Każdy opiekun czworonoga marzy o tym, aby jego pupil żył tak długo, jak tylko jest to możliwe. Z tego względu właściciele zapewniają psiakom odpowiednio zbilansowaną dietę, a także odbywają regularne wizyty u lekarza weterynarii, czy też innych specjalistów dbających o stan zdrowia zwierzęcia. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż długość życia czworonoga jest uzależniona od wielu rozmaitych czynników, na które opiekunowie nie zawsze mają wpływ. Nie bez znaczenia są bowiem takie aspekty, jak chociażby predyspozycje genetyczne lub wrodzone choroby, o których nieraz nic nie wiadomo. Decydując się na zakup lub adopcję pupila można jednak wybrać długowieczne rasy psów. Wówczas szanse na to, że ukochany psiak przez długie lata będzie odgrywał rolę niezastąpionego towarzysza, odrobinę wzrastają.
Jakie psy żyją najdłużej? Które rasy psów określane są jako długowieczne i dlaczego? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.
Zobacz również: Kalendarz życia szczenięcia – etapy i rozwój
Spis treści
10 ras psów, które żyją najdłużej
Poznaj popularne długowieczne rasy psów i ich potrzeby.
Chihuahua
Nie od dziś wiadomo, że czworonogi małych rozmiarów bardzo często żyją dłużej niż duże psiaki. U ras dużych i olbrzymich proces starzenia rozpoczyna się bowiem nieco wcześniej, dlatego wiele małych ras to długowieczne rasy psów.
Chihuahua, jako jedna z najmniejszych ras psów, cieszy się często niespotykanym zdrowiem, które skutkuje długowiecznością. Czworonogi te są również odporne na wiele rozmaitych chorób genetycznych. Nie dotyczy to jednak psiaków wywodzących się z pseudohodowli, w których to zwierzęta bardzo często traktowane są przedmiotowo, a ich rozród przybiera niehumanitarną postać nastawioną jedynie na szybki zysk.
Psiaki wywodzące się ze sprawdzonych hodowli, które funkcjonują zgodnie ze wzorcami rasy, żyją średnio 16-18 lat. Zdarzają się również przypadki, w których czworonogi te dożywają nawet 20 roku życia.
Jack Russell terrier
Jack Russell terrier to niewielki, aczkolwiek niezwykle żywiołowy, energiczny i radosny psiak, który wykazuje ogromne zamiłowanie do rozmaitych aktywności, szczególnie jeśli obejmują one zabawy na świeżym powietrzu. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż dawniej rasę hodowano przede wszystkim do udziału w polowaniach. Na opiekunach wymusza to natomiast dbałość o zapewnienie zwierzęciu odpowiednich dawek ruchu i aktywności fizycznej.
Odpowiednio pielęgnowany przedstawiciel rasy żyje średnio od 13 do około 16 lat, jednak opiekunowie Jack Russell terriera powinni mieć na uwadze fakt, iż psiak może wykazywać wrodzoną podatność na poszczególne schorzenia.
Jamnik
Pomimo tego, że jamniki niejednokrotnie obarczone są genetycznymi problemami zdrowotnymi, odpowiednio pielęgnowane czworonogi żyją przeważnie od 12 do nawet 16 lat, co czyni je długowiecznymi. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku jamników zdecydowanie nie brakuje pseudohodowców, dla których zdrowie i dobrostan sprzedawanych piesków odgrywają mało znaczącą rolę. Co więcej, opiekunowie przedstawicieli tej rasy muszą zdawać sobie sprawę ze stosunkowo silnych instynktów myśliwskich tych czworonogów, które zakorzenione są we krwi rasy już od samych jej początków.
Yorkshire terrier
Drobna i delikatna budowa yorkshire terriera nieraz okazuje się zwodnicza. Rasa ta cechuje się bowiem silnym i energicznym charakterem, a także dużą wytrzymałością. Nie należy więc bagatelizować umiejętności yorka, nawet jeśli jego głowę zdobi urocza kokardka.
Psiaki te cieszą się stosunkowo dobrym zdrowiem, choć mogą wykazywać zwiększoną podatność na poszczególne schorzenia i dolegliwości. Odpowiednio pielęgnowany yorkshire terrier żyje średnio od 13 do nawet 16 lat.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla psów
Pomeranian
Pomeranian, czyli znany i lubiany szpic miniaturowy, od dłuższego czasu podbija serca ludzi na całym świecie. Przedstawiciele tej rasy cechują się niezwykłym wyglądem, ale i sympatycznym usposobieniem, które zawiera w sobie nutkę waleczności, odwagi oraz skłonności do intensywnych wokalizacji.
Pomeranian bardzo często określany jest mianem odpornego i zdrowego psiaka, przy czym czworonogi te żyją od 12 do około 16 lat. Należy jednak zaznaczyć, że predyspozycje genetyczne to nie wszystko, a opiekunowie szpiców miniaturowych muszą zadbać o ich prawidłową dietę, pielęgnację oraz regularne wizyty kontrolne u zaufanego weterynarza.
Pudel
Pudle zaliczane są do jednych z najinteligentniejszych ras psów na świecie, a ich wyjątkowy wygląd sprawia, że czworonogi te od lat są niezwykle chętnie wybierane. Pudle znane są również ze względu na fakt, iż są to empatyczne, a zarazem przyjazne psiaki, które dodatkowo nabywają nowe umiejętności w zaskakująco szybkim tempie. Rasa wymaga jednak prawidłowej opieki, pielęgnacji oraz dbałości o wystarczające ilości ruchu i aktywności fizycznej.
Długość życia pudli jest uzależniona od ich odmiany. Najkrócej żyją osobniki z odmiany dużej (ok. 12-15 lat), natomiast najdłużej – pudle miniaturowe (nawet 17-18 lat). Wszystko to zależy jednak od jakości sprawowanej nad zwierzęciem opieki, a także jego pochodzenia i predyspozycji genetycznych.
Maltańczyk
Maltańczyk, to znany i powszechnie uwielbiany śnieżnobiały psiak, który cechuje się wyjątkowo radosnym, przyjaznym i towarzyskim usposobieniem. Czworonogi tej rasy są również oddane, zabawowe i lojalne, a z opiekunami nawiązują niezwykle silną więź, przez co nieraz bardzo źle znoszą samotność.
Pomimo tego, że maltańczyki mogą wykazywać pewne predyspozycje do poszczególnych chorób i dolegliwości, psiaki te żyją średnio od 12 do 15 lat, szczególnie jeśli mają zapewnioną odpowiednią opiekę, a ich właściciele prawidłowo dbają o wszelkie aspekty zdrowotne.
Owczarek szkocki długowłosy
Owczarek szkocki długowłosy (collie) to rasa spopularyzowana przede wszystkim za sprawą powieści Erica Knighta o pamiętnym tytule „Lassie, wróć!”. Co więcej, to właśnie przez wspomnianą powieść, a następnie jej ekranizację, na chwilę obecną wiele osób twierdzi, że poprawną nazwą dla długowłosego owczarka szkockiego jest Lassie. Przechodząc jednak do sedna – collie to wytrzymała i odporna rasa, a jej przedstawiciele żyją nawet 14-16 lat. Owczarki szkockie długowłose mogą jednak wykazywać pewne predyspozycje do danych chorób i dolegliwości, przez co ich opiekunowie są zobowiązani do zachowania dbałości o zdrowie i samopoczucie czworonoga.
Border Collie
Border collie, to jedna z najpopularniejszych ras psów, dlatego też prawdopodobnie nie trzeba jej nikomu przedstawiać. Czworonogi te wyróżniają się niezwykłą inteligencją, sprawnością, wytrwałością, a także energicznym i przyjaznym charakterem. Rasa doskonale odnajduje się przy okazji wielu rozmaitych zadań, w tym również podczas wszelkich zawodów i konkurencji sportowych, gdzie przeważnie staje na podium.
Border collie to jedna z tych ras, której długość życia może okazać się niezwykle zróżnicowana. Powszechnie przyjęło się bowiem uznawać, iż średnio wynosi ona 10-14 lat, choć w praktyce niejednokrotnie spotykane są czworonogi w wieku nawet 16 lub 17 lat. Można więc uznać, iż rasa jest stosunkowo długowieczna, choć kwestia ta jest mocno zindywidualizowana.
Beagle
Beagle to aktywny i wysoce energiczny pies, który w swojej naturze zakodowane ma przede wszystkim zdolności do efektywnego tropienia. Rasę można również określić mianem odpornej i wytrzymałej, a przy tym także odrobinę niezależnej. Odpowiednio pielęgnowany beagle żyje przeważnie od 12 do 15 lat, jednak zdarzają się również znacznie starsi przedstawiciele tej rasy.
Zobacz również: Jakie są najbardziej inteligentne rasy psów?
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości legowisk dla psów