Kalendarz życia szczenięcia – etapy i rozwój

Kalendarz życia szczenięcia – etapy i rozwój

Nie od dziś wiadomo, że szczenięta rosną w zaskakująco szybkim tempie, tym samym stając się dorosłymi i w pełni rozwiniętymi psami. Opiekunowie młodych czworonogów powinni zdawać sobie jednak sprawę z tego, że na każdym z życiowych etapów będą one wykazywały specyficzne zachowania, potrzeby, a także wymagania, których nie należy bagatelizować. Otoczenie psiaków odpowiednią troską wywiera bowiem wpływ na ich dalsze funkcjonowanie w rozmaitych sferach i sytuacjach.

Aby zapewnić szczeniętom odpowiednie warunki, a także zaspokoić ich najważniejsze potrzeby, kluczowym okazuje się zrozumienie sposobu funkcjonowania podopiecznych na każdym z etapów rozwojowych. Pomocą w tej kwestii może okazać się nie tylko poniższy artykuł, ale również cała seria, w której szczegółowo omawiane są wszystkie kluczowe informacje dotyczące każdego z okresów życia szczeniąt.

Etapy rozwoju szczeniąt

Zasadniczo rzecz biorąc, rozwój szczeniąt można podzielić na osiem odrębnych etapów, a każdy z nich został streszczony w dalszej części artykułu.

Etap noworodkowy

Etap noworodkowy

Okres noworodkowy, nazywany również neonatalnym, przypada na czas od narodzin do 2. tygodnia życia szczenięcia. Na tym etapie psiaki są całkowicie zależne od swojej matki, a ich zmysły w głównej mierze pozostają nierozwinięte. Wyjątkiem jest jedynie zmysł węchu, dzięki któremu czworonogi są w stanie zlokalizować suczkę w celu pożywienia się.

W stadium noworodkowym u psiaków przeważają dwie czynności – spanie i jedzenie. Dlatego też rola człowieka okazuje się znacznie ograniczona, a do jego obowiązków zalicza się głównie podawanie karmiącej suczce odpowiednio dopasowanego, a zarazem jakościowego pokarmu. Opiekunowie powinni również w delikatny i łagodny sposób przyzwyczajać szczenięta do własnej obecności, choć całkowicie niewskazanym jest wówczas oddzielanie ich od matki.

Przeczytaj więcej: Kalendarz życia szczenięcia – etap noworodkowy

Kalendarz życia szczenięcia – etap przejściowy

Kalendarz życia szczenięcia - etap przejściowy

Etap przejściowy obejmuje przedział od 2. do 4. tygodnia życia szczeniąt. Wówczas rozwój psiaków przyjmuje nieco bardziej dynamiczną postać. Czworonogi otwierają swoje oczy i zaczynają słyszeć, a zwiększona siła sprawia, że podejmują się one pierwszych, odrobinę zachwianych i niestabilnych kroków.

Na tym etapie szczenięta wciąż żywią się mlekiem swojej matki, dlatego też niewskazanym jest oddzielanie ich od suczki na dłuższe okresy czasu. Co więcej, opiekunowie powinni zadbać o pełne bezpieczeństwo „raczkujących” czworonogów, tym samym odgradzając je od zagrażających przestrzeni, w tym chociażby schodów.

Pomimo tego, że psiaki nie będą jeszcze potrzebowały konkretnych szczepień, czy też specjalistycznych badań lub zabiegów, na okres przejściowy przypada pierwsze odrobaczanie.

Zobacz: Kalendarz życia szczenięcia – etap przejściowy

Przebudzenie zmysłów

Przebudzenie zmysłów

Zasadniczo rzecz biorąc, moment przebudzenia zmysłów wpisuje się w okres przejściowy, tym samym przypadając na czas pomiędzy 3. a 4. tygodniem życia psiaków. W tym czasie zmysły szczeniąt intensywnie się rozwijają, dzięki czemu czworonogi są w stanie widzieć, a także słyszeć. Ponadto psy nabierają wówczas nieco więcej masy, a także siły, co skutkuje między innymi pierwszymi samodzielnymi krokami. Niektóre szczeniaki odkrywają również swoje pozostałe umiejętności, tym samym podejmując się wydawania rozmaitych dźwięków, jak chociażby szczekanie.

Na tym etapie zaleca się, aby opiekunowie stopniowo wdrażali naukę czystości. W tym celu zdecydowanie warto zaopatrzyć się w specjalne  podkłady higieniczne, które ułatwią utrzymywanie czystości na powierzchni, gdzie przebywają czworonogi. Właściciele szczeniąt powinni również zadbać o to, aby psiaki nie były narażane na nadmiar bodźców, szczególnie jeśli obejmują one zbyt głośne dźwięki, czy też jaskrawe obrazy lub znacząca ilość całkowicie nieznajomych ludzi.

Sprawdź: Kalendarz życia szczenięcia – przebudzenie zmysłów

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla szczeniąt oraz suk w ciąży i w okresie laktacji

Kalendarz życia szczenięcia – etap socjalizacji

Kalendarz życia szczenięcia - etap socjalizacji

Etap socjalizacji przypada na czas od 4. do 12. tygodnia życia psiaków. W tym okresie zmysły psiaków są już niemal całkowicie rozwinięte, a zwiększona siła i koordynacja sprawiają, że czworonogi zyskują znacznie większą kontrolę nad własnym ciałem, co z kolei umożliwia im o wiele sprawniejsze poruszanie i przemieszczanie się.

Co więcej, szczenięta mają już zasadniczo wszystkie zęby mleczne, dlatego też możliwe jest stopniowe wdrażanie do diety stałych pokarmów. Początkowo powinny one przyjmować mokrą formę, jednak możliwe jest również wcześniejsze rozmaczanie suchej karmy. Należy przy tym pamiętać, że karma powinna cechować się wysoką jakością i być dostosowana do potrzeb najmłodszych psiaków. Powszechnie przyjęło się uznawać, iż do 8. tygodnia życia psy powinny być już w pełni odstawione od mleka matki.

Na etapie socjalizacji szczenięta nabywają szereg nowych umiejętności, a proces ten odbywa się głównie poprzez obserwowanie zachowań suczki oraz przebywanie z rodzeństwem. Pomiędzy 8. a 12. tygodniem życia czworonogi są już gotowe, aby udać się do nowych domów i rodzin.

W trakcie tego etapu szczenięta będą wymagały nieco zwiększonej uwagi w kwestiach zdrowotnych. Oprócz kontroli zgryzu i zabiegów odrobaczających, konieczne okazuje się także przeprowadzenie pierwszych szczepień.

Przeczytaj więcej: Kalendarz życia szczenięcia – etap socjalizacji

Etap dorastania

Etap dorastania

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż etap dorastania przypada na okres pomiędzy 3. a 4. miesiącem życia czworonogów. Jego charakterystyczną cechą okazuje się przy tym bardzo intensywny wzrost, podczas którego szczenięta mogą wymagać wsparcia w postaci suplementów witaminowych i mineralnych. Co więcej, psiaki zaczynają również tracić swoje mleczne zęby, co niejednokrotnie przyczynia się do doświadczania bólu, dyskomfortu, a nawet frustracji. Ponadto wyrzynanie zębów może również sprawiać, że szczenięta będą podgryzały domowe akcesoria, a także meble.

Na etapie dorastania czworonogi niejednokrotnie porównywane są z nastolatkami doświadczającymi buntu. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż psiaki bardzo często wykazują wówczas nieposłuszeństwo i upór, co wymusza na opiekunach ogrom cierpliwości.

W tym okresie psiaki wymagają dalszych zabiegów odrobaczających, a także obowiązkowych szczepień. Niezwykle istotnym jest również kontrolowanie zgryzu szczeniąt oraz monitorowanie wszelkich ewentualnych nieprawidłowości.

Zobacz: Kalendarz życia szczenięcia – etap dorastania

Kalendarz życia szczenięcia – etap dojrzewania

Kalendarz życia szczenięcia - etap dojrzewania

Etap dojrzewania przypada na czas pomiędzy 6. a 18. miesiącem życia, tym samym wiążąc się z osiąganiem dojrzałości płciowej. Kwestia ta jest jednak niezwykle uzależniona od cech osobniczych każdej rasy, a także każdego jej przedstawiciela. Powszechnie przyjęło się uznawać, iż psy małych ras osiągają dojrzałość znacznie wcześniej niż przedstawiciele ras średnich, dużych i olbrzymich.

Na etapie dojrzewania suczki doświadczają pierwszej cieczki, dlatego też będą one wymagały znacznie większej uwagi i zainteresowania ze strony opiekunów. Samce mogą natomiast odczuwać zwiększony popęd płciowy, a także uwidaczniać swoje instynkty.

Psiaki nadal powinny być żywione pokarmami przeznaczonymi dla młodych czworonogów. Jeśli natomiast chodzi o kwestie zdrowotne, konieczne jest wykonywanie dalszych zabiegów odrobaczających lub badań kału, a także wdrażanie kolejnych dawek szczepień. Wszystko to powinno odbywać się zgodnie z kalendarzem odrobaczania i szczepień. Co więcej, zalecanym jest także rozważenie przeprowadzenia zabiegu, jakim jest kastracja.

Sprawdź: Kalendarz życia szczenięcia – etap dojrzewania

Okres dojrzałości

Okres dojrzałości

Okres dojrzałości przypada na przedział od 18. do 24. miesiąca życia psów, a specjaliści zakładają, że wówczas psiaki osiągają nie tylko pełną dojrzałość fizyczną, ale również psychiczną. Oznacza to, że zarówno ich wygląd zewnętrzny, jak i charakter, są już doskonale ukształtowane. Zachowanie czworonogów będzie jednak zależne nie tylko od cech osobniczych, ale również specyfiki rasy. Niektóre psiaki mogą więc stale wykazywać ogrom energii i chęci do podejmowania różnorodnych aktywności, natomiast inne staną się nieco bardziej stonowane i poważne.

Na tym etapie zaleca się, aby pokarmy przeznaczone dla szczeniąt stopniowo zastępować karmami dedykowanymi dorosłym psom.

Po osiągnięciu dojrzałości czworonogi powinny otrzymywać coroczne szczepienia. Zabiegi odrobaczające lub badania kału pod kątem pasożytów wewnętrznych muszą natomiast odbywać się zgodnie z kalendarzem odrobaczania, zaleceniami weterynarza, a także wytycznymi dla konkretnych grup ryzyka. Nie należy jednocześnie rezygnować z regularnych wizyt kontrolnych u specjalisty, które powinny odbywać się minimum raz w roku.

Zobacz więcej: Kalendarz życia szczenięcia – okres dojrzałości

Dorosłość

Dorosłość

Powszechnie przyjęło się uznawać, iż czworonogi wkraczają w etap dorosłości po ukończeniu około 24. miesięcy życia. Wówczas są one w pełni rozwinięte zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Ponadto zakłada się również, że psiaki stają się gotowe do reprodukcji, tym samym wydając na świat zdrowe i piękne szczenięta.

Na tym etapie czworonogi wykazują prawdopodobnie najlepszą wydolność fizyczną, tym samym ceniąc sobie rozmaite aktywności. Jeśli natomiast chodzi o żywienie, serwowana karma powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego psa, tym samym uwzględniając jego wiek, wagę, stan zdrowia, a także stopień aktywności.

Podobnie jak w okresie dojrzałości, czworonogi wymagają corocznych szczepień, a także zabiegów odrobaczających lub badań kału w celu wykrycia pasożytów wewnętrznych. Zaleca się również przeprowadzanie regularnych wizyt kontrolnych u specjalisty.

Przeczytaj również: Kalendarz życia szczenięcia – dorosłość

Rozwój szczeniaka miesiąc po miesiącu

Przedstawiamy serię artykułów poświęconych poszczególnym etapom życia szczeniaka, od narodzin po osiągnięcie dorosłości. Poniższe artykuły omawiają poszczególne etap rozwoju, a także przybliżają potrzeby szczeniąt na danym etapie oraz najczęstsze problemy, jakie może napotkać ich opiekun.

Dowiedz się więcej na temat rozwoju szczeniąt.

 Wiek  Etap rozwoju
od narodzin do 2. tygodnia życia  

etap noworodkowy

od 2. do 4. tygodnia życia szczeniaka  

etap przejściowy

od 3. do 4. tygodnia życia szczeniaka  

przebudzenie zmysłów

od 4. do 12. tygodnia życia szczeniaka  

etap socjalizacji

między 3. a 4. miesiącem życia szczeniaka  

etap dorastania

między 6. a 18. miesiącem życia szczeniaka  

etap dojrzewania

między 18. a 24. miesiącem życia  

okres dojrzałości

powyżej 24. miesiąca życia psa  

dorosłość

Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowanie – sprawdź!

Udostępnij