Karma dla małych psów – jak wybrać najlepszą?

Karma dla małych psów – jak wybrać najlepszą?

Twój mały pies może myśleć i zachowywać się, jak gdyby był zdecydowanie większy niż w rzeczywistości. Gdy przychodzi pora posiłku, jego potrzeby żywieniowe okazują się równie duże. Karma dla małych psów – jak wybrać najlepszą? Karma dla psów małych ras nie tylko musi dostarczyć dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, ale też sprostać wygórowanym wymaganiom czworonogów. Małe psy znane są ze swojego wybrednego podniebienia i wrażliwego układu pokarmowego, dlatego znalezienie odpowiedniego posiłku nie zawsze jest łatwe. Mamy kilka wskazówek na temat żywienia małych psów.

Jakie potrzeby żywieniowe mają małe psy?

Nie da się ukryć, że potrzeby żywieniowe małych psów znacznie różnią się od potrzeb ras dużych. Wbrew pozorom mają one większe zapotrzebowanie na kalorie od swoich dużych kolegów ze względu na to, że spożytkują zdecydowanie więcej energii na te same aktywności. Wraz z wiekiem mogą pojawić się też typowe dla małych ras problemy zdrowotne, którym może pomóc odpowiednia dieta.

Niektóre rasy mogą mieć własne problemy żywieniowe. Porozmawiaj z weterynarzem o swoim psie, aby sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek specyficzne wymagania żywieniowe, o których powinieneś wiedzieć, ze względu na rasę, wiek lub istniejące problemy zdrowotne.

Ogólnie rzecz biorąc psy wymagają szerokiej gamy składników odżywczych, witamin i minerałów o których nie należy zapominać w codziennej diecie – w razie potrzeby można je suplementować przez odpowiednie preparaty i karmy uzupełniające. Warto też zaznaczyć, że w odróżnieniu od kotów nie są stricte mięsożercami. Powinny być karmione przede wszystkim w sposób zbilansowany, opierający się na zarówno na źródłach węglowodanów, owocach, warzywach, a także na mięsie. Samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa wymaga doskonałej znajomości ich potrzeb żywieniowych, dlatego łatwiejszym rozwiązaniem jest karmienie pupila gotową karmą suchą lub mokrą

Karmienie i karma dla małych psów

Obecnie istnieje kilka trendów dotyczących karmienia zwierząt, w tym BARF, dieta bezzbożowa czy też domowe posiłki dla zwierząt. 

Jeśli rozważasz karmienie swojego psa małej rasy nietradycyjną dietą, porozmawiaj ze swoim weterynarzem jak zapewnić mu odpowiednie odżywianie. Należy zachować ostrożność zwłaszcza z dietą surową, a właściciele zwierząt muszą być świadomi, jakich zasad należy przestrzegać, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pupilom.

Co więcej, niektóre małe psy mają alergię na określone składniki. Jeśli Twój pies ma alergię lub wrażliwość pokarmową, porozmawiaj ze swoim weterynarzem o najlepszym rodzaju karmy dla Twojego psa i ustal, jakich składników należy unikać.

Ważną kwestią dotyczącą karmienia psów małych jest także częstotliwość posiłków. Biorąc pod uwagę ich szybki metabolizm i małe żołądki, zalecane jest podawanie dziennej dawki karmy podzielonej na 2-3 porcje. Stałe pory posiłków wpłyną pozytywnie na pracę jelit i ogólne samopoczucie psa.

Jaka karma dla małych psów

Jak wybrać karmę dla małych psów?

Wybór karmy dla małego psa może być nie lada wyzwaniem wziąwszy pod uwagę szeroką ofertę produktów dostępną w sklepach zoologicznych. Najlepiej więc rozpocząć poszukiwanie od znalezienia odpowiedzi na kilka podstawowych pytań.

  1. Jaka jest waga psa?
  2. W jakim wieku jest czworonóg?
  3. Jaki jest jego stopień aktywności fizycznej?
  4. Czy ma predyspozycje do pewnych schorzeń lub cierpi już na konkretną dolegliwość?

Przy wyborze karmy kluczowa jest waga Twojego czworonoga. Jak już wiesz, małe psy mają inne zapotrzebowania żywieniowe od swoich większych kolegów, dlatego najlepiej jest wybierać karmę dedykowaną dla przedziału wagowego, w którym mieści się Twój czworonóg.

Czym jeszcze charakteryzują się karmy dla psów małych?

  • Często pakowane są w mniejsze worki, żeby dłużej zachowały świeżość.
  • Krokieciki mają odpowiednio mniejszy kształt, by małe pyszczki poradziły sobie z gryzieniem.
  • W przypadku karmy mokrej puszki są zwykle mniejszej objętości.
  • W nazwie znajdują się oznaczenia “mini”, “small”, “S”.

Doskonałym rozwiązaniem jest sucha karma dla psów Biofeed, dostępna zarówno w dużych, jak i małych opakowaniach. Receptury Biofeed są dopasowane do potrzeb psów wynikających z ich wieku oraz wielkości rasy – w ofercie znajdziesz także karmy przeznaczone dla małych psów. Linia karm Euphoria zasługuje na szczególną uwagę ze względu na zbilansowane, bogate w wartości odżywcze składy. Karmy powstają z wysoce przyswajalnych białek, jagnięciny i wołowiny. Każdą recepturę wzbogaca szeroka gama składników typu superfood, z których każdy stanowi źródło licznych wartości odżywczych wspomagających pracę całego organizmu. Karmy z linii Euphoria mają naturalny i zdrowy skład, a także są bezglutenowe, co czyni je świetnym wyborem dla psów wrażliwych.

Dieta dopasowana do wieku psa

Drugim ważnym aspektem wyboru karmy dla małych psów jest ich wiek. Szczenięta rosną szybko i wcześnie osiągają dojrzałość, dlatego żywienie w tym okresie musi być dobrane w trosce o ich wrażliwe żołądki.

Chociaż dorosłe małe psy mogą potrzebować więcej kalorii na kilogram niż duże psy, nie oznacza to, że właściciele powinni je przekarmiać. Jedną z największych obaw związanych z żywieniem psów jest otyłość. Psy otyłe są bardziej podatne na różne problemy zdrowotne i szacuje się, że otyłość zabiera z życia naszych psów nawet dwa lata.

Psy małych ras zazwyczaj żyją dłużej niż psy dużych ras. Oznacza to, że w niektórych przypadkach Twój pies małej rasy może jeść to samo jedzenie od czasu przejścia z karmy dla szczeniąt przez ponad 15 lat. Wiadomo, że z wiekiem u psów mogą wystąpić problemy zdrowotne wymagające specjalnej diety. Wtedy jednak warto skonsultować się z weterynarzem, aby mieć pewność, że pies otrzymuje odpowiednią formułę.

W ofercie marki Biofeed znajdziesz nie tylko karmy dla dorosłych psów, ale także dla szczeniąt. Receptury dostarczą psu doskonale zbilansowanej dawki wartości odżywczych w każdym kęsie. Zapewnią psiakowi energię do codziennych aktywności, a także substancje odżywcze wspomagające jego organizm w okresie dynamicznego wzrostu.

Karma dla małych psów – jaki to koszt?

Po przejrzeniu różnych marek karmy dla psów i znalezieniu takiej, która będzie najkorzystniejsza dla Twojego psa, musisz zdecydować, ile chcesz wydać. Dobrą praktyczną zasadą do przestrzegania w przypadku komercyjnych diet dla psów jest unikanie najtańszej opcji. 

Pamiętaj, że karma Twojego psa jest istotnym elementem jego profilaktycznej opieki zdrowotnej, dlatego chcesz w nią inwestować tyle, ile wymagają psie potrzeby. Cena jakościowej suchej karmy dla psa małej rasy wynosi od około 20 zł do 50 zł za kilogram. Dzienna dawka żywieniowa powinna być dostosowana do wagi psa – dawkowanie danego pokarmu zwykle jest dokładnie opisane na opakowaniu karmy. W przypadku karmienia wyłącznie karmą mokrą koszty są nieco wyższe.

Najlepsza karma dla małych psów – sucha czy mokra?

Jaka karma dla małych psów jest zatem najlepsza – sucha czy mokra? Warto od razu zaznaczyć, że wszystko zależy od jakości danego pokarmu – oba typy karm są zbilansowanym, pełnoporcjowym sposobem żywienia i w równym stopniu dostarczą wszystkich wartości odżywczych. 

Jednym z możliwych rozwiązań jest zastosowanie karmienia mieszanego. Dzięki temu pies będzie mógł korzystać z zalet obu pokarmów. Sucha karma wpływa korzystnie na uzębienie psa, a mokra karma ogranicza ryzyko schorzenia nerek.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla małych psów Biofeed

Karma dla małych psów – jak czytać etykiety, aby wybrać najlepszą?

Najważniejsze przy wyborze karmy dla małego psa jest uważne czytanie etykiet. Dobrą praktyką jest sumienne sprawdzanie, co producenci zamieszczają w psim pożywieniu, zanim zdecydujemy się na zakup. W rzeczywistości jednak etykiety karmy dla psów mogą być bardzo mylące i trudne do zinterpretowania. Patrząc na etykietę, musimy pamiętać o kilku kwestiach:

  1. Szukamy tylko karm pełnoporcjowych lub kompletnych. To gwarancja zbilansowanego posiłku dla Twojego zwierzaka.
  2. Zwracamy uwagę na składniki i na to, w jakiej kolejności są wymienione. W dobrej karmie na pierwszym miejscu powinno znajdować się mięso.
  3. Unikajmy konserwantów, sztucznych barwników i ulepszaczy. Zostało potwierdzone, że mają one działanie rakotwórcze, a do najgroźniejszych należą BHA, BHT, E320, E321, E324.
  4. Nie sugerujemy się wyłącznie ogólną ilością białka. Wyznacznikiem dobrej karmy jest ilość świeżego (czyli nieprzetworzonego) mięsa użytego do jej produkcji.

Podsumowując, karma dla psów małych ras nie tylko musi dostarczyć dzienne zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ale często też sprostać wygórowanym wymaganiom smakowym małych czworonogów. Potrzeby żywieniowe małych psów znacznie różnią się od potrzeb ras dużych. Ważnym elementem karmienia psów małych jest częstotliwość posiłków. Dzienna dawka żywieniowa powinna być dostosowana do wagi psa, co zwykle jest dokładnie opisane na opakowaniu karmy. Przy wyborze karmy zawsze należy zwracać uwagę na indywidualne potrzeby psa wynikające z jego wieku, wagi i stanu zdrowia, a także na jakość karmy.

Data publikacji wpisu: 20.11.2020r.

Udostępnij