Kastracja królicy – zalety, informacje o zabiegu

Kastracja królicy – zalety, informacje o zabiegu

Choć zabieg kastracji niesie ze sobą wiele zalet dla zdrowia zwierząt, ma on nie tylko wielu zwolenników, ale i przeciwników. U samic królika niesie on ze sobą liczne korzyści – zarówno behawioralne, jak i zdrowotne. Królice niepoddane kastracji mają bardzo duże prawdopodobieństwo zachorowania na rozmaite nowotwory i choroby dróg rodnych. Na czym polega kastracja królicy i kiedy ją przeprowadzić? Jakie niesie ze sobą zalety?

Zapraszamy na artykuł z serii „królicze problemy”. Przybliżymy w nim zabieg kastracji u królicy oraz objaśnimy, jakie niesie on ze sobą zalety.

Na czym polega kastracja królicy?

Kastracja to zabieg polegający na chirurgicznym usunięciu gonad, co w efekcie sprawia, że królik staje się nieodwracalnie bezpłodny. U królicy kastracja polega na usunięciu zarówno jajników, jak i macicy. Królica najpierw przechodzi odpowiednie badania, dzięki którym weterynarz ustala, czy zabieg może zostać przeprowadzony. Do zabiegu królica jest poddawana narkozie. Po usunięciu jajników i macicy zakładane są szwy zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Kastracja nie jest u królic ciężkim zabiegiem, wręcz przeciwnie. Jest to zabieg rutynowy, często przeprowadzany przez weterynarzy oferujących opiekę nad królikami. W rękach doświadczonego weterynarza, który wie, jak odpowiednio zastosować narkozę dla królika, pupilka jest bezpieczna. Warto postawić na dobrego, sprawdzonego lekarza weterynarii.

Zobacz też: Myksomatoza (choroba królików) – objawy i leczenie

W jakim wieku powinna być wykonana kastracja królicy?

Kastracja królicy powinna zostać przeprowadzona nie wcześniej niż pomiędzy 5. a 8. miesiącem życia samiczki. Zaleca się, by wykastrować królicę w okresie, kiedy już zacznie okazywać cechy dojrzałości płciowej, ale nie będą one jeszcze często i intensywnie okazywane.

Im królica jest starsza, tym większe jest ryzyko powikłań, dlatego nie należy zwlekać z zabiegiem. Jeśli Twoja królica ma już co najmniej 6 miesięcy, podejmij decyzję jak najszybciej – dla jej dobra.

Sprawdź: Choroby uszu u królików

Dlaczego kastracja królicy jest tak istotna?

Wielu postrzega kastrację zwierząt jako niepotrzebne ingerowanie w naturę, jednak należy liczyć się z tym, że zwierzęta wykastrowane mogą dzięki niej uniknąć wielu problemów zdrowotnych. Kastracja jest szczególnie istotna w przypadku królików – u królicy około 4. lub 5. roku życia istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów związanych z narządami rodnymi. Nawet 80% królic powyżej tego wieku jest zagrożonych chorobami, których zabieg pozwala uniknąć. Nowotwory jajników i macicy są często złośliwe u królic i skutkują przerzutami do innych narządów, w tym do płuc. Kastracja pozwala uniknąć tego ryzyka u Twojej uszatej pupilki. Co więcej, wpływa na zachowanie królicy – ogranicza uciążliwe dla samego zwierzaka oraz dla właściciela zachowania takie, jak terytorialność, agresja, znaczenie terenu, a także eliminuje rujki i ciąże urojone.

Zobacz: Królik domowy – najważniejsze informacje o gatunku

Ile kosztuje zabieg kastracji królicy?

Cena zabiegu kastracji królicy jest uzależniona od rozmaitych czynników, w tym od indywidualnych cenników lecznic weterynaryjnych oraz zastosowanej narkozy. Zabieg prawdopodobnie nie wyniesie więcej niż około 350-500 zł, jednak o cenę najlepiej dopytać bezpośrednio wybraną lecznicę.

Miej na względzie, że choć jest to zabieg powszechnie wykonywany, wiąże się on z pewnym ryzykiem – nie inaczej niż inne zabiegi. Z tego powodu warto wybrać weterynarza, który posiada doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów kastracji u królików. Dzięki temu możesz być spokojny o to, że Twoja pupilka otrzyma najlepszą możliwą opiekę.

Przeczytaj też: Ile żyje królik i co wpływa na długość życia królika?

Przygotowanie królicy do kastracji

Pierwszym krokiem jest wykluczenie przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Weterynarz zaleci odpowiednie badania krwi, dzięki którym ustali, czy zabieg można bezpieczne przeprowadzić u Twojej królicy. W niektórych przypadkach lekarz może również zalecić wykonanie USG.

Jednym z możliwych przeciwwskazań jest otyłość, która zwiększa ryzyko powikłań. W przypadku królic otyłych lub z nadwagą lekarz weterynarii pomoże ustalić odpowiednią dietę, aby królica mogła wrócić przed zabiegiem do prawidłowej wagi. Zadbaj także o to, by szczepienia pupilki były aktualne przed zabiegiem – powinny zostać wykonane nie później, niż 2 tygodnie przed kastracją.

Nie ma potrzeby stosowania głodówki przed zabiegiem, lecz na dobę przed nim należy odstawić granulat oraz świeże owoce i warzywa.

Wybierając się do weterynarza na zabieg pamiętaj także o zabraniu ze sobą kocyka do transportera, gdyż po zabiegu jest łatwo o wychłodzenie organizmu.

Zobacz: Klatka dla królika – co trzeba wiedzieć przed wyborem klatki dla królika?

Dieta królicy po zabiegu kastracji

Miej na uwadze, że po zabiegu kastracji potrzeby żywieniowe Twojej królicy ulegną zmianie. Jej dieta po zabiegu powinna to odzwierciedlać. Panuje mylne przekonanie, że sam zabieg kastracji powoduje nadwagę lub nawet otyłość, jednak nie jest to zgodne z prawdą – dochodzi do nich w wyniku nieodpowiedniego do potrzeb żywienia. Po zabiegu zapotrzebowanie na energię metaboliczną zmniejsza się o około 20-30%, jednak sam apetyt królicy się nie zmniejsza. Należy zadbać o to, by otrzymywała ona odpowiednio dobrane do potrzeb porcje pokarmu.

Przeczytaj też: Co jedzą króliki – kompletny poradnik

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości pokarmów i klatek dla królika

Opieka nad królicą po kastracji

Królica będzie musiała pozostać u weterynarza do momentu, gdy będzie wybudzona i będzie w stanie usiąść. Przez kilka godzin po narkozie może być nieco otępiała, lecz nie martw się – to minie. Około 2-3 godziny po zabiegu, gdy już będzie całkiem wybudzona, można jej podać wodę.

Apetyt królicy może być zaburzony nawet do 36 godzin od zabiegu. Zaopatrz się w świeżą zieleninę, gdyż początkowo po zabiegu królica może niechętnie patrzyć na suszone pokarmy i siano. Jeśli jednak brak apetytu potrwa dłużej, należy się z nią udać do weterynarza.

Otrzymasz od weterynarza antybiotyk oraz lek przeciwbólowy – podawaj go pupilce zgodnie z zaleceniami. Kontroluj też, czy blizny po operacji dobrze się goją. Zwykle nie wymagają one specjalnej pielęgnacji, jednak należy zwracać uwagę, czy nie pojawia się opuchlizna, zgrubienia albo inne niepokojące zmiany – jeśli do nich dojdzie, skontaktuj się z weterynarzem. Po zabiegu zwykle nie jest konieczne noszenie fartuszka lub kołnierza, jednak niektóre króliki wygryzają szwy – w ich przypadku będzie to konieczne. Najlepiej dostosować się do zaleceń weterynarza.

Należy się stawić z królicą do kontroli około 2 tygodnie po zabiegu.

Kastracja królicy – zalety

Podsumowując, kastracja królicy niesie ze sobą liczne zalety zdrowotne dla zwierzaka. Ma jednak także liczne zalety behawioralne, o których warto wiedzieć podejmując decyzję o zabiegu. Zaliczają się do nich:

  • uniknięcie rujki, w czasie której samiczki bywają nadmiernie pobudzone i agresywne,
  • ograniczenie terytorialności, co wiąże się ze zmniejszeniem prawdopodobieństwa agresywnych zachowań wobec innych zwierząt oraz wobec ludzi,
  • brak ryzyka wystąpienia ciąży urojonej, która jest bez wątpienia męczącym przeżyciem i dla pupila, i dla właściciela (skutkuje agresją, nadpobudliwością oraz wyrywaniem sobie futerka w celu przygotowania gniazda),
  • znika ryzyko wystąpienia ropomacicza,
  • brak ryzyka żylaków macicy,
  • królicy nie zagrażają nowotwory jajników i macicy.

Przygotowaliśmy dla Ciebie grafikę z podsumowaniem – sprawdź!

Udostępnij