Karmienie kota – fakty i mity

Karmienie kota – fakty i mity

Temat spożywanych produktów, ich pochodzenia oraz wpływu, który wywierają na zdrowie, cieszy się niezwykłą popularnością. Ludzie coraz chętniej sięgają po ekologiczne i naturalne komponenty, a także wykluczają poszczególne składniki z codziennej diety. Co ciekawe, poszczególne przekonania oraz zasłyszane informacje nieraz są przekładane na żywienie domowych kotów. Czy takie działanie jest w rzeczywistości zgodne z potrzebami czworonogów?

Rozpowszechnianie mitów na temat karmienia kotów może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Organizmy tych zwierząt są bowiem zbudowane inaczej niż w przypadku ludzi, przez co ich dieta powinna spełniać konkretne wymagania.

Przekonaj się, które popularne stwierdzenia dotyczące żywienia czworonogów są prawdziwe, a które z nich zdecydowanie należy wykluczyć.

Sprawdź: Poradnik żywienia kotów dla początkujących

Karmienie kota - wieprzowina

1. Koty nie mogą jeść wieprzowiny

MIT.

Wykluczanie wieprzowiny z diety kotów stało się powszechnie praktykowanym zabiegiem, który ma na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby Aujeszky’ego oraz nadwagi. I choć ten rodzaj mięsa faktycznie jest o wiele bardziej tłusty, niż przykładowy drób, dostarcza on zwierzęciu zarówno wartościowe białko, jak i aminokwasy.

Choroba Aujeszky’ego, zwana również wścieklizną rzekomą, jest wirusową chorobą zakaźną, która dotyka głównie zwierzęta gospodarskie. Koty mogą zarazić się nią poprzez spożycie surowego mięsa wieprzowego pochodzącego z niepewnego źródła. W Polsce choroba ta jest zwalczana z urzędu poprzez pobieranie próbek krwi od losowych osobników na terenie całego kraju.

Całkowita rezygnacja oraz wystrzeganie się wieprzowiny nie ma więc rzetelnego uzasadnienia, ponieważ w zupełności wystarczającym zabiegiem okazuje się poddanie mięsa obróbce termicznej, która niweluje wirusa.

Warto jednak zaznaczyć, że koty nie powinny spożywać produktów wieprzowych przeznaczonych dla ludzi, takich jak parówki, wędliny, a nawet szynki. Zawierają one bowiem poszczególne konserwanty, a także duże ilości soli. Ponadto w znaczącej większości przypadków produkty tego typu są bardzo tłuste, przez co mogą negatywnie wpływać na dobrostan pupila.

Żywienie kotów

2.Kot jest otyły, ponieważ lubi jeść

MIT.

Zaskakującym, a jednocześnie przerażającym jest fakt, że większość kotów w Polsce zmaga się z nadwagą lub otyłością. Co więcej, wielu opiekunów zaznacza, że nie ma w tym ich udziału, a kot najzwyczajniej lubi jeść, ciągle domaga się uzupełniania miski, a czasem uciążliwie skarży się, gdy właściciel podał mu niewystarczającą ilość karmy lub pominął dzienną porcję smakołyków.

W znaczącej większości przypadków powodem nadwagi oraz otyłości jest przekarmianie podopiecznego czworonoga. Stały i nieograniczony dostęp do pożywienia, choć zapewnia opiekunowi spokój, wywiera negatywny wpływ na stan kota. Takie działanie ma miejsce głównie w przypadku suchej karmy, będącej jednocześnie niezwykle skoncentrowanym źródłem energii. Opiekunowie nie zwracają wówczas uwagi na to, ile pokarmu zjadł ich pupil, a jedynie dosypują kolejne porcje w momencie, gdy miska pustoszeje. Należy jednak zaznaczyć, że uwzględnianie zapotrzebowania energetycznego kota jest absolutną podstawą w kwestii kontrolowania jego wagi.

Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie karmienia o stałych porach dnia. Podawane porcje powinny jednak być dostosowane do rzeczywistych wymagań zwierzęcia.

Zobacz również: Żywienie kota – podstawowe zasady

Sucha karma dla kotów

3.Sucha karma wywołuje dolegliwości dróg moczowych

MIT.

Jednym z głównych zmartwień właścicieli kotów są choroby dróg moczowych, znane jako FLUTD (Feline Lower Urinary Tract Disease). Mówi się, że żywienie pupila tylko i wyłącznie suchą karmą może przyczyniać się do pogorszenia jego stanu zdrowia, wywołując tym samym szereg dolegliwości. Należy jednak zaznaczyć, że FLUTD jest chorobą wieloczynnikową, a na jej występowanie wpływ mają zarówno predyspozycje genetyczne, jak i czynniki środowiskowe oraz żywieniowe.

Niezwykle istotnym jest przy tym fakt, że żywienie wyłącznie karmą suchą lub jej połączeniem z pokarmami mokrymi jest powszechnie stosowaną praktyką na całym świecie, przy czym występowanie FLUDT ogranicza się do znikomej wartości.

Znaczącą kwestią nie są więc same karmy, a ilości wody dostarczane do organizmu czworonoga. Mokre warianty niemal całkowicie zaspokajają zapotrzebowanie kotów na wodę. Suche natomiast cechują się przeważnie niską wilgotnością, przez co zagwarantowanie zwierzęciu dostępu do czystej i świeżej wody jest obowiązkiem opiekuna.

Karmienie kota

4.Koty nie tolerują zmian w żywieniu

FAKT.

Odrzucanie nowych pokarmów przez koty jest zjawiskiem niezwykle często spotykanym. Wiąże się ono z tzw. „neofobią”, czyli uczuciem dyskomfortu, a nieraz nawet strachu przed nowymi i nieznanymi pokarmami. Niestety, w wielu przypadkach ma to wpływ na brak możliwości przejścia na konkretny rodzaj pokarmu, który nieraz może być koniecznością (np. karma weterynaryjna).

Mówi się, że jeśli kot nie pozna danej wersji pokarmu w okresie wczesnego rozwoju, na dalszych etapach życia nie będzie on skłonny do zaakceptowania jakichkolwiek zmian w żywieniu.

Sprawdź: Zniżka na karmy Farmina i darmowa konsultacja ze zwierzęcym dietetykiem – nie przegap niepowtarzalnej okazji!

Żywienie kotów

5. Kot nie zje zimnego pożywienia

FAKT.

Opiekunowie kotów niejednokrotnie przechowują mokre karmy w lodówce, aby nie traciły one swojej świeżości. W momencie, gdy zimny pokarm jest podawany kotu, właściciele zauważają u pupili niechęć do jego spożycia, a nieraz również dalsze prośby o uzupełnienie miski.

Ze względu na fakt, że koty są drapieżnikami, a upolowane ofiary spożywają w momencie, gdy są one ciepłe – szereg czworonogów najzwyczajniej nie toleruje zimnego pokarmu, przez co jego atrakcyjność znacząco spada.

Rozwiązaniem tego problemu okazują się jednoporcjowe saszetki lub puszki mokrej karmy, a nieraz również podgrzewanie pokarmu do temperatury pokojowej.

Sprawdź: Karma dla kota light odchudzająca – ranking [Top 10]

Karmienie kota

6. Koty nie potrzebują węglowodanów w diecie

FAKT.

Temat zawartości węglowodanów w pokarmach dla kotów wciąż budzi wiele kontrowersji, tym samym gromadząc szeregi przeciwników i zwolenników. Liczne publikacje dowodzą jednak, że zdrowe koty, które nie znajdują się w okresie ciąży i laktacji, nie wykazują zapotrzebowania na węglowodany. Ich wykluczenie nie przyniesie więc negatywnych konsekwencji dla zdrowia czworonoga.

Zobacz: Węglowodany w diecie kota – czy są niezbędne?

Dlaczego warto zwracać uwagę na to, co spożywa kot?

Karmienie kotów

Prawidłowe żywienie odgrywa znaczącą rolę w życiu każdego czworonoga, wspomagając jego rozwój oraz umożliwiając prawidłowe funkcjonowanie na każdym etapie życia. Co więcej, odpowiednio zbilansowana i wartościowa dieta pozwala również zmniejszyć ryzyko występowania poszczególnych chorób oraz dolegliwości, a przecież zdrowy kot to szczęśliwy kot! Zdecydowanie warto więc zadbać o to, aby mruczek otrzymywał takie składniki, które zaspokoją wszelkie jego potrzeby. W tym celu przydatnym okazuje się omijanie wszelkich mitów dotyczących żywienia kotów, a także uwzględnianie faktów oraz kierowanie się sprawdzonymi informacjami i taktykami.

Nie jesteś pewien, na jaką karmę dla Twojego kota się zdecydować? A może pupil jest szczególnie wybredny lub też wymaga szczególnie starannie dobranej diety? W KrakVet mamy dla Ciebie rozwiązanie – dzięki współpracy z marką Farmina oferujemy darmowe konsultacje dietetyczne dla właścicieli kotów i psów! Wystarczy wypełnić krótki formularz i umówić się na rozmowę z dietetykiem zwierzęcym. W czasie rozmowy otrzymasz spersonalizowany program żywienia dla Twojego pupila, a także zniżkę na wysokiej jakości karmę Farmina.

W ofercie marki Farmina znajdziesz szeroki wybór zarówno suchych, jak i mokrych karm dla kotów. Powstają one z naturalnych składników wysokiej jakości – źródłami białka są w nich uwielbiane przez koty wysoce strawne mięsa i ryby, ponadto każdą formułę wzbogacają zdrowe warzywa, owoce i zioła. W ofercie marki znajdują się także karmy funkcjonalne przeznaczone dla kotów o szczególnych potrzebach żywieniowych, na przykład dla kotów po sterylizacji i kastracji. Wśród szerokiej gamy wyśmienitych karm nawet najbardziej wybredny mruczek upoluje idealną opcję dla siebie!

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kota Farmina

Sprawdź: Jak czytać skład karmy dla psa i kota?

Data publikacji: 25.03.2022

Udostępnij