Yorki, czyli psy rasy Yorkshire Terrier, to osobniki o uroczym wyglądzie i zaskakującym temperamencie, szczególnie biorąc pod uwagę ich rozmiary. Czworonogi te wręcz idealnie wpasowują się w towarzystwo ludzi, przez co zyskały niezwykłą popularność wśród miłośników zwierząt. Co więcej, ich drobna budowa sprawia, że doskonale odnajdują się nawet na niewielkich powierzchniach. Ponadto yorki są również długowieczne, a także wysoce odporne na szereg chorób.
Jak przystało na rasowe pieski –Yorkshire Terrier będzie wymagał zbilansowanej, a zarazem pełnowartościowej diety. O tym, jak żywić pupila oraz które karmy sprawdzą się najlepiej, dowiesz się z poniższego artykułu.
Zobacz: Karma dla maltańczyka – co warto wiedzieć?
Spis treści
Yorkshire Terrier – wymagania żywieniowe
Yorki to niewielkie psy, których waga nie przekracza granic 3 kg. Rasa cechuje się przy tym dużą inteligencją, łagodnością oraz nieograniczonymi złożami energii, którą chętnie pożytkują na zabawy i szaleństwa. Pomimo tego, że yorki niejednokrotnie wybierane są jako pieski do małych mieszkań, należy pamiętać o ich wysokim zapotrzebowaniu na aktywność – jak przystało na terriera. W związku z tym konieczne staje się również zbilansowanie diety pupila tak, aby dostarczała mu ona wszelkich niezbędnych składników. Odpowiednie żywienie wpływa bowiem nie tylko na zdrowie psa, ale i jego samopoczucie oraz kondycję.
Pokarm dla rasy Yorkshire Terrier powinien zawierać zwiększone ilości wartościowych białek, które stanowią nie tylko podstawowy budulec organizmu, ale również wpływają na zdolności regeneracyjne skóry oraz włosów. Niezbędnymi elementami diety są również witaminy i minerały, mające na celu wspomaganie zachodzących procesów wewnętrznych. Karma powinna także zawierać odpowiednie dawki tłuszczu zwierzęcego, którego zadaniem staje się dostarczanie zwierzęciu energii.
Karma dla yorka – jak wybrać?
Pomimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów, yorki, tak jak wszystkie psy, będą potrzebowały odpowiednio dostosowanych pokarmów. Przy wyborze konkretnego produktu należy jednak uwzględnić szereg czynników, takich jak wiek, stopień aktywności fizycznej oraz stan fizjologiczny zwierzęcia. Każdy pupil jest bowiem inny, a jego wymagania żywieniowe mogą zmieniać się wraz z czasem.
W wielu przypadkach psy rasy Yorkshire Terrier mogą cechować się pewnym stopniem wybredności, przez co dopasowanie karmy, którą pies będzie spożywał z radością, nieraz okazuje się zadaniem niezwykle skomplikowanym. Wówczas przydatnym rozwiązaniem staje się zróżnicowanie pokarmów, przybierające formę podawania zarówno produktów suchych, jak i mokrych. Część opiekunów decyduje się również na własnoręczne przygotowywanie psich-posiłków, jednak warto zaznaczyć, że czynność ta wymaga sporej wiedzy oraz pokładów wolnego czasu.
Sprawdź: Jaka karma dla psa z alergią skórną?
Yorkshire Terrier – żywienie szczeniąt
Psy w wieku szczenięcym wymagają szczególnej uwagi, a ich żywienie stanowi pewnego rodzaju odpowiedzialność, ponieważ spożywany pokarm wpływa na rozwój młodego organizmu oraz zapewnia mu wsparcie na dalszych etapach życia.
Samodzielne przygotowywanie posiłków dla szczeniąt może okazać się ryzykowne, dlatego też o wiele lepszym rozwiązaniem są gotowe, a zarazem jakościowe karmy skomponowane z uwzględnieniem wszystkich potrzeb oraz wymagań czworonogów. Odpowiednim wyborem z pewnością będzie więc wariant Acana Heritage Puppy Small Breed, czyli pełnoporcjowa sucha karma, której receptura została oparta o kurczaka hodowanego na wolnym wybiegu, świeże jaja oraz flądrę śródziemnomorską.
Marka Acana cechuje się niezwykłą dbałością o każdy aspekt kreowanej receptury, dlatego też w pokarmie Heritage Puppy Small Breed nie znajdują się zbędne dodatki, a ilość węglowodanów została znacząco ograniczona na rzecz wartościowego białka pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, wspomniany wariant zawiera kwasy omega-3 i omega-6, a także glukozaminy i chondroityny, które wspierają prawidłowy rozwój kości i stawów. Produkt ten cechuje się również wysoką akceptacją wśród psów, przez co nawet najbardziej wymagające podniebienia z pewnością będą zadowolone.
Posiłki dla szczeniąt powinny być rozdzielone na 3-5 mniejszych porcji podawanych o stałych porach dnia. Dzięki temu pupil wyrobi sobie zdrowe nawyki, a jednocześnie nie będzie czatował przy stole podczas rodzinnych obiadów.
Karma dla dorosłego yorka
Psy małych ras osiągają dojrzałość stosunkowo wcześnie, dlatego też karma dla dorosłych osobników może zostać wdrożona już w okolicach pierwszego roku życia. Wówczas pupil wciąż będzie jednak potrzebował odpowiedniego wsparcia, a także dostarczania wartościowych składników, które umożliwią mu codzienne funkcjonowanie.
Wariantem sprawdzającym się nawet w przypadku niejadków okazuje się Acana Heritage Adult Small Breed, czyli pełnoporcjowa karma przeznaczona dla dorosłych psów małych ras. Zawiera ona szereg jakościowych składników, których pochodzenie jest jasno określone. Recepturę wzbogacono o wartościowe białko pochodzenia zwierzęcego, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a także glukozaminy i chondroityny wspierające stawy i kości.
Producent zapewnia również o znacznym ograniczeniu węglowodanów oraz zbędnych dodatków, które zastąpiono w pełni naturalnymi komponentami. Ponadto w składzie znajdują się liczne witaminy i minerały, których zadaniem jest wspieranie wszelkich procesów wewnętrznych organizmu zwierzęcia. Co więcej, karma Acana Heritage Adult Small Breed doskonale nadaje się nawet dla psów wrażliwych, gdyż nie zawiera glutenu oraz ziemniaków. Na uwagę zasługuje także doskonały smak i aromat zawarty w każdym kęsie, przez co wariant ten zdobył szerokie grono miłośników na całym świecie.
Dzienna porcja karmy dla dorosłego czworonoga powinna zostać rozłożona na 2 lub 3 oddzielne posiłki, które będą serwowane o stałych porach dnia.
Ile karmy powinien spożywać york?
Kwestia porcjowania karmy może wydawać się skomplikowana, ponieważ aby dopasować prawidłową jej dawkę należy uwzględnić nie tylko wiek pupila, ale również stopień jego aktywności fizycznej, wagę oraz przebyte lub aktualne dolegliwości. Co więcej, znaczącą rolę odgrywa także kaloryczność, jakość i skład konkretnej karmy.
Jednocześnie każde opakowanie gotowego produktu powinno zawierać tabelę, mówiącą o optymalnych ilościach karmy do dziennego spożycia. Niestety, często informacje w niej zawarte okazują się niewystarczające. To właśnie dlatego konsultacja z lekarzem weterynarii lub dietetykiem nieraz staje się wręcz koniecznością, z której nie należy rezygnować.
Zobacz: Suszona karma dla psa – dlaczego warto?
Sprawdź karmy dla yorków dostępne w sklepie KrakVet:
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla yorków