Jakie zwierzęta domowe wybrać do małego mieszkania? Niewielkie mieszkanie w bloku nieraz stanowi przeszkodę w posiadaniu zwierząt, szczególnie tych większych, jak chociażby stosunkowo duży pies. Nie oznacza to jednak, że koniecznym jest całkowite zrezygnowanie z posiadania pupila – wręcz przeciwnie! Istnieją bowiem gatunki zwierząt, które zupełnie nie wymagają ogromnych przestrzeni, czy też regularnych i długich spacerów, a mały metraż nie będzie powodował u nich dyskomfortu.
Spis treści
Zwierzęta domowe do mieszkania w bloku
Zarówno mały pies, jak i kot, doskonale poradzą sobie nawet w przypadku mieszkań w bloku. Wówczas należy jednak pamiętać o zagwarantowaniu zwierzęciu odpowiednich warunków, do których zaliczana jest aktywność fizyczna, zbilansowana dieta, a także rozrywka w postaci różnorodnych zabaw.
Psy i koty wymagają od swoich opiekunów odpowiednich ilości poświęcanej im uwagi, co nieraz okazuje się problematyczne. W przypadku osób, które nie dysponują zbyt dużymi możliwościami czasowymi, a ich obowiązki stają na drodze do posiadania wspomnianych czworonogów, zdecydowanie warto rozważyć inne gatunki zwierząt, jak gryzonie, czy też rybki akwariowe.
Sprawdź artykuł: Pierwsze zwierzątko dla dziecka
Małe zwierzęta domowe – gryzonie
Wśród gryzoni, które wpasują się w niewielkie mieszkania, z pewnością należy wyróżnić króliki, świnki morskie, chomiki, szynszyle, szczurki, a także koszatniczki. Zdecydowanie jest więc w czym wybierać, a stworzenia te cieszą się dużą popularnością.
Przed zakupem konkretnego gatunku warto jednak zastanowić się, czy jesteśmy w stanie w pełni zaspokoić jego podstawowe potrzeby. W tym celu należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami konkretnego stworzenia, a także jego preferencjami.
Kawia domowa
Kawia domowa, szerzej znana jako świnka morska, to idealny współlokator do mieszkania w bloku. Gryzonie z tego gatunku żyją średnio od 7 do 9 lat, jednocześnie będąc niezwykle stadnymi stworzeniami. Warto więc, aby już od samego początku było ich co najmniej dwie. Wówczas stworzenia te czują się swobodnie i bezpiecznie, a proces ich oswajania może przebiegać o wiele łatwiej. Należy bowiem zaznaczyć, że świnki morskie z natury są nieco płochliwe.
Kawia domowa będzie wymagała przede wszystkim klatki, a jej minimalna długość musi wynosić około 100 cm. To ruchliwe zwierzę nie pogardzi także wybiegiem, z którego skorzysta w dowolnym momencie. Jeśli natomiast w mieszkaniu nie ma miejsca na udogodnienia tego typu, warto zadbać o regularne oraz nadzorowane wypuszczanie pupila.
Chomik dżungarski
Chomiki dżungarskie to urocze stworzenia o niewielkich rozmiarach. Niestety zaliczane są one do gryzoni podatnych na różnorodne dolegliwości, a długość ich życia wynosi jedynie około 2,5 roku.
Należy również zaznaczyć, że miniaturowe rozmiary gatunku idą w parze z dużą ruchliwością, a także zapotrzebowaniem na aktywność fizyczną. Klatka chomika dżungarskiego powinna więc być odpowiednio duża, tym samym zapewniając zwierzęciu możliwość swobodnego poruszania się. Nieraz opiekunowie wybierają także klatki piętrowe, które dodatkowo wyposażone są w rozmaite drabinki, czy też domki.
Szynszyla
Szynszyle to nieco bardziej wymagające stworzenia, które w warunkach domowych żyją średnio aż 15 lat. Podobnie jak świnki morskie, są one zaliczane do gatunku stadnego, dlatego też najlepszym rozwiązaniem okazuje się posiadanie dwóch osobników tej samej płci. Takie rozwiązanie zredukuje poziom stresu u zwierzątek, tym samym zapewniając im spokojne warunki bytowe.
Klatka szynszyli powinna być przede wszystkim wysoka. Warto, aby została ona wyposażona w różnorodne atrakcje, jak chociażby drabinki, grubsze gałązki oraz piętra. Gryzonie z tego gatunku uwielbiają bowiem przeskakiwać między poziomami. Zamiast klatki można jednak zdecydować się na dostosowaną do zwierzęcia wolierę, która zagwarantuje mu odpowiednie ilości miejsca oraz dawki ruchu. Niezwykle przydatnym może okazać się także wybieg. Jeśli natomiast w mieszkaniu nie ma wystarczającej przestrzeni, pupil powinien być regularnie wypuszczany z klatki.
Koszatniczka
W warunkach domowych koszatniczki żyją nawet 8 lat, a swoim wyglądem przypominają połączenie szczurka i szynszyli. Stworzenia z tego gatunku uwielbiają towarzystwo, a ich hodowla nie powinna sprawiać kłopotów. W związku ze stadną naturą zalecany jest zakup dwóch osobników, najlepiej tej samej płci.
Klatka dla koszatniczek musi być odpowiednio duża, aby gryzonie mogły zaspokoić swoje potrzeby aktywnego pożytkowania energii. Do niezbędnych akcesoriów zaliczane są także rozmaite tunele, domki, hamaki oraz drabinki, które umożliwią czworonogom nie tylko zabawę, ale i odpoczynek.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór klatek dla gryzoni i królików
Rybki akwariowe
Poszukując współlokatorów do małego mieszkania, którzy nie będą gubić sierści, czy też wymagać dużych ilości czasu ze strony swoich opiekunów, zdecydowanie warto rozważyć hodowlę rybek akwariowych. Są to bowiem stworzenia, które nieraz zachwycają swoim wyglądem, a ich obserwacja może stanowić niezwykłą formę relaksu. Należy jednak zaznaczyć, że choć potrzeby rybek akwariowych są niewielkie, tak wciąż będą one wymagały zainteresowania ze strony hodowcy.
Podstawą wyposażenia każdej rybki jest akwarium. Jego rozmiary powinny być dostosowane do ilości, a także wielkości rybek. Do niezbędnych akcesoriów zalicza się również podłoże, pokarm, a także ozdoby umożliwiające schronienie się, jak chociażby większe kamienie, rośliny, czy też domki.
Każdy gatunek ma także swoje preferencje, które dotyczą nie tylko żywienia, ale i temperatury wody, czy też poziomu jej natlenienia lub stopnia filtracji. Początkujący hodowcy z pewnością powinni więc zasięgnąć porady specjalisty, gdyż będzie on w stanie odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące konkretnej odmiany.
Jakie rybki do małego akwarium?
W kategorii małych akwariów najczęściej wyróżnia się modele, które są w stanie pomieścić 30 litrów wody. I choć spotyka się także kule o średniej pojemności 15 litrów, tak rozwiązanie tego typu mogą przyczynić się do obniżenia samopoczucia rybek, a także zwiększenia prawdopodobieństwa występowania różnorodnych schorzeń i dolegliwości.
Wśród najpopularniejszych rybek do małych akwariów wyróżniane są gatunki takie, jak:
- Bojownik syjamski,
- Kirysek pstry,
- Bystrzyk,
- Danio,
- Kardynałek chiński,
- Pawie oczko,
- Szczupieńczyk karłowaty.
Decydując się na zakup konkretnego gatunku koniecznym jest precyzyjne zapoznanie się z jego wymaganiami żywieniowymi, a także preferencjami względem towarzystwa. Niektóre odmiany rybek wykazują bowiem skłonności do agresywnych zachowań kierowanych w stronę akwariowych współlokatorów, co może skutkować poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią. Zapewnienie rybce odpowiednich warunków bytowych sprawi, że stanie się ona doskonałym pupilem, który nie będzie wymagał od swojego opiekuna zbyt wiele.
Przeczytaj więcej: Rybki do małego akwarium – TOP5 najlepszych gatunków