Przy podejmowaniu decyzji o zakupie lub adopcji szczeniaka większość osób zaopatruje się w miękkie, puchate legowiska, stertę zabawek i szereg różnego rodzaju akcesoriów. W gruncie rzeczy – nic w tym dziwnego! Każdy właściciel chce bowiem dla swojego pupila jak najlepiej, jednak w wielu przypadkach przygotowania na przybycie nowego domownika pochłaniają Nas do tego stopnia, że zapominamy o tym, czego rzeczywiście może potrzebować pies.
Kojec dla psa to dla wielu osób kwestia nacechowana bardzo negatywnie. Jeśli dodamy do tego „klatkowanie”, często spotykamy się z ogromnym sprzeciwem, a nieraz nawet posądzaniem o złe traktowanie pupila. W końcu – jak można zamknąć szczenię w kojcu? Co ważne – niekiedy jest to wręcz konieczne, a zarazem całkowicie nieszkodliwe dla psa. Oczywiście – nie mówimy w tym momencie o sytuacji, w której zwierzę jest zamykane w zbyt małej klatce na długi czas, ponieważ takie traktowanie absolutnie można nazwać złym.
Kojarzenie kojców z przymusowym ograniczaniem wolności pupila, a także brakiem ruchu w jego życiu często wynika z przykrych doświadczeń, a także niewiedzy w tym zakresie. Dlatego też w dalszej części tego artykułu przedstawimy powody, dla których kojec może okazać się rzeczą niezwykle przydatną.
5 sytuacji, w których potrzebujemy kojca dla szczeniaka
Każdy z Nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że szczenięta potrzebują szczególnego traktowania, opartego o naukę przystosowania do otaczającego świata. Odpowiednio dobrany kojec może więc okazać się niezwykle przydatnym narzędziem, które w dużym stopniu wspomoże zarówno świeżo upieczonego właściciela, jak i jego pupila. Poniżej znajduje się 5 sytuacji, w których korzystanie z kojca przyniesie szczeniakowi korzyści.
Nauka czystości
Z natury psów wynika, że nie załatwiają one swoich potrzeb fizjologicznych w miejscach, w których śpią. W związku z tym, kojec może przysłużyć się do nauczenia szczenięcia zachowania czystości w domu poprzez bardzo stopniowe wydłużanie czasu pomiędzy spacerami, a także sygnalizowanie potrzeby wyjścia.
Pomoc w separacji
W życiu każdego szczeniaka przychodzi moment, kiedy zostaje on oddzielony zarówno od mamy, jak i swojego rodzeństwa. Dla niektórych psiaków jest to czas niezwykle stresujący, pełen niepewności i stopniowego poznawania świata. Wówczas kojec może stanowić pewnego rodzaju bezpieczną przestrzeń, w której pies wciąż będzie miał dostęp do przedmiotów, a co za tym idzie – zapachów, przynoszących komfort. Takie rozwiązanie pozwoli mu na spokojne przezwyciężanie kolejnych kroków w stronę dorosłości, przez co całkowite oddzielenie od „domu rodzinnego” będzie znacznie łatwiejsze.
Co więcej, ograniczenie dostępu do różnorodnych bodźców z otoczenia oraz zamknięta przestrzeń pomagają w ograniczeniu lęku związanego z pozostawaniem w samotności.
Komfort w nowych miejscach
Szczeniaki, które od młodości są przyzwyczajane do przebywania w kojcu będą wykazywały znacznie lepsze przystosowanie do nowych miejsc. Dzięki temu zarówno przeprowadzka, jak i wakacyjny wyjazd nie będą stresowały zwierzęcia. Przebywanie w nowych miejscach, często przepełnionych zupełnie nieznanymi bodźcami, może wprawiać w dyskomfort nawet psy, które bardzo dobrze radzą sobie z separacją. Wówczas kojec będzie pełnił rolę doskonale znanej przestrzeni, w której pupil czuje się bezpiecznie.
Przestrzeń wyciszająca
W momencie, gdy szczeniak wykazuje drobne problemy behawioralne, takie jak nadmierna ekscytacja, czy też trudności z wyciszeniem – kojec może posłużyć za odpowiednie narzędzie do uspokojenia zwierzęcia. Dzięki niemu pupil wciąż będzie w stanie przebywać z ludźmi lub innymi psami, jednocześnie ucząc się kontroli oraz opanowania. Niezwykle istotną kwestią jest jednak to, że szczenię powinno znajdować się w kojcu na chwilę przed zamierzonym spotkaniem. Wówczas możliwa będzie bieżąca obserwacja otoczenia, a w momencie, w którym emocje opadną (czyli po upływie kilku/kilkunastu minut), pies może zostać puszczony luzem.
Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej w momentach przejawów agresji ze strony szczeniaka, kierowanej na ludzi lub zwierzęta. Wówczas koniecznym może okazać się dłuższe pozostawienie pupila w kojcu, aby nie stanowił on zagrożenia zarówno dla innych, jak i samego siebie. Takie rozwiązanie umożliwi mu obserwację tego, co dzieje się wokół, przez co z biegiem czasu będzie on w stanie przystosować się do wizyt gości.
Miejsce odpoczynku, azyl
Kojec może stanowić powierzchnię, której zwierzę będzie używało jako bezpieczne schronienie, a także przestrzeń odpoczynku. Szczególnie jeśli kojec przepełniony jest znajomymi zapachami, przytulnym legowiskiem, a także ulubionymi zabawkami. Będzie to wówczas miejsce, w którym pies czuje się spokojny i zrelaksowany. Dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie zwierzęciu braku dodatkowych bodźców, takich jak głaskanie, mówienie lub ogólnie rzecz biorąc – przeszkadzanie. Niech Nasz pupil wie, że kojec to tylko i wyłącznie jego przestrzeń, w której może odpocząć.
Jaki kojec dla szczeniąt wybrać?
Pod pojęciem „kojec” często kryje się wiele różnych znaczeń. Dla niektórych może on być definiowany jako budowla umieszczona na dworze, w której pies może przebywać na świeżym powietrzu. Wówczas przed oczami ukazuje się obraz stałej konstrukcji, często zadaszonej i zamkniętej.
Inni definiują kojce jako modułowe wybiegi, które można z łatwością przenosić, a także ustawić w dowolnym miejscu – zarówno w domu, jak i na tarasie, balkonie, czy też w ogrodzie. Naszą propozycją z tej kategorii są wybiegi marki C&C – większy model o wymiarach 180×75 cm, świetnie sprawdzi się w przypadku większych szczeniąt bądź małych psów, dając im możliwość poznawania świata w swojej bezpiecznej przestrzeni, bez kontaktu ze zbyt dużą ilością bodźców. Mniejsza wersja powyższego modelu będzie natomiast odpowiednim rozwiązaniem w przypadku szczeniąt mniejszych ras, a także niewielkich rozmiarów dorosłych już psów. Obydwa modele oferują możliwość ich rozbudowania poprzez zakup dodatkowych części z oferty C&C. Jest to gwarancja stabilnej konstrukcji, a także odporności na różnorodne warunki atmosferyczne, przez co konieczność przenoszenia i chowania produktów staje się całkowicie zbędna.
Ostatnią już spotykaną definicją kojców jest klatka kennelowa, czyli zamykana konstrukcja, w której przeważnie umieszcza się dodatkowo legowisko. Takie rozwiązanie ma służyć psu za miejsce zarezerwowane tylko i wyłącznie dla niego. Co więcej, taka opcja znacznie ułatwia przewożenie zwierzęcia oraz ogranicza jego stres związany z jazdą samochodem czy też pociągiem.
To, jaki kojec sprawdzi się najlepiej w dużej mierze uzależnione jest od jego przeznaczenia. Warto więc zastanowić się, do czego będzie służył dany model, a następnie wybrać opcję idealną dla małego domownika.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki oferta karm i akcesoriów dla szczeniąt