Kalendarz świąt zwierząt – sprawdź, jakich dat nie możesz przegapić!

Kalendarz świąt zwierząt – sprawdź, jakich dat nie możesz przegapić!

Z pewnością słyszałeś już o takich świętach, jak Dzień Psa czy Dzień Kota, lecz czy wiesz, że inne zwierzaki również obchodzą swoje święta? Co więcej, poprzez rozmaite święta upamiętniamy nie tylko rozmaite gatunki zwierząt – wiele wydarzeń dotyczy także sytuacji zwierząt oraz środowiska, w którym żyją. Przedstawiamy kalendarz świąt zwierząt oraz rozmaitych wydarzeń związanych nie tylko ze zwierzętami domowymi, ale także i dzikimi zwierzętami i środowiskiem, w którym żyją.

Kalendarz świąt zwierząt i powiązanych wydarzeń

Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt to jedno z najważniejszych lokalnych świąt związanych ze zwierzętami – obchodzimy je 22 maja. Dzień Zwierząt obchodzony jest także 1 października – rozpoczyna on Miesiąc Dobroci dla Zwierząt, który trwa przez cały październik. Kolejnym ważnym wydarzeniem w zwierzęcym kalendarzu jest Dzień Zwierząt Bezdomnych, który został ustanowiony w celu zwrócenia uwagi na stale rosnący problem bezdomności zwierząt. Świętujemy go 4 kwietnia. Światowy Dzień Dzikiej Przyrody obchodzimy natomiast 3 marca.

Istnieje bardzo wiele innych świąt powiązanych ze światem zwierząt i ich dobrostanem. Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej obchodzimy 11 lutego, w czasie zimy, kiedy to dzikie zwierzęta mogą wymagać pomocy człowieka. Dzień Ziemi to słynne święto obchodzone 22 kwietnia, którego celem jest zwrócenie uwagi na problemy, z którymi mierzy się środowisko i rozmaite ekosystemy. Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii ma natomiast na celu wyrażenie uznania dla lekarzy, który nieustannie opiekują się zdrowiem naszych pupili – obchodzimy go 27 kwietnia. 20 maja świętujemy Światowy Dzień Pszczół, o które należy szczególnie dbać dla dobra samej ludzkości. Dzień bez Futra to kolejne święto w kalendarzu ekologów – 5 listopada przypomina nam o postulatach związanych z zakazami hodowli zwierząt na futra.

Obchodzimy także rozmaite święta, które podkreślają rolę zwierząt w naszym życiu. Międzynarodowy Dzień Przytulania obchodzony 31 stycznia to doskonała okazja, by przeczekać zimowe mrozy w przyjemny sposób – z pupilem w objęciach. Dzień Przyjaciela natomiast obchodzimy 9 czerwca – warto w ten dzień pamiętać nie tylko o dwunożnych, ale i o czworonożnych przyjaciołach. Kolejnym istotnym świętem jest Dzień Pamięci o Zmarłych Zwierzętach, który obchodzimy w pierwszą niedzielę października.

Dzień Psa i inne psie święta

Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka, a przyjaciół się celebruje! Dzień Psa obchodzimy 1 lipca każdego roku. Nie jest to jednak jedyne święto związane z naszymi ukochanymi psiakami – Dzień Szczeniąt obchodzimy 23 marca, a Dzień Kundelka – 25 października. Święto to stanowi doskonałe przypomnienie, że nie tylko rasowe psy zasługują na szczególną uwagę. W ten dzień świętujemy także Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Kolejne istotne wydarzenie wypada 27 lipca – w ten dzień obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bezpańskiego Psa mający zwrócić uwagę na problem bezdomności psów.

Poprzez wydarzenia doceniamy także rolę psów w naszym życiu oraz ich współpracę z człowiekiem. Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego obchodzimy w ostatnią niedzielę kwietnia. 15 czerwca świętujemy natomiast Ogólnopolski Dzień Dogoterapii, by uczcić psy, które swoją obecnością pomagają w leczeniu zarówno dorosłych, jak i maluchów.

Dzień Kota – święto naszych mruczków

Koty, choć znane z niezależnego charakteru, od wieków towarzyszą człowiekowi jako ukochane zwierzątka. Ich obecność w naszym domu kojąco wpływa na nasze samopoczucie dzięki właściwościom kociego mruczenia. Nie bez powodu koty doczekały się więcej niż jednego święta. Światowy Dzień Kota obchodzimy 17 lutego, natomiast 17 listopada – Dzień Czarnego Kota. Tego dnia odkładamy przesądy o kotach na bok i cieszymy się ich urokiem!

Duże koty też mają swoje święta – Dzień Tygrysa obchodzimy 29 lipca, a Dzień Lwa – 10 sierpnia.

Gryzonie, króliki, jeże i inne małe zwierzęta

Szczurki to wyjątkowo sympatyczne zwierzątka, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników gryzoni. Nie bez powodu doczekały się swojego święta – Dzień Szczura wypada 4 kwietnia. Zaledwie kilka dni później, 12 kwietnia, świętujemy Dzień Chomika.

Pod koniec lipca swoje święto obchodzą świnki morskie i szynszyle – Dzień Świnki Morskiej obchodzimy 21 lipca, a Dzień Szynszyli – 30 lipca. Nasi uszaci przyjaciele natomiast świętują we wrześniu – Dzień Królika ma miejsce 26 września każdego roku. Dzień Jeża obchodzimy 10 listopada.

Ptaki i ich święta

Wiosną śpiew ptaków budzi nas do życia – nie bez powodu ptaki dzikie i egzotyczne obchodzą swoje święta właśnie w tę porę roku. Sezon ptasich świąt otwiera Dzień Wróbla, który obchodzimy 20 marca. 1 kwietnia został ustanowiony Międzynarodowy Dzień Ptaków, natomiast gołębie obchodzą swoje święto zaledwie kilka dni później. Dzień Gołębia świętujemy 9 kwietnia, a w drugi weekend maja – Dzień Ptaków Wędrownych. Papugi także doczekały się swojego święta – Dzień Papugi ma miejsce 31 maja, na przełomie wiosny i lata, z którymi nieodmiennie kojarzą nam się te barwne, egzotyczne ptaki. W ten dzień swoje święto mają także bociany – jest to również Dzień Bociana Białego.

Ryby, gady i płazy w kalendarzu

Swoich świąt doczekały się także ryby, gady i płazy. Dzień Żółwia obchodzimy 23 maja – nawet introwertyk w swoje święto może wyjść ze swojej skorupy, ale żółw raczej nie będzie ku temu skłonny! Mimo to warto poświęcić pupilowi dodatkową porcję uwagi. Dzień Ryby obchodzimy 20 grudnia, a Dzień Żaby – 20 marca. Święto zostało ustanowione, by zwrócić uwagę na ginące gatunki tych płazów oraz popularyzować działania mające na celu ich ratowanie.

Kalendarz świąt zwierząt – chronologiczna lista

Jak wygląda kalendarz świąt naszych zwierząt chronologicznie? Sprawdź poniższą listę!

Pamiętaj, by o zwierzakach pamiętać nie tylko od święta!

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psa Josera w promocyjnych zestawach

Udostępnij