Dla świadomej regulacji poczęć u kotów stosuje się dwa sposoby zapobiegania ciąży. W przypadku osobników płci męskiej wykonuje się zabieg kastracji polegający na usunięciu z worka mosznowego obydwu jąder. Dlaczego warto rozważyć taki zabieg? Naturalnym zachowaniem niekastrowanego kocura jest znaczenie terytorium moczem o nieprzyjemnym zapachu. Źródłem zapachu jest obecny w moczu męski hormon produkowany w jądrach – testosteron. Zabieg kastracji wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Kastracji można poddać już kilkumiesięczne kocurki, ale standardowo wykonuje się pomiędzy 6. a 8. miesiącem życia.
W przypadku kotek istnieją dwie metody antykoncepcji. Pierwsza to antykoncepcja farmakologiczna, hormonalna polegająca na systematycznym podawaniu hormonów blokujących cykl rozrodczy w postaci zastrzyków lub tabletek. Sposób ten jest korzystny, ponieważ daje możliwość zajścia kotce w ciążę wtedy kiedy będą do tego sprzyjające warunki zarówno dla niej samej, jak i dla właściciela. W przypadku kiedy właściciel z góry nie przewiduje posiadania potomstwa u swojej kotki stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie jest zalecane i w takim przypadku polecany jest zabieg chirurgiczny.
Drugim sposobem antykoncepcji jest wspomniany zabieg chirurgiczny, która polega na usunięciu narządów rodnych. Zabieg jest o tyle korzystniejszy, gdyż skutkuje wydłużeniem życia kotki. Staje się ona bardziej uległa i spokojniejsza. Kastracja zmniejsza ryzyko występowania stanów zapalnych macicy, ropnego zapalenia macicy oraz redukuje niebezpieczeństwo występowania zmian nowotworowych w obrębie gruczołów mlekowych.
Dodatkowym pozytywnym efektem zabiegu jest zanik tzw. znaczenia terenu moczem szczególnie u kotów płci męskiej. Zabiegi dokonuje się przed osiągnięciem dojrzałości płciowej około 6.-8. miesiąca życia po uprzednich badaniach klinicznych, odrobaczaniu, szczepieniach ochronnych, a przed samym zabiegiem badaniach diagnostycznych dopuszczających i kwalifikujących do operacji. Kastracja może być również wykonana w starszym wieku zwierzęcia. Operacji nie należy przeprowadzać podczas trwania rui gdyż naturalne estrogeny wzmagają ukrwienie macicy, a interwencja chirurga może doprowadzić do wzmożonej utraty krwi. Dlatego należy odczekać lub podać preparat hormonalny w celu zablokowania rui. Wykonanie morfologii i biochemii krwi oraz badanie moczu będą pomocne dla bezpieczeństwa kota.
Dla rozjaśnienia pojęć pod nazwą sterylizacja rozumiemy podwiązanie nasieniowodów w przypadków samców i podwiązaniu jajowodów u samic. Zabiegi te nie wywołują zmian w zachowaniu. Kocury będą dalej znaczyły swoje otoczenie moczem o nieprzyjemnej woni, a kotki będą wykazywały objawy rujki, głośno wokalizowały i poszukiwały kocura.
Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu kastracji i usunięciu szwów rozpoczyna się inne życie kota. Nie jest prawdą, że u kastrowanych kotów zmienia się charakter oraz że stają się otyłe i leniwe. Istotne jest żywienie kota po kastracji, gdyż wzrasta ryzyko rozwinięcia się nadwagi, otyłości, cukrzycy oraz wytrącania się kamieni moczowych w nerkach i pęcherzu moczowym, a za to odpowiedzialny jest już właściciel i odpowiednie żywienie.
Żywienie kotów kastrowanych – zabieg kastracji niesie ze sobą potrzebę zmiany sposobu żywienia. Spowodowane jest to zmianami jakie zachodzą w metabolizmie oraz w gospodarce hormonalnej. Następuje spadek zapotrzebowania energetycznego a wzrasta apetyt.
Pokarm przeznaczony dla kotów po zabiegu:
- nie dopuszcza do przyrostu masy ciała,
- stymuluje organizm do utraty tkanki tłuszczowej dzięki zawartości np. l-karnityny,
- zawiera wysokiej jakości białko dla silnych i zdrowych mięśni,
- przeciwdziała powstawaniu kamieni moczowych w obrębie układu moczowego,
- wywołuje poczucie sytości.
Optymalne żywienie kotów ma przeciwdziałać skutkom zabiegu przede wszystkim rozwoju nadwagi, a w konsekwencji otyłości oraz zaburzeń w obrębie układu moczowego. Nadwaga i otyłość mogą doprowadzić z czasem do rozwoju cukrzycy, stłuszczenia wątroby, problemów z sercem oraz zmian zwyrodnieniowych w stawach i kręgosłupie.
Propozycją, która będzie odpowiednia dla kota po zabiegu kastracji jest Josera Naturelle. To bezzbożowa karma, która ma obniżony poziom tłuszczu i wartość kaloryczną. Powinna zasmakować smakoszom drobiu i ryb, ponieważ zawiera dodatek delikatnego pstrąga.
Cechy dobrej karmy :
- zmniejszona ilość kalorii i tłuszczu,
- zawartość włókna dla uczucia sytości i obniżenia ilości spożywanej karmy,
- obecność przeciwutleniaczy: witaminy E i C, selenu, tauryny, luteiny,
- wysokiej jakości białko
- profilaktyka kamicy dróg moczowych
Wszystkie karmy w ofercie Josera zapobiegają kamicy dróg moczowych i pomagają utrzymać ph moczu na odpowiednim poziomie (6,0 – 6,5).
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kota po kastracji
Czy kot po zabiegu kastracji wymaga zmiany karmy?
Niekontrolowana przez właściciela ilość, rodzaj oraz jakość podawanej karmy dla kotów po zabiegu kastracji doprowadzi po pewnym czasie do rozwoju nadwagi, a później otyłości. Konsekwencją tych stanów są zaburzenia kostno-stawowe, postępujące obciążenie i niewydolność układu krążenia, czy rozwój cukrzycy. Zaburzenia te stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia naszych mniejszych przyjaciół.
Aby zapobiec nadwadze u kota możemy podawać karmę Josera Leger, która ma zredukowaną zawartość tłuszczu oraz zwiększony poziom włókna, który zwiększa uczucie sytości.
Ponieważ aktywność kotów po zabiegu ulega obniżeniu, a fizjologiczna gospodarka hormonalna uległa zaburzeniu należy wprowadzić pewne ograniczenia w żywieniu. Zdecydowanie należy zaprzestać podawania pokarmu tzw. domowego czy żywienia resztkami ze stołu. Również nadmiar przysmaków, przekąsek stanowi poważne zagrożenie dla utrzymania prawidłowej wagi. Domowy pokarm jest niezbilansowany odżywczo zarówno ilościowo jak i jakościowo pod względem zawartości składników pokarmowych białka, tłuszczy, węglowodanów oraz witamin i składników mineralnych. Kaloryczność takiego pokarmu również pozostawia dużo do życzenia. Dlatego warto inwestować w pokarm komercyjny o obniżonej kaloryczności przygotowany z myślą o kotach po zabiegach kastracji, czy karmy typu light. Sam zakup jest dopiero połową sukcesu. Drugą jest odpowiednio dobrana dzienna dawka karmy w oparciu o wiek i aktualną wagę kota oraz zapotrzebowanie fizjologiczne.
Autor: Piotr Jaworzyński