psa.
Sprawdź ofertę karm dla psów z wrażliwym żołądkiem w sklepie KrakVet:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla psów z wrażliwym układem pokarmowym