Karelski pies na niedźwiedzie – prezentacja rasy

Karelski pies na niedźwiedzie – prezentacja rasy

Karelski pies na niedźwiedzie jest rasą myśliwską, która wywodzi się z Finlandii. Nazwa nie wzięła się znikąd, ponieważ od dawnych czasów zwierzęta te były wykorzystywane do polowań zarówno na łosie, wilki, jak i niedźwiedzie. Ich zadaniem było wówczas tropienie i osaczenie zwierzyny, a następnie zawiadomienie właściciela o znajdujących się w pobliżu zwierzętach. Pomimo tego, że w Polsce jest to rasa rzadko spotykana, kraje skandynawskie wciąż dbają o jej popularyzowanie. Poznaj lepiej rasę i jej potrzeby.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 20–23 kg

wzrost: 49-60 cm

 maść czarna, czarno-biała
długość życia  od 11 do 13 lat
główne cechy  lojalne, niezależne, odważne

Wygląd i wzorzec rasy

Rasa charakteryzuje się średnią wielkością i nieco wydłużoną sylwetką. Wysokość w kłębie u suczek sięga 55 cm, natomiast u samców – nawet 60 cm. Pomimo stosunkowo niewielkiej masy ciała (średnio 23 kg), psy karelskie są niezwykle umięśnione, co widać szczególnie po masywnych łapach. Ich głowa ma kształt stożka, przy czym czoło jest mocno uwypuklone. Wydłużony pysk kryje w sobie szereg mocnych, głęboko usadowionych zębów. Oczy psów są raczej niewielkie, a także blisko umiejscowione. Uwagę przykuwa przeszywające spojrzenie czworonoga, świadczące o skupieniu oraz inteligencji.

Najczęściej występującym umaszczeniem jest czarne, jednak napotkać można również osobniki o brązowej lub szarej sierści. Bardzo częstym zjawiskiem są białe znaczenia występujące na klatce piersiowej, głowie, łapach i brzuchu. Włos jest gęsty, twardy i prosty, a podszerstek obfity i miękki.

Szczeniaki i hodowla

Pomimo faktu, że w Polsce hodowle psów karelskich nie są zbyt powszechne, te istniejące cieszą się dużym uznaniem. Utrudnieniem zakupu jest jednak to, że często mioty renomowanych hodowli nie są ogłaszane. Dzieje się tak ponieważ szczenięta już przed narodzinami mają zagwarantowane przyszłe domy.

Należy jednak zaznaczyć, że decydując się na wybór psa karelskiego warto rozglądać się wyłącznie wśród hodowli sprzedających szczenięta z rodowodem FCI. Choć ceny takich psów sięgają nawet 5000 zł, przyszły właściciel będzie miał świadomość oraz gwarancję pochodzenia i czystości rasy, wraz z wszelką dokumentacją.

Historia rasy

Nazwa wywodzi się od Karelii, krainy leżącej pomiędzy Finlandią a Morzem Białym, gdzie to psy towarzyszyły myśliwym od wieków. Rasa zalicza się do starych, jednak została odkryta dość niedawno – w 1920 roku. Odkryli ją Finowie w czasie migracji Rosjan do Finlandii w ucieczce przed bolszewikami. Dzięki swej zwinności i silnej budowie rasa była wykorzystywana do polowań, w tym na niedźwiedzie.

Niestety w czasie II Wojny Światowej rasa niemal wyginęła, natomiast w latach 60. była ponownie zagrożona, co ostatecznie skończyło się przeniesieniem osobników do Szwecji, gdzie rasa zyskała większą popularność. Obecnie kraje skandynawskie dążą do spopularyzowania rasy.

Karelski pies na niedźwiedzie – charakter i usposobienie

Na wstępnie należy zaznaczyć, że pies rasy karelskiej nie został stworzony do bycia domowym pupilem. Pomimo tego, że jest on w stanie wytworzyć bardzo silną więź z właścicielem, w jego naturze zakorzeniona jest pewnego rodzaju niezależność związana z obowiązkami pełnionymi w trakcie polowań. Jest to także zwierzę niezwykle zrównoważone oraz powściągliwe, szczególnie w okazywaniu różnego rodzaju emocji.

Do cech karelianów należy inteligencja, doskonała orientacja w terenie, niezwykle wyczulony węch, a także duża siła i wytrzymałość. Ponadto charakteryzują się one niezależnością oraz pewną dozą upartości, przez co w jego szkolenie trzeba włożyć sporo wysiłku i cierpliwości.

Istotną kwestią dotyczącą rasy jest także stosunkowo duża skłonność do wszelkich ucieczek, a także zamiłowanie do ogrodnictwa objawiające się w postaci wykopywania dość głębokich dołów. Co prawda przy wiosennym przesadzaniu roślin taka umiejętność może okazać się pomocna, jednak w znacznej większości przypadków starannie wypielęgnowany ogród zamienia się w wykopalisko.

Wychowanie i tresura

Pies będzie potrzebował stanowczego, rzeczowego właściciela, który w prawidłowy sposób pokieruje jego rozwojem, jednocześnie spełniając wszystkie jego potrzeby oraz wymagania. Zapewnij psu odpowiednią dawkę ruchu oraz postaw na metody pozytywnego wzmocnienia w trakcie szkolenia, aby utrwalić pupilowi pożądane zachowania, na przykład nagradzając go pochwałami lub przysmakiem. Zadbaj także o odpowiednią socjalizację psa już od najmłodszego, by nie było mu obce towarzystwo innych ludzi i zwierząt.

Warto mieć na uwadze, że zwierzę nie stanie się typowym towarzyszem ślepo podążającym za swoim człowiekiem. Potrzebuje on bowiem swojej własnej, bezpiecznej przestrzeni, do której będzie mógł udać się zawsze, gdy zmęczy go towarzystwo ludzi. To właśnie dlatego rasa karelska nie sprawdzi się jako „maskotka” wśród dzieci. Pomimo tego, że pies wykazuje raczej przyjazne nastawienie do najmłodszych, wszelkie zabawy powinny być nadzorowane, ponieważ mogą okazać się drażniące dla czworonoga.

Zobacz: Psiaki i dzieciaki – jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka i psa?

Zabawki dla karelskiego psa na niedźwiedzie

Psy tej rasy są energiczne i aktywne, dlatego warto sprawić pupilowi zabawki takie, jak frisbee piłki. Zabawki sznurkowe przydadzą się natomiast do zabaw w domu. Polecane są również zabawki interaktywne czy też gryzaki typu Kong, które zaangażują psa i skłonią do myślenia w trakcie zabawy. To idealne rozwiązanie, by zająć czymś psa pod nieobecność właściciela, by nie napsocił w domu. Przydatne są również akcesoria takie, jak gryzaki i kości do gryzienia, które zadbają o zęby pupila i zaspokoją naturalny instynkt gryzienia i żucia.

Karelski pies na niedźwiedzie – pielęgnacja

Rasa ta nie jest szczególnie wymagająca w pielęgnacji. W okresie sezonowej zmiany okrywy jej częste wyczesywanie będzie konieczne – czasem nawet codziennie. Dzieje się tak ze względu na dużą gęstość sierści oraz obfity podszerstek. Poza tym okresem zaleca się rozczesywanie raz na dwa tygodnie, a także mycie psa dobrej jakości szamponem. Pamiętaj także, by dbać o higienę jamy ustnej pupila, a także sprawdzać stan jego uszu i oczu oraz długość pazurów.

Dieta i żywienie

Psy tej rasy nie są szczególnie wybredne i nie mają bardzo specyficznych wymagań żywieniowych. Polecane są dla nich w szczególności wysokiej jakości karmy komercyjne, najlepiej karmy dla psów średnich ras. Jeśli pies jest bardzo aktywny, poleca się również karmy dla aktywnych psów.

Można również podawać pupilowi samodzielnie przygotowane posiłki w ramach surowej diety BARF, jednak wymaga to bardzo precyzyjnej znajomości wymogów żywieniowych oraz odpowiedniej, regularnej suplementacji.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla ras średnich

Zdrowie i długość życia

Karelski pies na niedźwiedzie to rasa, która wykształciła dużą tolerancję na cięższe warunki atmosferyczne. Psy bardzo dobrze radzą sobie z niskimi temperaturami, a także śniegiem czy deszczem. O wiele gorzej znoszą natomiast upały, podczas których to człowiek musi zadbać o możliwie największy komfort zwierzęcia.

W kwestii chorób genetycznych charakterystycznych dla rasy warto zaznaczyć, że nie ma ich zbyt wiele. W znikomej ilości przypadków możliwe do zdiagnozowania są choroby endokrynne, takie jak karłowatość przysadkowa. Wspomniane schorzenie można jednak wykryć już na wczesnym etapie rozwoju szczeniąt.

Niestety rasa ma duże predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych, związanych z nieprawidłową budową panewki stawowej. W związku z tym kość udowa zwierząt jest niestabilnie przytwierdzona, a to skutkuje problemami z poruszaniem się – szczególnie na starość. Pomimo tego kareliany dożywają nawet 11 do 13 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Odpowiedni właściciel kareliana to przede wszystkim osoba, która w świadomy sposób wykorzysta wszystkie jego zdolności oraz sprosta wymaganiom rasy. Pies z radością towarzyszyć będzie myśliwemu, a także osobom pożytkującym czas na długie wędrówki lub bieganie. Karelski pies na niedźwiedzie nie jest typem domatora wygrzewającego pod kocem na łóżku. Niedostateczna ilość zapewnianego ruchu zdecydowanie pogarsza samopoczucie czworonoga, co z kolei może skutkować wywołaniem nudy i frustracji. W takich przypadkach pies może wykazywać skłonności do rozładowywania nadmiaru energii, powodując zniszczenia oraz szkody w obrębie domu.

Krzywdą dla zwierzęcia będzie więc przetrzymywanie go w małej powierzchni mieszkania. Odpowiednim domem będzie ten z dużym ogrodem oraz pobliskimi atrakcjami takimi jak lasy, pola czy łąki.

Pies ten dobrze czuje się w towarzystwie dzieci, jednak ich zabawy, ruchliwość oraz nadmiar kontaktu fizycznego mogą być dla niego męczące, więc kontakty z psem powinny odbywać się pod nadzorem. Pies ma silnie rozwinięty instynkt łowczy, dlatego należy zadbać o jego odpowiednią socjalizację, by mógł mieć dobry kontakt z innymi zwierzętami.

Sprawdź: Nadpobudliwy pies. Jak poradzić sobie z nadmiarem psiej energii?

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Max, Charlie, Bruno, Bingo, Leo, Szarik, Rocky, Gizmo, Henry, Ares, Otis. Elsa, Regina, Mia, Tosia, Kropka, Łatka, Nela, Saba, Diana, Hera, Kora, Siri.

Najczęściej zadawane pytania

Karelski pies na niedźwiedzie opinie

Rasa ma opinię spokojnej, zrównoważonej, przyjaznej i lojalnej. Bywają one jednak uparte i niezależne. Psy te mają silny instynkt łowczy.

Karelski pies na niedźwiedzie cena

Cena wynosi ok. 5000 zł.

Karelski pies na niedźwiedzie hodowla

Rasa nie jest bardzo popularna w Polsce, jednak istnieją jej zarejestrowane hodowle.

Karelski pies na niedźwiedzie charakter

Psy te są zrównoważone i spokojne, ale przy tym uparte i niezależne.

Karelski pies na niedźwiedzie umaszczenie

Psy te mają czarną lub czarno-białą maść.

Karelski pies na niedźwiedzie waga

Psy te ważą ok. 23 kg.

Karelski pies na niedźwiedzie wymiary

Osiągają wzrost do 60 cm.

Data publikacji: 25.10.2021

Udostępnij