Kot towarzyszy człowiekowi od co najmniej ośmiu tysięcy lat.
Kot towarzyszy człowiekowi od co najmniej ośmiu tysięcy lat. Aktualnie na świecie przypadają trzy koty na jednego psa. I pomimo to zwierzęta te pozostają tajemnicą,, która żyje jakby obok nas. Coraz więcej osób hoduje koty. Chociaż są koty, które będą najszczęśliwsze poza domem, to jednak istnieje wiele ras idealnych dla osób mieszkających w miastach. Powszechne przekonanie, że kot będzie nam towarzyszyć, ale posiadanie go nie będzie dla nas zbyt obciążające, jak w przypadku obowiązków związanych z wyjściem z psem, jest jak najbardziej mylne. Kot zasługuje takiej samej opieki jak inne zwierzęta. A zdrowy i zadbany kot w naszym domu na pewno będzie nagrodą za nasze starania. Zanim dokonamy zakupu kota rasowego czy staniemy się jego właścicielem w inny sposób, na przykład zabranie go ze schroniska czy przygarnięcie zbłąkanego na ulicy, musimy być świadomi jego podstawowych wymagań. Dostęp do świeżej wody i karmy, możliwość wychodzenia na zewnątrz, czystą kuwetę, cykliczne szczepienia, pielęgnacja sierści, krótko mówiąc są to warunki niezbędne dla naszego kota. W przypadku dłuższej nieobecności, koniecznym będzie zapewnienie opieki nad kotem, a nawet czasowego lokum.
Podstawowe wymagania kota
- karma i świeża woda do picia – stale dostępna,
- czysta kuweta (sprzątana każdego dnia) lub możliwość wyjścia na zewnątrz,
- systematyczne stosowanie środków przeciw pasożytom wewnętrznym, pchłom (głównie latem),
- regularne szczepienia, badania kontrolne, stała opieka weterynaryjna, gdy kot tego wymaga,
- neutralizacja kocurów i kotek, w przypadku braku ich dalszej hodowli,
- pielęgnacja sierści (zwłaszcza długowłosych),
- identyfikator z naszym adresem lub mikroczip – będą niezbędne w przypadku zaginięcia kota,
- nasze towarzystwo, miłość do niego, przedmioty do zabawy, które zastąpią mu naszą nieobecność.
Kiedy zdecydujemy się już na wybór kota, i będzie to kot rasowy, najlepszym wyborem będzie jego zakup bezpośrednio u hodowcy. W taki sposób poznamy osobę, która była odpowiedzialna za jego wyhodowanie. Poznamy charakter matki czy ojca kota i ocenimy, w jakim sposób kocięta są z socjalizowane.
W przypadku kota bez rodowodu istnieje kilka źródeł informacji, które nam pozwolą na weryfikację danych kota. Będą to tablice informacyjne w lecznicach, ogłoszenia w prasie czy bezpośrednio informacje od sąsiadów.
Pytanie czy lepiej wziąć koteczkę czy kocurka raczej pozostanie bez odpowiedzi, gdyż zarówno i jedno i drugie kocię może być pełne oddania dla nas czy nawet, jeśli odpowiednio o to zadbamy, zostanie wystawowym championem. Wdzięk i piękno możemy dostrzec nie tylko u kotów rasowych ale i także u nierasowych „dachowców.
Nabycie kota rasowego i opieka nad nim będą przedsięwzięciem wymagającym czasu i środków, co nie zawsze da nam gwarancję, że z naszego kocięcia wyrośnie międzynarodowy champion. Takie zwierzęta zdarzają się rzadko i mają cechy charakteru, dzięki którym z łatwością znoszą długie podróże do nieznanych miejsc czy tolerują dotykanie przez obce osoby. Udział w wystawach powinien mieć miejsce wyłącznie w przypadku gdy będą sprawiać kotu i jego właścicielowi przyjemność. Ponadto, jeśli zdarzy się porażka, właściciel kota powinien umieć z nią się pogodzić.
W wyborze rasy kotów jedni kierują się ich wyglądem, a inni będą cenić jego usposobienie.
Jeśli chcemy mieć kota rasowego:
- konieczny będzie kontakt z hodowcą,
- porównajmy ceny i warunki u kilku hodowców,
- poprośmy o pomoc innych w wyborze kocięcia,
- upewnijmy się, że oboje rodzice kocięcia są zarejestrowani i zdolni do rozrodu,
- zapytajmy o wszelkie choroby dziedziczne występujące z linii choćby jednego z rodziców kocięcia,
- uzgodnijmy postępowanie w przypadku choroby lub wad kocięcia,
- hodowca powinien przekazać kartę krycia do stowarzyszenia hodowców kotów. Przy zakupie nie później niż 4 tygodnie po narodzinach kociąt, powinniśmy otrzymać metryczkę kocięcia, by wyrobić mu rodowód.
Koty amerykańskie krótkowłose
Długość życia 14 lat; waga dorosłego kota 3,5-8 kg; przeciętna ilość kociąt w miocie 4; futerko łatwe w utrzymaniu, jednokolorowe, cieniowane, dwukolorowe, dymne, srebrzyste pręgowane; usposobienie spokojne przyjacielskie; brak specjalnych problemów zdrowotnych.
Koty brytyjskie krótkowłose
Długość życia 14-15 lat; waga dorosłego kota 3,5 – 7 kg; przeciętna ilość kociąt w miocie 4; umaszczenie wszystkie kolory (jednokolorowe), szylkretowe, pręgowane, dymne, dwukolorowe; problemy zdrowotne dziedziczne schorzenie – głuchota; usposobienie stosunkowo spokojne, nie są kapryśne, jedynie nie lubią aby je podnosić, lubią towarzystwo ludzi, sprawdzą się w przypadku początkujących właścicieli.
Koty rosyjskie niebieskie
Długość życia 14 lat; waga dorosłego kota 3,5 – 5 kg; przeciętna ilość kociąt w miocie 4; umaszczenie niebieskie, czarne, białe; problemy zdrowotne – brak szczególnych, spokojne, przyjacielskie, nie lubią zmian, wyjątkowe pod względem braku zniszczeń w domu, idealne do mieszkań w bloku; ich sierść nie jest zbyt wymagająca pod względem pielęgnacji.
Koraty
Długość życia 16 lat, waga dorosłego kota 2,5 – 4 kg, przeciętna ilość kociąt w miocie 1-3, umaszczenie wyłącznie srebrzystoniebieskie, problemy zdrowotne rzadkie choroby nerwowo-mięśniowe, usposobienie ciche jednocześnie z silnym charakterem, uparte, uwielbiają zabawę i łatwo się uczą.
Reksy kornwalijskie i dewońskie
długość życia 12-13 lat; waga dorosłego kota 2,5 – 4,5 kg; przeciętna ilość kociąt w miocie 3-6; umaszczenie wszystkie kolory; usposobienie są skore do zabawy, niewymagające – sprawdzą się jako idealni przyjaciele; problemy zdrowotne kurczliwość (spastyczność), zapalenie dziąseł i choroby ozębnej, bezwłosność i brak wibrysów (częsta anomalia u tej rasy).
Amerykański curl
Długość życia 13-15 lat; waga dorosłego kota 3-5 kg; przeciętna ilość kociąt w miocie 3-5; umaszczenie jednokolorowe, dymne, pręgowane, cieniowane, szylkretowe, „rysie”; usposobienie spokojne, ciekawskie, lubią życie rodzinne, będą odpowiednie do mieszkań w bloku, latwe w utrzymaniu; problemy zdrowotne choroby skóry , zwapnienie.
Manksy
Długość życia 13-15 lat; waga dorosłego kota 4 kg; przeciętna ilość kociąt w miocie 4; umaszczenie jednokolorowe, dymne, szylkretowe, dwukolorowe, cieniowane; usposobienie spokojne, inteligentne koty, lubią przebywać poza domem; problemy zdrowotne dziedziczne schorzenie – rozszczep kręgosłupa, któremu towarzyszy wadliwe funkcjonowanie pęcherza moczowego.
Koty szkockie zwisłouche
Długość życia 14-15 lat; waga dorosłego kota 3-6 kg; przeciętna ilość kociąt w miocie 3-4; umaszczenie kolory spotykane u kotów krótkowłosych brytyjskich i amerykańskich – za wyjątkiem liliowego i czekoladowego; usposobienie niewymagające koty, jednak lubią ogólnie towarzystwo, przyjaźnie nastawione do dzieci, ciche, łatwe w pielęgnacji, dobrze będą znosić chłodny klimat, problemy zdrowotne schorzenia dziedziczne: deformacja kośćca, głuchota, obwisłe ucho (przesadnie).
Koty orientalne
Długość życia 16-18 lat; waga dorosłego kota 4-6 kg; przeciętna ilość kociąt w miocie 6-8; umaszczenie wiele odmian: czarne, brązowe, rude, kremowe, białe, szylkretowe, dymne, cieniowane, pręgowane; usposobienie uczuciowe, ciekawskie, łatwe w utrzymaniu, dobre dla właścicieli początkujących, nadają się do mieszkań w bloku, lubią wychodzić z domu, łatwe w pielęgnacji .
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Oferta żwirków dla kota Diamentiq