Jaki filtr wybrać do oczka wodnego?

Jaki filtr wybrać do oczka wodnego?

Oczko wodne to prawdziwa perełka w idealnie zadbanym ogrodzie. Zbiornik, nawet najmniejszy, dodaje uroku każdemu skrawkowi zieleni, a szum wody uspokaja po najcięższym nawet dniu. O zaletach oczka wodnego można by mówić w nieskończoność. Aby jednak zapewnić sobie taką przyjemność należy przede wszystkim zadbać o właściwą czystość wody. Przedstawiamy najważniejsze wskazówki, jak wybrać filtr do oczka wodnego.

Jak założyć oczko wodne w ogrodzie?

Zakładanie oczek wodnych wciąż zyskuje na popularności. W końcu posiadanie własnego zbiornika może przywodzić na myśl wakacje na Mazurach, tatrzańskie Morskie Oko lub inne piękne jeziora. Wykonanie oczka wodnego nie należy do bardzo skomplikowanych prac, jednak powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach z tym związanych.

Pamiętaj!

Oczko wodne o powierzchni do 30 mkw. może zostać wybudowane bez specjalnego zezwolenia na budowę. Należy jednak zgłosić ten fakt w odpowiednim urzędzie. Szukając miejsca na oczko wodne wybierajmy te oddalone od drzew i krzewów liściastych (na jesień będą zanieczyszczać wodę spadającymi liśćmi), ze zmienną ekspozycją na słońce (zbyt nagrzana woda sprzyja rozwojowi glonów) oraz oddalone od instalacji i korzeni drzew. Jeśli zamierzamy hodować ryby, oczko powinno mieć powyżej 1,5 m głębokości to pozwoli rybom spokojnie przeżyć zimę pod zamarzniętą taflą wody.

Oczko wodne: krok po kroku

Kiedy wybierzemy już odpowiednie miejsce możemy przystąpić do kolejnych czynności, czyli wytyczenia kształtu oczka oraz wykopania go. Dno może mieć różną głębokość  będzie to sprzyjało rozwojowi roślin wodnych. Kopiąc, uwzględnijmy kilka dodatkowych centymetrów, które przeznaczymy na utwardzenie i zabezpieczenie dna: w tym celu można wykorzystać piasek lub żwir. Zagęszczą one ziemię i zapobiegną utracie wody. Następnie na dno kładziemy folię. Teraz pozostaje nam uporządkowanie brzegów i oczko gotowe!

Wyposażenie oczka wodnego

Aby fauna i flora dobrze rozwijały się w środowisku oczka wodnego musimy zadbać o właściwą filtrację, oczyszczanie i napowietrzanie wody. Pompa filtracyjna, filtr i lampa UV to urządzenia, które muszą znaleźć się w naszym oczku, aby jak najdłużej zachowało czystość.
Pompa filtracyjna pozwala na oczyszczenie zbiornika z wszelkich nieczystości: liści, gałązek, pyłków i kurzu. Warto umieścić ją w pobliżu miejsca, w którym gromadzą się zabrudzenia, np. obok krzewów lub drzew. Filtry oczyszczają wodę zarówno biologicznie, jak i mechanicznie, co pozwala na zachowanie czystości i spowolnienie rozwoju niepożądanych glonów. Lampa UV, często montowana z filtrem, dzięki swojemu działaniu również ogranicza rozwój glonów nitkowatych.

Oczko wodne

Jaki filtr wybrać do oczka wodnego?

Wybierając filtr do oczka wodnego powinniśmy kierować się tym, czy w naszym stawie będą ryby i jeśli tak, to jakie. Jeżeli nie decydujemy się na zarybiony zbiornik wystarczy filtr o mniejszej wydajności, natomiast ryby, a szczególnie karpie KOI, będą wymagały mocniejszego filtra. Druga istotną kwestią jest pojemność oczka wodnego. Większe zbiorniki będą potrzebować mocniejszych filtrów, aby oczyścić większą ilość wody.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór akcesoriów i pokarmów dla rybek w oczku wodnym

Rodzaje filtrów do oczek wodnych

Filtry ciśnieniowe mogą być stosowane na kasadach i w strumieniach, ponieważ woda wypływa z nich pod ciśnieniem. Polecane są do mniejszych zbiorników o powierzchni do kilkunastu metrów kwadratowych. Filtry przepływowe są montowane w zbiornikach bez względu na ich wielkość. Ciśnienie wody jest małe, dlatego nie stosuje się ich do tworzenia kaskad. Woda samoczynnie przepływa przez filtr, oczyszczając się. Do prawidłowego działania filtra niezbędne będzie zainstalowanie pompy filtrującej, a często również skimmera, który unosi się na powierzchni wody i zbiera unoszące się na niej zanieczyszczenia.

Tropical
Udostępnij