W opiece nad papugami niezwykle ważną kwestią jest żywienie. Nieprawidłowe odżywianie może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych i to od tego, co jedzą nasze ptaki, zależeć może długość ich życia. Jednocześnie przez to, że papugi są zwierzętami egzotycznymi, ich nawyki żywieniowe nie są dla nas oczywiste.
Co jedzą papugi?
Te piękne ptaki, gdy są na wolności, żywią się nasionami, ziarnami, liśćmi roślin i owocami. Słowem: tym, co daje im natura. Choć wychowywane w warunkach domowych papugi nie mają dostępu do takich smakołyków, to jednak my – jako ich właściciele – powinniśmy się postarać zapewnić im pokarm zbliżony do tego, czym żywią się w naturze. Stąd też powinniśmy pamiętać, że podstawowymi składnikami diety naszych papug powinny być nasiona i części roślin. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że nie wszystkie gatunki lubią jeść to samo. I tak choć lory zajadają się pyłkami kwiatów, a nimfy nasionami i orzechami, to ary skuszą się raczej na owoce i warzywa. Niezbędne jest więc zorientowanie się w tym, jakie preferencje żywieniowe ma gatunek, którego przedstawicielem jest nasz pierzasty pupil.
Jaki pokarm dla papug wybrać?
W sklepach zoologicznych można spotkać się z szerokim wyborem gotowych karm przeznaczonych dla ptaków. Karmy te, składające się ze zmieszanych ziaren, są zazwyczaj dostosowane do potrzeb konkretnego gatunku, dlatego nietrudno będzie kupić taką, która posmakuje naszej papużce.
Innym czynnikiem, który można wziąć pod uwagę, wybierając odpowiedni pokarm dla papug, jest wielkość ptaka. W sprzedaży dostępne są karmy dla małych, dużych i średnich przedstawicieli tego rzędu ptaków –gatunki papug o podobnej wielkości cechują się zbliżonymi potrzebami żywieniowymi, stąd możliwość kierowania się właśnie tym kryterium podczas zakupu.
Niektóre karmy są przeznaczone dla gatunków, które zamieszkują te same regiony świata i składają się ze składników typowych dla danego miejsca. Dlatego też pochodzenie naszej papugi może sugerować wybór dobrej karmy.
Warto też zwracać uwagę na skład gotowych mieszanek. Zależeć nam będzie na tym, by produkty te były bogate w różne odmiany prosa, zaś unikać powinniśmy tych, w których znajdują się duże ilości nasion roślin oleistych, czy wysokokalorycznych. Jedne i drugie mogą powodować otyłość, która dla ptaków jest bardzo niebezpieczna. Nie powinniśmy zbyt często dawać naszym papugom np. ziaren słonecznika, czy lnu.
Nie tylko mieszanki
Choć podstawą diety naszych ptaków powinny być mieszanki ziaren, to jednak trzeba poszukać również innych produktów, które mogą im posmakować. Świetnym pomysłem jest poczęstowanie papugi ziarnami owoców, lub kłosami traw. Ptaki te gustują też w roślinach zielonych i z chęcią spróbują tych samych, którymi i my się zajadamy, z wyjątkiem szczypiorku, pora, szczawiu i rabarbaru.
Zobacz: Pokarmy dla ptaków >>
Papugi, choć karmione są głównie roślinami, nie pogardzą również białkiem zwierzęcym. W tej roli świetnie sprawdzają się larwy, lub – w warunkach domowych – jajko gotowane na twardo czy ser biały.
Ważnym źródłem witamin są warzywa. Warto uwzględnić je w diecie swojego pupila. Nie trzeba obawiać się tego, że któreś z nich zaszkodzi pierzastemu głodomorowi – poza czosnkiem i cebulą papużka zje wszystkie warzywa jadalne dla ludzi!