Kiedy zmienić karmę dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów? Posiadanie szczeniaka to wspaniały, ekscytujący czas spędzony pomiędzy treningami, spotkaniami socjalizacyjnymi i profilaktycznymi wizytami u weterynarza. Jednak każdego dnia Twój szczeniak rośnie i zbliża się do osiągnięcia dorosłości. Czy wiesz, jak długo powinien być na diecie dla szczeniąt? Zobacz, kiedy należy przestawić szczeniaka na karmę dla dorosłych psów.
Spis treści
Szczenięta mają inne potrzeby żywieniowe niż psy dorosłe. W związku z tym zaleca się, aby kontynuowały przyjmowanie pokarmu przeznaczonego dla szczeniąt do momentu osiągnięcia pełnej dojrzałości. Wynika to z tego, że karmy przeznaczone specjalnie dla szczeniąt zawierają więcej tłuszczów i kalorii, aby zaspokoić potrzeby Twojego rosnącego szczeniaka. Kiedy Twój pies zakończy fazę wzrostu, zmienią się jego potrzeby żywieniowe. Ważne jest, aby przestawić pupila na bardziej odpowiednią dietę wspierającą jego ogólny stan zdrowia
Skąd mam wiedzieć, że mój pies jest już dorosły? Kiedy zmienić karmę dla szczeniąt?
Kiedy zmienić karmę dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów? Ogólnie rzecz biorąc, wielkość rasy psa określa zakończenie fazy wzrostu. Oto ogólne wytyczne, kiedy różne rasy osiągają pełną dojrzałość:
- miniaturowe i małe – 8-10 miesięcy
- średnie – 12-14 miesięcy
- duże – 16-24 miesiące
Jak zmienić szczeniakowi karmę na karmę dla dorosłych psów?
Przedstawiając szczeniaka na nową karmę, zacznij od zmieszania 25% nowej karmy z 75% dotychczasowej karmy. Następnie stopniowo zwiększaj udział nowej karmy w posiłku w ciągu 10-14 dni, aż w końcu 100% karmy dla psów dorosłych zagości w misce Twojego pupila. Konkretne proporcje między nową i starą formułą jedzenia są zależne od Twojego psa. Kontroluj samopoczucie pupila i stan kału. Jeśli jest taka potrzeba (np. biegunki, zaparcia, wymioty), zwolnij z wprowadzaniem nowej karmy i zwiększ udział dotychczasowego jedzenia.
Jak karmić szczenięta dużych ras?
Pamiętaj, że psy ras dużych i olbrzymich mają specyficzne wymagania ze względu na osiągane rozmiary. Z tego powodu nie powinny przyjmować jedzenia przeznaczone dla szczeniąt przez dłuższy czas niż rasy małe. Dodatkowo warto wybierać formuły przeznaczone specjalnie dla szczeniąt dużych ras, jak ORIJEN Puppy Large Breed.
Czy istnieją karmy dla wszystkich psów, niezależnie od wieku?
Kiedy zmienić karmę dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów? Wiele formuł ORIJEN zostało opracowanych tak, aby spełniały wymagania żywieniowe psów na każdym etapie życia. Dzięki temu mogą być podawane zarówno szczeniętom, jak i dorosłym psom. Są to np. ORIJEN Original czy ORIJEN Six Fish.
Jeśli masz już dorosłego psa i chcesz podawać tę samą formułę swojemu nowemu szczeniakowi, możesz dostosować karmę dla szczeniaka zwiększając dzienną dawkę karmy ORIJEN w następujący sposób:
- W przypadku szczeniąt w wieku 1,5 – 3 miesięcy należy podawać podwójną porcję dzienną przeznaczoną dla psa dorosłego.
- Szczeniętom w wieku 3 – 6 miesięcy należy podawać 1,5 porcji dziennej przeznaczonej dla psa dorosłego.
- Od 6 miesiąca życia do osiągnięcia dojrzałości należy podawać 1,25 porcji dziennej przeznaczonej dla psa dorosłego.
Jaką karmę najlepiej wybrać dla dorosłego psa?
Każdy pies jest wyjątkowy i ma właściwe sobie upodobania smakowe. Znalezienie odpowiedniej formuły jedzenia może wymagać kilku prób i obarczone jest ryzykiem popełnienia błędów. Proponujemy jednak rozważyć nasze sugestie.
- Przejście z ORIJEN Puppy na ORIJEN Original lub – w przypadku małych ras – na ORIJEN Small Breed.
- Przejście z ORIJEN Puppy Large Breed na ORIJEN Original lub ORIJEN Regional Red.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór suchych karm ORIJEN dla psa w każdym wieku
Kiedy zmienić karmę dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów? Gdy dokonasz już zmiany, upewnij się, że postępujesz zgodnie z tabelą dawkowania umieszczoną na opakowaniu wybranej karmy. Monitoruj przyrost masy ciała swojego pupila. Zalecaną porcję dzienną podziel na dwa posiłki. Nasze wyliczenia oparte są na diecie „przeciętnego psa”. Wiedz, że są elastyczne i możesz przypisaną wartością manewrować do 10%, aby dopasować ją do wyjątkowych potrzeb Twojego psa. Zapotrzebowanie energetyczne może być większe u psa aktywnego, podczas gdy u psa mniej aktywnego, lecz o tej samej masie ciała, będzie mniejsze. Pamiętaj, że masa ciała to jedno. Liczy się także styl życia Twojego pupila.
Data publikacji wpisu: 10.02.2022r.