Każdy z etapów życia szczeniaka cechuje się nieco odmienną specyfiką. Jej zrozumienie okazuje się więc niezwykle istotne, gdyż umożliwia zagwarantowanie psiakom odpowiedniej troski oraz opieki. I choć każdy czworonożny pupil jest na swój sposób wyjątkowy, tak w kwestii rozwoju i funkcjonowania w poszczególnych okresach obserwowane są pewne ogólne prawidłowości. Pomocą w ich odkryciu jest seria artykułów związana z kalendarzem życia szczeniąt, w której każdy z etapów jest poddawany szczegółowej analizie. Dowiedz się, jak przebiega przebudzenie zmysłów u szczeniaka.
Zobacz: Kalendarz życia szczenięcia – etap przejściowy
Spis treści
Przebudzenie zmysłów – od 3. do 4. tygodnia życia szczeniaka
Zasadniczo rzecz biorąc, przebudzenie zmysłów to etap, który wpisuje się w okres przejściowy, którego czas trwania obejmuje przedział od 2. do 4. tygodnia życia szczeniąt. Niezaprzeczalnie jest on jednak wyjątkowy, gdyż cechuje się szeregiem zmian w codziennym funkcjonowaniu młodych czworonogów. Dlatego też kluczowe aspekty etapu przebudzenia zmysłów zostały szczegółowo opisane w dalszej części artykułu.
Rozwój szczeniąt
Przebudzenie zmysłów to czas intensywnych przemian. Na tym etapie szczenięta mają nie tylko otwarte oczy, ale również zewnętrzne kanały słuchowe. Oznacza to więc, że ich oczy i uszy stopniowo zaczynają spełniać swoje podstawowe zadania. Psiaki są wówczas w stanie odbierać całkowicie nowe bodźce, dzięki którym poznają otaczający je świat. W tym okresie młode czworonogi będą w stanie rozpoznawać swoją matkę, a także rodzeństwo. Ponadto poznają one również ludzi, co odgrywa niezwykle istotną rolę w aspekcie dalszych reakcji w kontakcie z nimi.
Na etapie przebudzenia zmysłów psiaki zyskują nieco więcej siły, co z kolei pozwala im na stawianie pierwszych kroków na czterech łapkach, a także stopniowe przemieszczanie się oraz zabawę z rodzeństwem. Nie oznacza to jednak, że szczenięta powinny być oddzielane od matki – a wręcz przeciwnie. Suczka jest wówczas wzorem do naśladowania, tym samym ucząc swoje młode wszelkich zachowań, a także podstawowych zasad czystości.
Pomiędzy 3. i 4. tygodniem życia szczeniaki stają się również nieco bardziej wokalne, jednocześnie odkrywając szeroką skalę dźwięków, jakie są w stanie wydawać. Niektóre z nich zaczynają szczekać, a inne opanowują nawet umiejętność wycia lub warczenia.
Na tym etapie obserwuje się również znaczące wyostrzenie zmysłu węchu, który zasadniczo odgrywa niezwykle istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu psiaka i odbieraniu bodźców z otoczenia.
Żywienie psiaków
Absolutną podstawą diety szczeniąt na etapie przebudzenia zmysłów niezmiennie pozostaje mleko matki. Psiaki niejednokrotnie zaczynają jednak interesować się również pokarmami, które serwowane są suczce – szczególnie, jeśli jej miska znajduje się w niewielkiej odległości od legowiska lub kojca. Niektóre źródła zaznaczają, że po upływie 3. tygodnia życia możliwe jest stopniowe i powolne wprowadzanie do diety szczeniąt stałych pokarmów, jednak muszą one przyjmować wówczas mokrą formę. Inni specjaliści mówią natomiast, że tego typu działania warto rozpocząć dopiero po 4. tygodniu życia. Rozstrzygnięcie tego sporu okazuje się niezwykle utrudnione, dlatego też zdecydowanie warto zasięgnąć w tej kwestii porady u specjalisty w dziedzinie weterynarii lub psiej dietetyki.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości mokrych karm dla szczeniąt
Przebudzenie zmysłów – zachowanie i wychowanie
Szczeniaki na etapie przebudzenia zmysłów stają się coraz bardziej ruchliwe, a przy tym również zabawowe. Coraz chętniej zaczepiają zarówno swoje rodzeństwo, jak i matkę, jednocześnie zachęcając do wspólnych szaleństw. Warto przy tym zaznaczyć, że mleczne zęby psiaków nieraz okazują się stosunkowo ostre, a czworonogi dopiero uczą się swojej siły oraz sposobów, dzięki którym nie będą wyrządzały sobie wzajemnej krzywdy. W tym okresie zdecydowanie warto zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowane zabawki, w tym chociażby gryzaki lub piłki. Ich rozmiar powinien być jednak dobrany pod kątem wielkości psiaków, aby nie miały one możliwości zakrztuszenia się.
W trakcie etapu przebudzenia zmysłów szczenięta nadal spędzają większość czasu w otoczeniu matki, jednak ze względu na fakt, iż coraz częściej opuszczają one swoje legowisko, możliwe staje się stopniowe wdrażanie nauki czystości. Przydatne mogą wówczas okazać się podkłady higieniczne, dzięki którym sprzątanie staje się o wiele łatwiejsze. Ponadto opiekunowie muszą również zadbać o przyzwyczajanie szczeniąt do obecności człowieka, a także jego wyglądu, zachowań, dźwięków i zapachu. Nie oznacza to jednak, że psiaki powinny być odwiedzane przez szereg całkowicie obcych ludzi, gdyż może to skutkować między innymi strachem maluchów oraz frustracją ich matki.
Szczepienia, odrobaczanie i zdrowie
W okresie przebudzenia zmysłów psiaki nie będą jeszcze potrzebowały konkretnych szczepień, jednak pomiędzy 2. a 3. tygodniem życia konieczne jest przeprowadzenie pierwszego odrobaczania. Wszystkie szczenięta karmione mlekiem matki są bowiem zarażone larwami glist. Odrobaczanie jest więc niezwykle istotnym elementem opieki nad psiakami, tym samym gwarantując im zdrowie i dobre samopoczucie.
Szczegółowe informacje dotyczące tego zagadnienia zostały opisane w artykule stworzonym pod kątem etapu przejściowego , z którym zdecydowanie warto się zapoznać.
Zobacz również: Odrobaczanie psa – najważniejsze informacje
Przebudzenie zmysłów – wskazówki dla opiekunów
Każdy opiekun szczeniąt, które znajdują się na etapie przebudzenia zmysłów, powinien zadbać przede wszystkim o odpowiednie warunki w miejscu pobytu maluchów. Psiaki nie powinny być wystawiane na nadmierny hałas generowany między innymi przez ludzi, domowe sprzęty, zabawki, a nawet urządzenia audio. Ponadto nie zaleca się, aby przebywały one w pobliżu jaskrawych obrazów ukazywanych przez chociażby telewizory. Ze względu na fakt, iż szczenięta dopiero oswajają się z nowymi bodźcami, nie należy ich przemęczać, czy też nadmiernie eksponować. Niewskazanym jest również zapraszanie dużych ilości obcych ludzi.
Z racji tego, że czworonogi na tym etapie stają się znacznie bardziej ruchliwe i ciekawskie, koniecznym jest odpowiednie zabezpieczenie danych obszarów. Przydatnym rozwiązaniem może okazać się zakup wybiegu modułowego, dzięki któremu szczeniaki zyskają nieco większe pole do manewrów, jednocześnie będąc przy tym w pełni bezpieczne. Warto również zadbać o to, aby psiaki nie miały dostępu do przewodów elektrycznych, stopni lub podestów, a także schodów.
Opiekunowie szczeniąt nieraz zaznaczają, że psiaki, które dopiero uczą się chodzić, niejednokrotnie ślizgają się na panelach, co z kolei utrudnia im przemieszczenie się. Dlatego też zalecanym jest rozłożenie na podłodze kocyków lub ręczników, dzięki którym czworonogi będą w stanie zachować równowagę, a ich upadki staną się rzadsze i mniej bolesne.
Najczęstsze problemy
W trakcie etapu przebudzenia zmysłów opiekunowie powinni liczyć się z tym, że psiaki mogą zacząć odrobinę rozrabiać. Wiąże się to głównie z ich ciekawością i nabywaniem takich umiejętności, jak chociażby chodzenie. Często nie obejdzie się również bez podgryzania zarówno swojego rodzeństwa, jak i napotkanych kapci lub poduszek. Nie będą to jednak zaskakujące zniszczenia, gdyż szczeniaki najzwyczajniej nie dysponują jeszcze zwiększoną siłą lub masą.
Ze względu na fakt, iż młode czworonogi rozpoczynają swoje pierwsze wędrówki, warto liczyć się z tym, że będą one załatwiały swoje potrzeby fizjologiczne w różnorodnych miejscach. Na tym etapie szczenięta nie rozumieją jeszcze zasad zachowywania czystości, przez co opiekunowie mogą zmagać się z koniecznością o wiele częstszego sprzątania na obszarze danego pomieszczenia lub kojca psiaków.
Przebudzenie zmysłów – podsumowanie
Okres trwania | Od 3. do 4. tygodnia życia |
Rozwój | Szczeniak zaczyna widzieć i słyszeć. Rozwija się również jego zmysł węchu, a w jamie ustnej pojawiają się mleczne ząbki. Ponadto psiak rozpoczyna także naukę chodzenia. |
Żywienie | Podstawę diety stanowi mleko matki, jednak nieraz wprowadzane są także pokarmy w mokrej formie lub suche karmy, które uprzednio zostały rozmoczone. Tego typu działania powinny być jednak wdrażane stopniowo i bez pośpiechu. Cały proces warto przy tym konsultować ze specjalistą. |
Zachowanie i wychowanie | Psiaki rozpoczynają wędrówki i podejmują się zabaw z rodzeństwem. Ponadto wymagają również stopniowego i spokojnego zapoznawania z różnorodnymi bodźcami. |
Zdrowie | Pomiędzy 2. a 3. tygodniem życia psa następuje konieczność przeprowadzenia odrobaczania pod kątem nicieni. |
Zobacz: Szczeniaki w domu – jak opiekować się nowonarodzonymi szczeniakami?
Rozwój szczeniaka miesiąc po miesiącu
Przedstawiamy serię artykułów poświęconych poszczególnym etapom życia szczeniaka, od narodzin po osiągnięcie dorosłości. Poniższe artykuły omawiają poszczególne etap rozwoju, a także przybliżają potrzeby szczeniąt na danym etapie oraz najczęstsze problemy, jakie może napotkać ich opiekun.
Dowiedz się więcej na temat rozwoju szczeniąt.
Wiek | Etap rozwoju |
od narodzin do 2. tygodnia życia | |
od 2. do 4. tygodnia życia szczeniaka | |
od 3. do 4. tygodnia życia szczeniaka | |
od 4. do 12. tygodnia życia szczeniaka | |
między 3. a 4. miesiącem życia szczeniaka | |
między 6. a 18. miesiącem życia szczeniaka | |
między 18. a 24. miesiącem życia | |
powyżej 24. miesiąca życia psa |
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!