Kaganiec dla kota?

Kaganiec dla kota?

Koty z reguły są indywidualistami. Ich ciężki charakter nierzadko sprawia wiele problemów właścicielom, którzy mierzą się z różnymi nastrojami swych małych przyjaciół. Co zrobić, jeśli nasz kot staje się agresywny? Jak go uspokoić podczas wizyty u weterynarza i czy w takich sytuacjach kaganiec dla kota to dobry pomysł?

Stosowanie kagańca dla kota u weterynarza

Najczęściej spotykanym zastosowaniem kagańca dla kota jest wyciszenie i uspokojenie go podczas wizyty u weterynarza. Zwierzęta, które odczuwają lęk podczas takiej wizyty lub w trakcie wykonywania zabiegów, bywają agresywne i nieprzewidywalne. W wyniku stresu mogą wyrządzić krzywdę sobie lub osobom obecnym przy nich w danej chwili. Aby uniknąć takich sytuacji i doprowadzić do wyciszenia kota w przychodni weterynaryjnej, można zastosować koci kaganiec. Badane zwierzę mające założony kaganiec nie może gryźć, co ułatwia pracę personelowi. Dodatkowo niektóre modele kagańców zasłaniają oczy kotu, dzięki czemu pacjent nie widzi ruchów człowieka, a używane narzędzia nie powodują rosnącego strachu u zwierzęcia.

Spokojny kot

Koci kaganiec po lekach

Po wyjściu od weterynarza, w przypadku podania kotu leków, które mogą doprowadzać go do rozdrażnienia, również można zastosować kaganiec. Należy wówczas zwrócić uwagę na samopoczucie kota i usunąć kaganiec, kiedy zauważymy, że kot źle się w nim czuje lub kiedy będziemy pewni, że uspokoił się i nie zrobi nikomu krzywdy.

Zakładanie kagańca kotu na co dzień

Zakładanie kagańca kotu jest również zalecane w sytuacjach codziennych. Niektóre impulsy z otoczenia, takie jak zachowania ludzi, inne zwierzęta czy niesprzyjające miejsce, mogą wywołać u kota stres, który czasem przeradza się w agresję lub nadpobudliwość. Jeśli zwierzę zaczyna atakować i nie można go uspokoić bez narażenia się na pogryzienie, można zastosować kaganiec i nałożyć go kotu, pamiętając o naszym i jego bezpieczeństwie. Istotne jest, aby zwracać wtedy szczególną uwagę na to, gdzie kot się znajduje i jak zmienia się jego zachowanie. Kaganiec należy zdjąć, gdy kot stanie się spokojny lub gdy oddalimy go od bodźca, który spowodował w nim agresję.

Kaganiec można zastosować w przypadku pielęgnacji zwierzaka, np. podczas obcinania pazurków. Kot uspokaja się i nie może ugryźć osoby, która dba o niego.

Wygląd i rodzaje kagańców dla kotów

Kagańce dla kotów wykonane są zazwyczaj z mocnego materiału, jakim jest nylon. Zapinany jest on na rzepy dookoła głowy; zapięcie można regulować, by dopasować kaganiec do konkretnego kota. Obejmuje on większą część pyska, w rezultacie czego zwierzak nie może nikogo zaatakować. Choć wydawać by się mogło, że każdy kaganiec jest do siebie podobny i ma służyć temu samemu celowi, to jednak występują ich różne rodzaje:

– kaganiec obszyty miękkim futrem  nylon, z którego wykonane są kagańce, jest materiałem twardym, obszycie go futrem niweluje obtarcia oraz inne możliwe urazy;

– kaganiec zasłaniający oczy jego głównym zadaniem jest zminimalizowanie stresu u kota oraz wyciszenie go;

– wielkość kagańców każdy kaganiec musi być dopasowany do kota, zapewniając mu komfort, możliwość bezproblemowego oddychania oraz bezpieczeństwo.

Dobór kagańca do kota i sytuacji

Dobrze dopasowany do kota oraz sytuacji kaganiec zapewni kotu komfort w jego noszeniu, a osobom starającym się go uspokoić zapewni bezpieczeństwo. Należy pamiętać o tym, aby dobrze dobrać kaganiec do sytuacji, w której będzie on używany.

Podczas wizyty w przychodni weterynaryjnej najlepiej stosować kagańce zasłaniające oczy. Kot nie stresuje się wówczas otoczeniem ani narzędziami, którymi jest badany. Takiego typu kaganiec, dodatkowo obszyty futerkiem, można stosować podczas zabiegów pielęgnacyjnych, np. podczas obcinania mu pazurów.

Przed kupnem kagańca trzeba mieć na uwadze unikalną osobowość każdego kota i odmienność reakcji podczas stosowania tego typu rozwiązań. Najważniejsze jest, aby odpowiednio dobrać kaganiec do kota. Najczęściej spotykana klasyfikacja na rozmiar kagańców dopasowana jest do wielkości kota, tak aby nie był on na zwierzaka za ciasny lub zbyt duży.

Podział wygląda następująco:

S- dla kotów o wadze poniżej 2 kg,

M- dla kotów o wadze 2-4 kg

L- dla kotów o wadze 4-6 kg.

Istnieje również drugi podział, bardziej ogólny:

Rozmiar 1- kot mały

Rozmiar 2- kot duży

Jeśli kaganiec będzie dobrze dopasowany do kota, zwierzak będzie czuł się w nim komfortowo, nie powinien sprawiać mu problemu.

Kiedy nie stosować kagańców u kotów?

Nie można zakładać kagańca bez szczególnego powodu. Kot, który jest spokojny i nie jest agresywny, nie powinien mieć nakładanego kagańca, może go on przestraszyć i uzyskamy efekt odwrotny od zamierzonego. Na szczególną uwagę zasługują koty, które są zestresowane podczas złego samopoczucia. Jeśli zwierzak ma odruchy wymiotne lub trudności z oddychaniem, nie powinno stosować się kagańców.

Udostępnij