Każdy czworonożny pupil wykazuje inne potrzeby oraz wymagania żywieniowe. To właśnie dlatego spożywany pokarm nie jest obojętny dla psich organizmów, a obowiązkiem opiekunów staje się zagwarantowanie zwierzęciu wszystkiego tego, co jest mu niezbędne do prawidłowego rozwoju oraz codziennego funkcjonowania. Odpowiednio dobrana karma dla psa jest kluczowa dla jego zdrowia.
Dobra karma powinna zawierać odpowiednio zbilansowane ilości poszczególnych składników odżywczych, a także cechować się dobrą jakością. Poniższy artykuł zawiera wszystkie niezbędne informacje oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące karm dla psów i wyboru odpowiednich wariantów.
Zobacz: Dieta zwierząt domowych, a stan zdrowia
Spis treści
Czy rodzaj karmy dla psa ma znaczenie?
Najczęściej spotykanymi wariantami pokarmów dla psów są produkty suche oraz mokre. Szereg opiekunów zastanawia się jednak, czy wybrany rodzaj rzeczywiście odgrywa ważną rolę w żywieniu czworonoga.
Należy więc zaznaczyć, że zarówno karmy suche, jak i mokre, posiadają swoje zalety oraz wady, przez co nie sprawdzą się one u każdego pupila.
Sucha karma dla psa
Niektóre czynniki cechujące suche pokarmy dla psów sprawiają, że czworonogi spożywają je raczej niechętnie, wykazując przy tym brak zainteresowania, a nawet odmawiając jedzenia. Zaliczają się do nich kwestie takie, jak:
- Nieodpowiedni rozmiar granulek,
- Trudności w gryzieniu lub przełykaniu związane z problemami stomatologicznymi,
- Niska zawartość wody.
Mokra karma dla psa
Mokre warianty pokarmów dla czworonogów przeważnie cieszą się o wiele większym zainteresowaniem wśród psów. Nie ma w tym jednak absolutnie nic dziwnego, ponieważ ich formuła stanowi dla podopiecznych niesamowicie apetyczne rozwiązanie. Co więcej, warianty z tej kategorii doskonale sprawdzają się u niejadków oraz zwierząt z dolegliwościami jamy ustnej.
Należy jednak zaznaczyć, że długotrwałe i częste spożywanie mokrej karmy może przyczyniać się do odkładania płytki oraz kamienia nazębnego. Koniecznym okazuje się więc bieżące kontrolowanie stanu jamy ustnej pupila.
Zła karma dla psa, czyli jaka?
Wszystkie karmy, które nie spełniają konkretnych potrzeb żywieniowych danego psa oraz są nieodpowiednio dostosowane względem jego wymagań, można określić mianem złych. Jeśli bowiem pupil nie otrzymuje wystarczających ilości składników, które powinna zagwarantować mu codzienna dieta, jego organizm nie będzie funkcjonował tak, jak powinien. Co więcej, błędne dopasowanie karmy może nieść za sobą szereg niepożądanych skutków, dolegliwości, a nawet ciężkich chorób.
Potrzeby żywieniowe każdego czworonoga powinny stanowić pewnego rodzaju wyznacznik, jeśli chodzi o wybór dobrej karmy. Zbilansowana dieta będzie umożliwiała psom życie w zdrowiu oraz prawidłowej kondycji, a tym samym zapewni im wsparcie, którego potrzebują.
Karma dla psa powinna być dobrana względem wieku, rozmiaru, stanu zdrowia, a także kondycji fizycznej pupila. Szczenięta będą więc potrzebowały zupełnie innych dawek energii niż starsze psy, które natomiast mogą wymagać składników wspomagających pracę serca, a także kości i stawów.
Wybór dobrego pokarmu może więc okazać się nieco utrudniony szczególnie wówczas, gdy początkujący opiekun psa nie zdążył zapoznać się jeszcze z tematem żywienia oraz wpływu poszczególnych wartości na organizm zwierzęcia. W takich przypadkach niezbędną może okazać się konsultacja weterynaryjna.
Sprawdź: Jak czytać skład karmy dla psa?
Czy karma dla psa ze zbożem jest zła?
Coraz częściej mówi się o tym, że zboża zawarte w pokarmach są bezwartościowe, a nieraz nawet szkodliwe dla czworonogów. To właśnie dlatego obserwowany jest niezwykły wzrost zainteresowania wariantami karm bezzbożowych, mających być całkowicie bezpiecznymi dla psów.
Należy jednak zaznaczyć, że zboża stanowią źródło węglowodanów, które odgrywają znaczącą rolę w żywieniu każdego pupila. Mają one bowiem dostarczać energii niezbędnej do codziennych aktywności oraz prawidłowej pracy całego organizmu. Oczywistym jest, że niektóre przypadki lub dolegliwości u psów zmuszają opiekunów do wykluczenia zbóż z ich diety, jednak w momencie, gdy takie przeciwskazania najzwyczajniej nie istnieją, wykluczanie zbóż z karmy nie powinno mieć miejsca.
W praktyce nie chodzi jednak o samą zawartość zbóż, ale ich jakość, strawność oraz pochodzenie. Ponadto nie powinny one stanowić jedynego źródła węglowodanów, a jedynie jego część. Innymi wartościowymi składnikami są produkty takie jak owoce i warzywa, przez co ich zawartość w karmach jest jak najbardziej pożądana.
Zobacz również: Karmienie psa – fakty i mity
Jakich składników w karmie dla psa unikać?
Umiejętność dokładnego czytania składu karmy dla psa oraz znajomość podstawowych terminów i zasad żywienia czworonogów, stanowią pewnego rodzaju podstawę w opiece nad ukochanymi pupilami. Zdecydowanie warto więc poświęcić odrobinę wolnego czasu na zgłębienie tematu składników, które z pewnością nie przyniosą zwierzęciu nic dobrego, przez co nie powinny znajdować się w codziennych porcjach pożywienia.
Do komponentów oraz dodatków, których należy unikać, zaliczane są:
Biała mąka
Czyli węglowodan prosty, który w praktyce nie zawiera jakichkolwiek wartości odżywczych. Karmy zawierające duże ilości białej mąki powodują jedynie chwilowe uczucie nasycenia, przez co pupil stale domaga się kolejnych porcji pożywienia, a to co kolei może wzmagać ryzyko wystąpienia nadwagi, otyłości, a także cukrzycy.
BHA/BHT
To chemiczne konserwanty stosowane zarówno w pokarmach dla zwierząt, jak i dla ludzi. Pomimo tego, że badania nad ich wpływem na organizm człowieka oraz jego czworonożnego pupila są niejednoznaczne, tak zdecydowanie warto zastąpić je naturalnymi konserwantami, takimi jak zioła lub witaminy.
Alkohole cukrowe
Do tej grupy należą składniki takie jak ksylitol, sorbitol oraz maltitol, które uznawane są za toksyczne dla czworonogów. Niezwykle istotnym jest przy tym fakt, że ich spożycie przez psa może nieść za sobą szereg tragicznych konsekwencji, do których zaliczane są napady padaczkowe, niewydolność wątroby, śpiączki, a nawet śmierć.
Nieokreślone mięso
W karmach dla psów zdecydowanie warto wystrzegać się sformułowań takich, jak „produkty pochodzenia zwierzęcego”, czy też „posiłek mięsny”. Jeśli producent nie zdecydował się na jasne i precyzyjne określenie rodzaju wykorzystanego mięsa, być może ma on coś do ukrycia. Pod powyższymi sformułowaniami często kryją się bowiem niskiej jakości resztki wysoce przetworzonego mięsa, które nie nadają się do spożycia przez człowieka. Nieraz są to również wszelkie odpady poprodukcyjne, które nie zawierają jakichkolwiek wartości odżywczych. O wiele lepszym wyborem będzie więc karma, która dokładnie określa zawarty w niej rodzaj mięsa, ponieważ stanowi ono podstawowy składnik każdej psiej diety.
Polepszacze smaku
Wysokiej jakości karmy same w sobie cechują się wyraźnym i apetycznym smakiem oraz aromatem, przez co producenci nie stosują w nich jakichkolwiek dodatków. Wszelkie aromaty, które nie są poprzedzane słowem „naturalne”, powinny więc zostać wykluczone, gdyż w wielu przypadkach są one silnie alergizujące, a nieraz również niedokładnie przebadane.
Sprawdź także: Poradnik żywienia psów dla początkujących
Sprawdź ofertę najlepszych karm dla psa w sklepie KrakVet:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psa