Wszystkie etapy rozwojowe szczeniąt są na swój sposób wyjątkowe, a obserwowanie, jak nowonarodzone czworonogi stają się w pełni rozwiniętymi psami, niejednokrotnie przynosi ogrom radości. Jednocześnie każdy opiekun powinien zdawać sobie sprawę z tego, że szczenięta wymagają nie tylko zwiększonej uwagi, ale również troski i zaangażowania w wielu rozmaitych aspektach. Z tego względu zdecydowanie warto zapoznać się z najważniejszymi potrzebami czworonogów na każdym z życiowych etapów, a pomocą w tej kwestii może okazać się seria artykułów związanych z kalendarzem życia szczeniąt, w której omawiane są wszelkie kluczowe zagadnienia dotyczące funkcjonowania psiaków.
Zobacz: Kalendarz życia szczenięcia – etap dojrzewania
Spis treści
Okres dojrzałości – między 18. a 24. miesiącem życia
Ten okres przypada na przedział od 18. do 24. miesiąca życia psów, tym samym następując zaraz po burzliwym czasie dojrzewania. Niesie on za sobą kilka kluczowych zmian, które zostały szczegółowo opisane w dalszej części artykułu.
Rozwój czworonogów
Jednoznaczne określenie momentu, w którym psy osiągają pełną dojrzałość, jest nieco skomplikowane. Wiąże się to bowiem nie tylko ze specyfiką rasy, ale również indywidualnymi cechami jej przedstawicieli. Powszechnie przyjęło się jednak uznawać, iż po ukończeniu około 18. miesięcy, czworonogi stają się dojrzałe zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Oznacza to, że osiągnęły one swój docelowy rozmiar i wagę, a także ustabilizowały własne charaktery.
Co więcej, psy na tym etapie cechują się również w pełni ukształtowaną strukturą oraz wyglądem okrywy.
Żywienie psów
W momencie, gdy czworonogi osiągają dojrzałość, do ich diety należy wdrożyć pokarmy dedykowane dorosłym psom. Pokarmy przeznaczone dla szczeniąt trzeba więc zastąpić wariantami, które spełnią podstawowe potrzeby żywieniowe w pełni rozwiniętych psów. Warto przy tym zaznaczyć, iż karma powinna cechować się wysoką jakością, a także odpowiednio zbilansowanym i wartościowym składem.
W razie konieczności dietę psów można uzupełniać odpowiednio dopasowanymi preparatami witaminowymi i mineralnymi, jednak ich stosowanie należy skonsultować ze specjalistą w dziedzinie weterynarii lub psiej dietetyki.
Ilość pokarmu trzeba dostosować do indywidualnych potrzeb czworonogów, tym samym uwzględniając ich wiek, wagę, a także stan zdrowia oraz ewentualne dolegliwości. Zaleca się, aby dzienna porcja karmy została podzielona na dwa odrębne posiłki podawane o stałych porach dnia.
Okres dojrzałości – zachowanie i wychowanie
Pomimo tego, że w okresie dojrzałości psy stają się nieco bardziej stonowane, a ich temperamenty ulegają stabilizacji, psiaki wcale nie muszą doświadczać spadków energii, czy też obniżonej chęci do zabaw i aktywności – a wręcz przeciwnie. Czworonogi wciąż chętnie podejmują się rozmaitych szaleństw i psot, jednak pojmują przy tym zasady panujące w domu. Jeśli więc opiekunowie poświęcili odpowiednie ilości czasu i zaangażowania w wychowanie psów na wcześniejszych etapach, nie będą oni zmagali się z niszczeniem mebli, ciągnięciem i wyrywaniem się podczas spacerów, czy też innymi problematycznymi sytuacjami. Nie oznacza to jednak, że na tym etapie czworonogi nie są w stanie nabywać nowych umiejętności, a właściciele powinni zaprzestać podejmowania wszelkich działań wychowawczych.
Szczepienia, odrobaczanie i zdrowie
Na etapie dojrzałości psy powinny mieć za sobą wszystkie podstawowe szczepienia, a także zabiegi odrobaczające. Obowiązkiem opiekunów staje się więc zadbanie o to, aby stale wykonywać coroczne szczepienia, między innymi przeciwko wściekliźnie, które nazywane są „dawkami przypominającymi”. Dzięki temu zyskują oni bowiem pewność, że czworonogi otrzymują odpowiednią ochronę przed najpowszechniejszymi dolegliwościami.
Zobacz: Szczepienia psa – wszystko co musisz wiedzieć
Co więcej, psy będą również potrzebowały regularnych zabiegów odrobaczających lub badań kału, które mają na celu wykrycie pasożytów wewnętrznych. W celu dopasowania odpowiednich preparatów lub dobrania ram czasowych, w których należy wykonywać badania, warto zasięgnąć porady specjalisty w dziedzinie weterynarii, gdyż lekarz będzie w stanie nie tylko przypisać psa do danej grupy ryzyka, ale również dopasować konkretne specyfiki lub alternatywne rozwiązania.
Należy również wspomnieć, że nawet w momencie, gdy pies nie wykazuje żadnych specyficznych objawów chorobowych, czy też niespodziewanych zmian w wyglądzie lub zachowaniu, opiekunowie nie powinni rezygnować z regularnych wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii. To właśnie dzięki nim możliwe jest bowiem bieżące kontrolowanie stanu zdrowia czworonogów, a także szybkie wykrywanie poszczególnych dolegliwości oraz wdrażanie odpowiedniego leczenia. Zaleca się, aby wizyty kontrolne odbywały się średnio dwa razy w roku.
Sprawdź: Odrobaczanie psa – najważniejsze informacje
Wskazówki dla opiekunów
Powszechnie przyjęło się uznawać, iż w okresie dojrzałości psy stają się nieco bardziej stonowane, a nieraz nawet apatyczne, co jest tłumaczone stabilizacją w obszarach psychiki zwierzęcia. W rzeczywistości jednak tego typu zachowania mogą świadczyć między innymi o tym, że czworonogi nie uzyskują już tak dużych ilości zainteresowania ze strony opiekunów, jakie otrzymywały, gdy były uroczymi szczeniaczkami. Z tego względu należy pamiętać, że niezależnie od swojego wieku, czy też rozmiaru, psy wymagają od właścicieli uwagi, czasu, a także odpowiedniego zaangażowania. Jeśli więc pupil stale otrzymuje sygnały, że dany moment nie jest odpowiedni na zabawę, czy też jest on często odsyłany do legowiska lub kojca, jego spadek energii i zainteresowania aktywnościami nie powinien być niczym zaskakującym.
Ponadto właściciele psów nie powinni także rezygnować z niezbędnych szczepień, zabiegów odrobaczających lub badań kału, a także regularnych wizyt kontrolnych. Troska o zdrowie i samopoczucie psów odgrywa bowiem kluczową rolę w ich prawidłowym funkcjonowaniu.
Najczęstsze problemy
Zasadniczo rzecz biorąc, w okresie dojrzałości psy mają już ukształtowane własne charaktery, a także zdążyły nabyć podstawowe umiejętności i poznać zasady, które panują na obszarze danego otoczenia. Odpowiednio poprowadzone czworonogi nie powinny więc wykazywać zachowań agresywnych względem innych zwierząt, problemów z pozostawaniem samemu w domu, czy też niszczeniem mebli lub wystroju.
W obrębie problemów behawioralnych, które występują zarówno u niewykastrowanych psów, jak i suczek, okazują się zachowania związane z reprodukcją. Najczęściej spotykane są one w momencie cieczki u samic, kiedy to samce stają się o wiele bardziej pobudzone, a nieraz nawet agresywne, natomiast suczki odczuwają strach i znaczący dyskomfort. Rozwiązaniem tego typu sytuacji okazuje się kastracja, jednak w momencie, gdy opiekunowie nie decydują się na tego typu zabieg, są oni zobowiązani do zachowywania szczególnej uwagi i ostrożności.
Zobacz: Kastrowanie psa – wszystko, co trzeba wiedzieć
Okres dojrzałości – podsumowanie
Okres trwania | Między 18. a 24. miesiącem życia psa |
Rozwój | Na tym etapie czworonogi uzyskują nie tylko dojrzałość fizyczną, ale również psychiczną. Ich charaktery ulegają stabilizacji, a wzrost i waga osiągają docelową wartość. |
Żywienie | Do diety psiaków należy wdrożyć pokarmy dedykowane dorosłym osobnikom. Ilość karmy powinna być dostosowana do indywidualnych wymagań zwierzęcia, a dzienną porcję należy podzielić na dwa odrębne posiłki podawane o stałych porach dnia. |
Zachowanie i wychowanie | Czworonogi stają się nieco bardziej stonowane, jednak wciąż posiadają one stosunkowo duże pokłady energii, którą chętnie pożytkują na wspólne aktywności oraz zabawy. |
Zdrowie | Na tym etapie psy powinny już ukończyć zabiegi obowiązkowego odrobaczania, a także regularnie otrzymywać dawki przypominające niezbędnych szczepień. Zaleca się przeprowadzanie regularnych wizyt kontrolnych, a także badań kału lub okresowe stosowanie preparatów odrobaczających (w zależności od grupy ryzyka). |
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości gryzaków dla młodych psów
Rozwój szczeniaka miesiąc po miesiącu
Przedstawiamy serię artykułów poświęconych poszczególnym etapom życia szczeniaka, od narodzin po osiągnięcie dorosłości. Poniższe artykuły omawiają poszczególne etap rozwoju, a także przybliżają potrzeby szczeniąt na danym etapie oraz najczęstsze problemy, jakie może napotkać ich opiekun.
Dowiedz się więcej na temat rozwoju szczeniąt.
Wiek | Etap rozwoju |
od narodzin do 2. tygodnia życia | |
od 2. do 4. tygodnia życia szczeniaka | |
od 3. do 4. tygodnia życia szczeniaka | |
od 4. do 12. tygodnia życia szczeniaka | |
między 3. a 4. miesiącem życia szczeniaka | |
między 6. a 18. miesiącem życia szczeniaka | |
między 18. a 24. miesiącem życia | |
powyżej 24. miesiąca życia psa |