Wiewiórka to bardzo sympatyczne zwierzątko. Jeśli miałeś szczęście spotkać ją na spacerze po parku lub lesie, na pewno to potwierdzisz. A czy nie myślałeś o tym, żeby hodować wiewiórkę w swoim domu? Czy to w ogóle możliwe? A jeśli tak: jaki pokarm dla niej wybrać i jak urządzić jej klatkę?
Wiewiórka w domu – czy można trzymać wiewiórki w domu?
Wiewiórki, które możemy spotkać w naturalnym środowisku są zwierzętami dzikimi, dlatego ich udomowienie raczej nie będzie łatwe. Przecież nikt z nas nie łapie zająca lub sarny i nie próbuje wziąć ich na siłę pod swoją opiekę… Ale nie znaczy to, że nie możemy mieć pod swoim dachem wiewiórki.
Najpopularniejszym gatunkiem hodowlanym wiewiórek są wiewiórki syberyjskie, czyli burunduki. Są to niewielkie stworzenia, mające długość ok. 25 cm, z czego większą częścią jest ogon. Są brunatno-szare, brzuch mają jaśniejszy, a na grzbiecie występują podłużne ciemne pasy. żyją od 5 do 10 lat. Szybko się oswajają, a ich hodowla nie sprawi dużych trudności, dlatego mogą być miłymi domowymi gryzoniami.
Wiewiórki syberyjskie są wszystkożerne. żywią się roślinami: ziarnem, nasionami, owocami, warzywami, grzybami, ale również niewielkimi stworzeniami, takimi jak: jaszczurki, małe ptaszki czy owady.
W hodowli najlepiej wybrać karmę, która zapewni wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dodatkowo można podawać owoce i warzywa oraz pokarm zwierzęcy, np. larwy. Szczególnymi smakołykami dla burunduków będą nasiona słonecznika, dyni, orzechy, jabłka, maliny czy truskawki. Zwierzę powinno mieć stały dostęp do jedzenia i wody oraz do kostki wapiennej, która uzupełni pozostałe minerały. Należy pamiętać, że wiewiórki gromadzą zapasy na zimę, dlatego w okresie jesienno-zimowym będą jadły więcej.
Polecany pokarm dla wiewiórki
Jak urządzić kącik dla wiewiórki?
Wiewiórki należy trzymać w klatce. Burunduki potrzebują dużej przestrzeni i wysokości, dlatego poleca się klatki dla szynszyli. Minimalne wymiary dla jednego osobnika to podstawa 50×70 cm i wysokość 100 cm. Taka klatka umożliwia dostateczną codzienną ilość ruchu, powinna być także wzbogacona o różnego rodzaju przeszkody, półki itp.
Aby burunduk właściwie się rozwijał, powinniśmy codziennie wypuszczać go z klatki. Najlepiej zrobić to, jak już będzie oswojony, w innym wypadku możemy mieć trudności ze złapaniem go. Przed wypuszczeniem należy zabezpieczyć wszystkie szczeliny między meblami, zamknąć okna i drzwi, sprawdzić, czy posiadane przez nas rośliny nie są trujące dla wiewiórki.
Jakie akcesoria wybrać?
Niezbędnym elementem klatki dla wiewiórki jest norka. Można ją zastąpić drewnianym domkiem o wymiarach nie mniejszych niż 15x7x10 cm. W takim niewielkim pomieszczeniu zwierzątko będzie czuło się bezpiecznie. Musimy jednak zwrócić uwagę na wykonanie domku prawdopodobnie będzie on systematycznie podgryzany, więc lepiej wybrać taki z grubszego drewna.
Jako podściółkę można zastosować trociny lub kawałki drewna. Należy również dołożyć gałęzie i patyki, na których wiewiórki będą mogły ścierać sobie ząbki. Dobrym pomysłem na urozmaicenie wystroju są różnego rodzaju drabinki, kryjówki (np. z łupinki kokosa), tunele czy rury.
Niezbędnymi akcesoriami są również miseczka na pokarm i poidełko, dzięki którym gryzoń będzie miał stały dostęp do jedzenia i picia. Burunduki załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w jednym miejscu, więc można zdecydować się na postawienie kuwety, która ułatwi sprzątanie.
Czy wiewiórki wymagają specjalnych warunków rozwoju?
Wiewiórki syberyjskie nie są wyjątkowo trudne w hodowli. Jeśli chcemy je oswoić, najlepiej kupić młodego osobnika, który szybciej zaaklimatyzuje się w nowym mieszkanku i przyzwyczai do nowych właścicieli. Podczas oswajania przydatne będą również smakołyki burunduki są łakomczuchami, dzięki temu możemy je przekupić podając im ulubione pokarmy.
Wiewiórki są bardzo ruchliwymi stworzeniami. Z tego powodu wymagają dużej klatki i zachowania wielu zasad, kiedy zamierzamy je wypuścić na spacer po mieszkaniu. Jeśli zamierzamy hodować kilka wiewiórek, musimy liczyć się z tym, że mogą się nie polubić. W takim wypadku najlepiej zorganizować im dwie klatki
Popularność domowych wiewiórek w Polsce
Wiewiórki nie są bardzo popularnymi zwierzętami domowymi w Polsce. Jednak ich popularność rośnie i nie będziemy mieć trudności ze znalezieniem informacji na temat hodowli wiewiórek czy zakupu akcesoriów i karm. Jak każde domowe zwierzęta wymagają uwagi oraz opieki, ale mogą stać się pupilkami całej rodziny.