Kaszak to dość powszechnie występująca łagodna zmiana nowotworowa, która pojawia się nie tylko u człowieka, ale także u psa. Tego typu zmiana może wystąpić na każdej części ciała, jednak kaszak u psa to najczęściej guzek, krosta lub narośl pojawiająca się na szyi lub głowie. Kaszak może zniknąć samoistnie, jednak nie powinniśmy na to liczyć – wykryta zmiana wymaga usunięcia.
W poniższym artykule omawiamy, czym jest kaszak, jakie są jego metody leczenia, a także koszty związane z ich usuwaniem. Informujemy także, jak rozpoznać kaszaka u psa i jak postępować w przypadku tej zmiany skórnej u psa.
Spis treści
Co to jest kaszak u psa i jak wygląda?
Kaszak u psa to rodzaj łagodnego nowotworu, który może pojawić się u psów w okolicy mieszka włosowego lub też gruczołu łojowego. Jest to rodzaj zmiany skórnej, która wygląda jak guzek lub narośl – może się ona pojawić na grzbiecie, karku, łapie czy ogonie psa, a także na pysku, pod okiem lub na uchu. Kaszak u psa często określany jest jako torbiel łojowa lub też naskórkowa. Mieści się ona pod skórą lub jest umiejscowiona śródskórnie. Warto mieć na uwadze, że kaszak może wyglądać zarówno jak twardy guz, jak i bardziej miękki guzek. Kaszaki u psów przeważnie osiągają kilkanaście milimetrów, jednak mogą urosnąć nawet do 5 cm.
Przeczytaj więcej: Badanie krwi psa i kota – co warto wiedzieć?
Jak powstaje kaszak u psa?
Skąd się jednak bierze kaszak u psa i czy niektóre pupile mogą mieć ku nim predyspozycje? Kaszaki u psów powstają w wyniku zablokowania gruczołów łojowych, gdy komórki płaskonabłonkowe skóry nie łuszczą się, a zamiast tego wnikają w skórę. Gdy gruczoł łojowy zostaje zablokowany, niewydzielany łój nadal gromadzi się w gruczołach, co prowadzi do powstania kaszaka.
Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do powstania kaszaków, w tym predyspozycje genetyczne, infekcje bakteryjne, alergie skórne czy urazy lub otarcia mieszka włosowego. Jedną z możliwych przyczyn jest wada rozwojowa, jako że tego typu torbiele mogą się wykształcić już na etapie rozwoju płodu. Do powstania kaszaka może także doprowadzić pęknięcie gruczołu łojowego podczas stanu zapalnego skóry.
Sprawdź też: Najczęściej pojawiające się schorzenia u psa
Kaszak u psa – objawy
Jak zatem rozpoznać kaszak u psa i jak on wygląda? Objawem kaszaka u psa jest pojawienie się niewielkiego guzka lub torbieli na skórze, które początkowo przypominają kolorem naturalny kolor skóry psa i wyglądają jak bąbel po ugryzieniu owada. W niektórych przypadkach może wystąpić zaczerwienienie lub obrzęk wokół kaszaka, gdy dojdzie do jego zakażenia przez bakterie. U niektórych psów mogą również wystąpić objawy takie jak świąd. Sam kaszak nie jest bolesny jeśli nie doszło do jego zakażenia, jednak może powodować dyskomfort przy dotyku.
Zobacz: Badanie moczu psa i kota – jak pobrać próbkę i kiedy je wykonać?
Kaszak u psa – leczenie
Choć kaszak u psa zalicza się do łagodnych zmian i jest przeważnie niegroźny, zmian tego typu nie należy lekceważyć. Kaszak może zniknąć samoistnie, jednak nie licz na to – jeśli zauważysz podobną zmianę u pupila, nie czekaj, tylko zgłoś się do weterynarza.
Jak leczyć kaszak u psa? Przede wszystkim nie próbuj nic na własną rękę – możesz doprowadzić do pęknięcia kaszaka, a wówczas jego zawartość rozprowadzi się pod skórą. Należy pozostawić badanie i leczenie zmiany specjaliście. Weterynarz zdiagnozuje zmianę na podstawie badania palpacyjnego – zwykle nie jest to trudne ze względu na jej charakterystyczny wygląd. Zabieg usunięcia kaszaka u psa zazwyczaj polega na nacięciu i opróżnieniu torbieli oraz usunięciu jej zawartości. W niektórych przypadkach może być również konieczne usunięcie kaszaka razem z torebką, jako że kaszaki wykazują tendencje do nawracania w tych samych miejscach na skórze pupila. Zabieg usunięcia kaszaka jest przeprowadzany ze znieczuleniem. Jeśli doszło do bakteryjnego zakażenia, może zostać także wdrożone leczenie antybiotykami. Po usunięciu zmiany można wykonać badanie histopatologiczne, które pomoże określić rodzaj tej skórnej zmiany.
Przeczytaj także: Jak dbać o psa z alergią skórną?
Ile kosztuje zabieg usunięcia kaszaka u psa?
Jaki jest koszt zabiegu usunięcia kaszaka u psa? Może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja kaszaka, jego wielkość oraz dana klinika, w którym przeprowadzany jest zabieg. Ogólnie rzecz biorąc, koszt zabiegu może wynosić od 150 do 500 zł. W celu poznania dokładnej wyceny najlepiej skontaktować się z najbliższym gabinetem weterynarii.
Pamiętaj, że w przypadku podejrzenia kaszaka u psa zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania. Wczesne wykrycie i usuwanie kaszaków może pomóc w uniknięciu powikłań oraz zapewnić psu szybką i skuteczną rekonwalescencję. Miej na uwadze, że same kaszaki u psów nie są groźne, lecz nieleczone mogą doprowadzić do rozwinięcia się nowotworu skóry. Im szybciej reagujemy na problemy zdrowotne pupili, tym większa szansa, że uda się wdrożyć skuteczne leczenie, zapewniając ulubieńcowi zdrowie i komfort jak najdłużej.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm dla psa na skórę
Kaszak u psa – najczęściej zadawane pytania
Wyleczenie kaszaka u psa zazwyczaj wymaga interwencji weterynaryjnej. Zmianę tego typu należy usunąć, natomiast w przypadku jego zakażenia może być też zalecone leczenie antybiotykami.
Usunięcie kaszaka u psa odbywa się poprzez zabieg chirurgiczny. Weterynarz wykonuje nacięcie w okolicy kaszaka, opróżnia torbiel z jej zawartości oraz usuwa ją.
Koszt zabiegu usunięcia kaszaka u psa zależy od gabinetu weterynaryjnego – zwykle zamyka się w kwocie rzędu 150-500 zł.
Tak, kaszak może rosnąć – osiągają one od kilkunastu milimetrów do kilku centymetrów. W przypadku wykrycia tego typu zmiany konieczne jest jej jak najpilniejsze zdiagnozowanie i usunięcie.
Kaszak wygląda jak niewielki guzek, narośl lub torbiel w okolicy, w której znajdują się gruczoły łojowe. Może pojawić się na całym ciele, jednak najczęściej pojawia się na karku i w okolicach głowy. Kaszak nie powoduje dolegliwości bólowych, jednak może swędzić i powodować dyskomfort. Jeśli dojdzie do zakażenia bakteryjnego, może być zaczerwieniony i bolesny oraz wydzielać przykrą w zapachu wydzielinę.