Kastrowanie psa – wszystko, co trzeba wiedzieć

Kastrowanie psa – wszystko, co trzeba wiedzieć

Przy aktualnym stanie wiedzy oraz zebranego doświadczenia, zabieg kastracji jest powszechni praktykowany, a co ważniejsze – bezpieczny. Wielu opiekunów wciąż przejawia jednak sporą ilość wątpliwości, przez co decyzja o przeprowadzeniu procedury często odkładana jest „na później”, aż temat całkowicie odejdzie w zapomnienie.

Kastracja niesie za sobą jednak wiele pozytywów, skupiających się przede wszystkim na zdrowiu i dobrostanie pupila. Nie oznacza to jednak, że właściciele również nie odczują rezultatów tego zabiegu, objawiających się pod różnymi postaciami.

Kastrowanie psa – na czym polega?

Kastracja jest zabiegiem chirurgicznym, przeprowadzanym przez wykwalifikowanego lekarza weterynarii. W tym celu pupil jest poddawany narkozie, czyli znieczuleniu ogólnemu. Tak jak w przypadku kastracji kotów, zabieg ten mylnie przypisywany jest jedynie samcom. Powszechnie uważa się bowiem, że suki powinny być poddawane sterylizacji. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że obydwa te zabiegi wykonywane są na każdej z powyższych płci.

Pomimo tego, że zarówno kastracja, jak i sterylizacja mają na celu zapobieganie rozmnażaniu się psów – różnice między nimi są niezwykle znaczące.

Sterylizacja polega bowiem na podwiązaniu nasieniowodów u samców lub jajowodów u samic. Jest to rozwiązanie, które hamuje zdolności prokreacyjne, jednak nie chroni pupila przed wszelkimi chorobami układu rozrodczego, ani nie zapobiega cieczkom u suk. Wszelkie zachowania związane z reprodukcją wciąż będą więc przez zwierzę praktykowane.

Kastracja jest natomiast zabiegiem, który u każdej z płci opiera się na całkowitym usunięciu narządów rozrodczych. O tym, jak przebiega kastracja u psów, a jak u suk, opowiemy w dalszej części artykułu.

Za i przeciw kastracji psa

Dyskusja pomiędzy zwolennikami, a przeciwnikami kastracji, zdecydowanie nie traci na intensywności. Z jednej strony mówi się o długofalowych konsekwencjach zdrowotnych pupili, a z drugiej – o niezwykle ich rzadkim występowaniu.

Wspomniane już pozytywy, które okazują się bezpośrednio związane z zabiegiem, dotyczą na przykład zapobiegania niekontrolowanemu rozrodowi, który w znaczącej mierze przyczynia się do zwiększenia bezdomności psów. Warto zaznaczyć, że przecież „wpadki” zdarzają się nawet w przypadku zwierząt chowanych w domach. Przypadkowa (lub celowa) ucieczka, czy też wtargnięcie obcego psa na ogród, w którym znajduje się suczka, może skutkować ciążą, o której właściciele dowiedzą się dopiero w trakcie jej trwania.

Niezwykle istotnym jest również fakt, że niewykastrowane suczki, doświadczające regularnych cieczek, są narażone na zwiększone ryzyko ropomacicza, a także nowotworów sutków oraz guzów narządów rozrodczych.

W poniższej tabeli znajdują się zarówno zalety, jak i wady kastracji, o których prowadzona jest zacięta dyskusja. Błędnym myśleniem jest jednak to, że wszelkie powikłania występują na porządku dziennym. Sytuacja wygląda bowiem wręcz odwrotnie, ponieważ pojawiają się one na tyle rzadko, że odradzanie kastracji jest uznawane za całkowicie bezpodstawne. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że stan zdrowia pupila odgrywa tu dużą rolę, dlatego też przed podjęciem decyzji konieczne będzie przeprowadzenie kilku podstawowych badań, do których zalicza się kontrolę parametrów wątrobowych i nerkowych oraz morfologię.

Zalety Wady
Zapobieganie bezdomności psów. Ryzyko wystąpienia
powikłań pooperacyjnych.
Niwelacja cieczki oraz ryzyka ciąży
urojonej.
Zwiększone ryzyko
nowotworów prostaty.
Zredukowanie instynktów i popędów u
samców (często związanych z
agresywnymi zachowaniami).
Spowolnienie metabolizmu
i prawdopodobieństwo
otyłości.
Zapobieganie ropomaciczu i chorobom
nowotworowym.
Ryzyko schorzeń układu
kostnego.
Znaczne ograniczenie ucieczek w okresie rozrodczym. Problemy z nietrzymaniem moczu.

Jak przebiega kastracja i psa i suki?

Kastracja samców jest uznawana za zabieg znacznie mniej inwazyjny, ponieważ polega na zrobieniu niewielkiego nacięcia moszny, które wykonuje lekarz w celu usunięcia jąder zwierzęcia.

U suk sprawa wygląda jednak nieco bardziej skomplikowanie, gdyż aby usunąć całą macicę oraz jajniki, konieczne będzie wykonanie histerektomii, czyli otwarcia jamy brzusznej.

Rekonwalescencja u każdej płci jest kwestią niezwykle indywidualną, głównie ze względu na cechy osobnicze każdego pupila. Należy jednak przygotować się na sporą dawkę dezorientacji i zagubienia wykazywanych przez zwierzę. Narkoza może także przyczynić się do otępienia i ospałości, jednak z czasem pies „wraca do siebie”. Warto więc zapewnić mu miejsce do odpoczynku, w którym poczuje się komfortowo i bezpiecznie.

Dużą uwagę należy jednak zwracać na to, aby pupil w jakikolwiek sposób nie uszkodził założonych szwów. Wszelki wysiłek fizyczny powinien więc zostać ograniczony – w tym gwałtowne ruchy, skakanie czy bieganie. Pies nie powinien także wylizywać miejsc, w których znajdują się szwy. Często koniecznym może okazać się kołnierz (szczególnie u samców), a nieraz specjalny kubraczek, mający na celu dodatkowe zabezpieczenie.

Jaki wpływ ma kastracja na organizm psa?

Kastracja niesie za sobą szereg zmian, które wiążą się nie tylko z pozbawieniem płodności. U suk niweluje ona przechodzenie cieczek, zachowania rozrodcze i symptomy z nim związane – a więc częste oddawanie moczu czy niepokój i nadmierne pobudzenie. Nie należy zapominać o wszelkich korzyściach zdrowotnych, o których zdążyliśmy już wspomnieć. Do listy warto jednak dodać to, że kastracja pomaga także w zapobieganiu oraz leczeniu cukrzycy. W przypadku samców natomiast najczęściej mówi się o znacznym zmniejszeniu ryzyka zachorowania na różnorodne schorzenia narządów płciowych.

Istotnym może okazać się jednak fakt, że kastracja przyczynia się do spowolnienia metabolizmu, co z kolei niesie za sobą ryzyko zbyt szybkiego przybierania na wadze oraz otyłości. Jest to jednak problem, któremu w łatwy sposób można zaradzić. Rozwiązaniem okazuje się bowiem odpowiednie zbilansowanie diety poprzez zakup karmy przeznaczonej dla psów poddanych zabiegowi. Producenci często dzielą oferowane produkty według rozmiaru pupila – na przykład marka Royal Canin stworzyła warianty dla psów małych, średnich oraz dużych. Takie karmy cechują się przede wszystkim ograniczoną wartością kaloryczną. Dobrą opcją może okazać się również pokarm dedykowany dla konkretnych ras, na przykład labradorów. Jeśli jednak w danym domu znajduje się większa ilość psów po kastracji, być może warto postawić na uniwersalną opcję, taką jak ACANA Heritage Light & Fit.

Zbilansowanie diety pupila nie tylko dostarczy mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych, ale i zapobiegnie nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej. W celu doboru odpowiedniej karmy dla pupila po zabiegu kastracji, zdecydowanie warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji z uwzględnieniem zapotrzebowania konkretnego zwierzęcia.

Sprawdź dostępne w naszym sklepie karmy dla psów po sterylizacji i kastracji:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm dla psów po sterylizacji

Czy kastracja wpływa na zachowanie psa?

Niezwykle częstym pytaniem okazuje się to, czy pies po kastracji „pozostaje sobą”. Kwestią jest oczywiście jego zachowanie oraz usposobienie, a także ogólne funkcjonowanie w otoczeniu. Istnieje wiele mitów bardzo silnie związanych z tym zagadnieniem, jednak – jak to mity – często bardzo daleko im do prawdy.

Dużo mówi się o tym, że kastracja rozwiązuje problem agresji pupila. Prawdą jest, że w momencie, w którym wynika ona z nadmiaru testosteronu – kastracja rzeczywiście może pomóc. Agresja jest jednak zagadnieniem bardzo złożonym, a jej przyczyny w dużej części przypadków są zupełnie niezwiązane z hormonami.

Znaczącą zmianę można jednak zauważyć we wszelkich skłonnościach do ucieczek, odbywających się przeważnie w celu szukania partnera lub partnerki. Kwestia ta dotyczy psów każdej płci, ponieważ zarówno samce, jak i samice kierują się wrodzonym instynktem, na który po prostu nie mają wpływu.

Ponadto psy mogą stać się nieco mniej energiczne, a nieraz ospałe i spowolnione. Wówczas warto zadbać o aktywność pupila, zachęcając go do zabaw i wspólnego spędzania czasu. Takie rozwiązanie nie tylko umocni powstałą więź, ale i zapobiegnie gwałtownemu przybieraniu na wadze.

Weź udział w quizie i sprawdź, jaka rasa psa do Ciebie pasuje!

Jaka rasa psa do Ciebie pasuje?

Name
Email
Udostępnij