Kakadu – charakterystyka i hodowla

Kakadu – charakterystyka i hodowla

Kakadu to określenie dla ptaków z rodziny kakaduowatych, które to z kolei przynależą do rzędu papugowych. Stworzenia te należą do jednych z najpopularniejszych papug hodowanych w domach, a ich cechą charakterystyczną okazują się sterczące pióra na czubku głowy. Znane są one również z towarzyskiego usposobienia, dzięki któremu dobrze odnajdują się wśród ludzi, a nieraz także innych zwierząt przebywających w domu. Warto wspomnieć jednocześnie o tym, że papugi z tego gatunku są wyjątkowo długowieczne, przez co ich zakup powinien zostać szczegółowo przemyślany. Ponadto wykazują one szereg potrzeb oraz wymagań, a obowiązkiem każdego opiekuna jest ich prawidłowe zaspokojenie.

Jak odpowiednio zadbać o papugę kakadu? Czego będzie potrzebował ptak na porządku dziennym? Co należy wiedzieć przed zakupem zwierzęcia? Odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące tej odmiany papug znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Zobacz również: Papuga – gatunki, hodowla i żywienie

Podstawowe informacje

 rozmiar

długość ciała: 30-70 cm

 maść zależna od odmiany – np. biała, szara, czarna, łososiowa z kolorowymi czubami
długość życia  od 25 do 40 lat

Kakadu – odmiany

Kakadu – odmiany

Myśląc o kakadu przeważnie widzimy białą papugę z żółtym pękiem piór na głowie. Należy jednak zaznaczyć, że w obrębie tej rodziny wyróżnia się szereg odmian takich jak:

  • Różową – to papuga o szarej barwie w obrębie skrzydeł, ogona i grzbietu, a także malinowej na brzuchu oraz szyi.
  • Białą – papuga tej odmiany cechuje się całkowicie białym umaszczeniem, a także zjawiskowym grzebieniem z piór, który znajduje się na czubku głowy. Niestety, papugi białe są zagrożone wyginięciem, a ich liczebność jest znikoma.
  • Palmową – to jedna z najbardziej zjawiskowych odmian, którą wyróżnia czarne upierzenie, odstający czubek z piór oraz czerwone znaczenia w okolicy dzioba. 
  • Ognistoczubą – papugę tej odmiany charakteryzuje łososiowe upierzenie na ciele oraz białe na skrzydłach. Tym, co wyróżnia papugę ognistoczubą, jest wyjątkowy czubek z piór, w obrębie którego wyróżnia się białą, czerwoną oraz żółtą barwę.
  • Żółtoczubą – to najpopularniejsza odmiana, która cechuje się białym upierzeniem z charakterystycznym żółtym czubkiem. Żółty odcień występuje również na wewnętrznej stronie piór oraz na ogonie. Dziób papugi jest natomiast ciemnoszary.

Występowanie papugi kakadu

Występowanie papugi kakadu

W naturalnych warunkach rozmaite gatunki obserwowane są przede wszystkim w rejonach Australii, wschodniej Indonezji, Filipin, a także Nowej Gwinei oraz okolicznych wysp. Niektóre odmiany z rodziny kakaduowatych określane są jako endemity, co oznacza, że występują one wyłącznie w jednym miejscu, przez co niemożliwym jest spotkanie ich w innych zakątkach świata.

I choć hodowlane kakadu wzbudzają podziw i zachwyt, tak w warunkach naturalnych są one często uznawane za szkodniki. Wynika to z faktu, iż stworzenia te tworzą duże stada, a następnie niejednokrotnie niszczą uprawy. Twarde dzioby papug sprawiają także, że są one w stanie uszkodzić nawet drewniane chatki i domy. Ponadto są one również bardzo hałaśliwe, szczególnie jeśli stado jest zaniepokojone. Wszystko to sprawia, że ludzie zamieszkujący obszary, w których spotykane są papugi z tej rodziny, niejednokrotnie starają się je przeganiać oraz tępić.

Kakadu – cechy charakterystyczne

Kakadu – cechy charakterystyczne

Papugi z rodziny kakaduowatych cechują się krępą sylwetką, a także stosunkowo dużymi rozmiarami. Długość ciała dorosłych osobników może bowiem wynosić od 30 do nawet 70 cm, natomiast rozpiętość ich skrzydeł to często aż 100 cm. Wszystko to uzależnione jest jednak od gatunku papugi.

Tym, co czyni papugi tej odmiany tak rozpoznawalnymi, są ich charakterystyczne czubki z piór, zwane także grzebieniami. Niejednokrotnie przyjmują one bowiem zadziwiającą postać, tym samym cechując się wyjątkowymi barwami. Co więcej, pióra wchodzące w budowę grzebienia podlegają procesowi pylenia, podczas którego ich końcówki kruszą się i osiadają na ciele papugi. W trakcie pylenia powstałe drobinki roznoszą się również po otoczeniu papugi, a ich uprzątnięcie nieraz okazuje się wyjątkowo problematyczne. Ponadto pył może być również uciążliwy dla osób ze skłonnościami do alergii, przez co w takich przypadkach zakup jest zdecydowanie niewskazany.

Papugi kakadu są znane również ze względu na krótkie, choć twarde i silne dzioby, które służą im między innymi do zdobywania pokarmów, w tym chociażby orzechów stanowiących często podstawę ich diety.

Hodowla kakadu

Hodowla kakadu

Papugi te niejednokrotnie spotykane są w domowych hodowlach. Przed zakupem tego ptaka należy jednak uświadomić sobie, że dorosłe osobniki osiągają znaczące rozmiary, a przy tym wymagają również sporych powierzchni. Kakadu nie może być więc trzymane w niewielkiej klatce. Zamiast tego papuga będzie potrzebowała dużej woliery, której powierzchnia umożliwi zwierzęciu swobodne latanie oraz przesiadywanie na rozmaitych konarach i gałęziach. Warto również zadbać o to, aby papuga miała możliwość latania po mieszkaniu lub domu, jeśli zajdzie taka konieczność. Stworzenia te mogą bowiem wykazywać skłonności do szybkiego przybierania na wadze, przez co wymagają sporych dawek ruchu. W przeciwnym razie, oprócz nadwagi i otyłości, ptak narażony jest również na frustrację, która z kolei przeradza się w uciążliwe i niszczycielskie zachowania będące utrapieniem dla opiekunów.

Sprawdź: Klatka dla papugi i jej wyposażenie

Kakadu – charakter i zachowanie

Kakadu – charakter i zachowanie

Są to niezwykle towarzyskie ptaki, które w naturze tworzą duże stada. Dlatego też zwierzęta te nie powinny być przetrzymywane w samotności. Zaleca się więc, aby w hodowli znajdowały się co najmniej dwa osobniki. Warto przy tym zaznaczyć, że samce mogą wykazywać względem siebie agresywne zachowania, przez co o wiele lepszym wyborem będzie zakup dwóch samiczek.

Jeśli natomiast ptak ma być „jedynakiem”, towarzystwo muszą zapewnić mu opiekunowie. Samotność i brak interakcji mogą bowiem sprawić, że zwierzę stanie się znudzone, sfrustrowane, głośne, a nieraz również agresywne. W takich sytuacjach opieka nad ptakiem obejmuje więc również wspólne zabawy oraz spędzanie czasu.

Jak prawidłowo zadbać o papugę kakadu?

Jak prawidłowo zadbać o papugę kakadu?

Opieka nad kakadu niejednokrotnie stanowi spore wyzwanie. Każdy opiekun papugi musi bowiem zadbać o takie kwestie, jak chociażby odpowiednie warunki bytowe, prawidłowe żywienie, czy też zabawy i rozrywki. Co więcej, niewskazanym jest posiadanie wyłącznie jednego przedstawiciela gatunku, gdyż stworzenia te są wyjątkowo stadne, przez co źle znoszą samotność. Papuga, która na porządku dziennym nie posiada odpowiednich dawek ruchu, a także kontaktu z ludźmi lub innymi ptakami, szybko stanie się nieszczęśliwa, sfrustrowana, a często również agresywna. Wówczas ptak będzie prawdziwym utrapieniem dla opiekunów, dlatego też należy wystrzegać się doprowadzenia do takiego stanu rzeczy.

Żywienie kakadu

Żywienie kakadu

W naturalnych warunkach papugi te żywią się przede wszystkim rozmaitymi ziarnami i orzechami, choć zjadają również poszczególne owoce i warzywa. W domowych hodowlach należy więc zapewnić papudze podobne pokarmy. Zalecany jest więc zakup mieszanek dedykowanych kakadu, które zawierają w sobie odpowiednio dobrane ziarna. Dietę warto uzupełniać świeżymi owocami i warzywami, a okazjonalnie można zaserwować zwierzęciu larwy owadów. Jako przysmak sprawdzą się natomiast orzechy, jednak ich ilość powinna zostać ograniczona do minimum. Wynika to bowiem z faktu, iż pokarmy te cechują się wysoką zawartością tłuszczu, który z kolei może przyczyniać się do szybkiego przybierania na wadze, szczególnie jeśli papuga jest nieco mniej aktywna.

Zobacz: Jaki pokarm wybrać dla papug?

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm i akcesoriów dla papug

Zdrowie i długość życia

Zdrowie i długość życia papugi

Są to wyjątkowo długowieczne papugi, które nieraz są w stanie przeżyć nawet swoich opiekunów. W warunkach hodowlanych stworzenia te żyją przeważnie ponad 40 lat. I choć zdarzają się przypadki, w których poszczególne odmiany dożywają średnio wieku około 25-30 lat, tak są one zdecydowanie rzadkie. Z tego względu należy mieć świadomość, że zakup papugi wiąże się z wieloletnim zobowiązaniem i koniecznością zagwarantowania zwierzęciu odpowiednich warunków oraz opieki.

Należy również zaznaczyć, że papugi mogą cierpieć z powodu rozmaitych chorób i dolegliwości. Wśród nich spotykane są między innymi schorzenia piór, dzioba, oczu, a także przewodu pokarmowego (np. nieżyt jelit). Kakadu może się również przeziębić, co wynika często z przeciągów lub zbyt niskich temperatur w pomieszczeniach. Jednocześnie warto mieć świadomość, że ilość lekarzy weterynarii specjalizujących się w leczeniu ptaków jest mocno ograniczona.

Ptak ten z powodzeniem ukrywa rozmaite dolegliwości, dlatego też opiekunowie powinni zwracać uwagę na wszelkie zmiany w wyglądzie lub zachowaniu zwierzęcia. Ponadto należy jednocześnie odbywać regularne wizyty u weterynarza w celu skontrolowania stanu zdrowia papugi.

Ile kosztuje papuga kakadu?

Ceny uzależnione są przede wszystkim od danej odmiany. Decydując się na zakup papugi należy jednak mieć świadomość, że z pewnością nie będzie to drobny wydatek. Ceny tych ptaków zaczynają się bowiem od okolic 2 500 zł, a kończą nawet na 10 000 zł. Ponadto konieczne jest także uwzględnienie kosztów związanych z zakupem lub budową woliery, a także odpowiednim jej wyposażeniem.

Zakupu warto przy tym dokonać u sprawdzonego i renomowanego hodowcy, który jednocześnie będzie w stanie udzielić przydatnych porad w kwestii opieki nad zwierzęciem, a w razie konieczności również doradzić w kontekście wyboru najlepszej odmiany z gatunku.

Czy kakadu potrafi mówić?

Czy kakadu potrafi mówić?

Są to niezwykle inteligentne ptaki, które z powodzeniem naśladują chociażby ruchy i gesty swoich opiekunów. Są one również określane jako wyjątkowo czułe, gdyż chętnie spędzają czas z ludźmi, a nieraz także przytulają się do nich lub domagają pieszczot. Kakadu nie potrafi jednak tak dokładnie imitować ludzkiej mowy, jak robi to chociażby papuga żako. Poradzi sobie natomiast z naśladowaniem rozmaitych dźwięków z otoczenia, a czasem pojedynczych słów. Warto przy tym mieć świadomość, że papugi z tego gatunku potrafią być bardzo głośne, co dotyczy w szczególności momentów zabawy i ekscytacji, ale również rozgoryczenia.

Ciekawostki o kakadu

Ciekawostki

W procesie wysiadywania złożonych jaj bierze udział nie tylko samiczka, ale również i samiec.

Najdłużej żyjący przedstawiciel gatunku dożył wieku aż 83 lat.

W przypadku kakadu odróżnienie samca od samicy okazuje się niezwykle skomplikowane, gdyż ptaki te wyglądają zasadniczo identycznie. W celu stwierdzenia płci często przeprowadza się więc badania genetyczne z wykorzystaniem piór, które stanowią najbardziej wiarygodną metodę.

Popularne imiona

Imiona dla samca Imiona dla samiczki
Taco, Teddie, Tabasco, Snickers, Rambo, Puffy, Pumpkin, Flappy, Cookie, Batman. Birdie, Momo, Orla, Mamba, Ingrid, Lulu, Poppy, Nancy, Kiki, Zena, Sierra, Fiona.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje papuga kakadu

Kosztują od 2500 zł do 10 000 zł.

Kakadu ile żyje

Papugi te żyją nawet do 25-40 lat.

Co to jest kakadu

Kakadu to ptaki należące do rodziny kakaduowatych, które zaliczają się do papugowatych.

Jak wygląda kakadu

Są to średniej wielkości lub duże ptaki, które najczęściej kojarzą się z białymi papugami o żółtym czubie na głowie – jest to najczęściej występująca odmiana. Mogą jednak osiągać różne rozmiary i ubarwienia w zależności od odmiany.

Kakadu gdzie kupić

Można je zakupić u hodowców lub w niektórych sklepach zoologicznych.

Co je kakadu

Żywią się one ziarnami i orzechami oraz owocami i warzywami. Warto postawić na specjalną mieszankę odpowiednią dla gatunku.

Gdzie występuje kakadu różowa

Kakadu różowa występuje na obszarze niemal całej Australii.

Udostępnij