Kocimiętka dla kota – działanie i właściwości

Kocimiętka dla kota – działanie i właściwości

Wpływ kocimiętki na koty – zarówno domowe, jak i te duże, czyli lwy, pantery lub tygrysy – został zaobserwowany prawdopodobnie już w 1700 roku. Uważano wówczas, że czworonogi w kontakcie z rośliną niejako „tracą rozum”, tym samym przejawiając rozmaite, często niespodziewane zachowania. Ludzie natomiast wykorzystywali kocimiętkę w roli specyfiku przeciwbólowego, który dodatkowo wykazywał delikatne działanie uspokajające.

Co czyni kocimiętkę tak interesującą dla kotów? Jaki wpływ wywiera ona na domowe mruczki i co za tym stoi? Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące kocimiętki znajdują się w dalszej części artykułu.

Zobacz również: Jak wybrać przysmaki dla kota?

Kocimiętka – co to jest?

Kocimiętka – co to jest?

Kocimiętka jest rodzajem rośliny z rodziny jasnotowatych, która sięga nawet 290 gatunków. W Polsce najpowszechniejszym gatunkiem okazuje się jednak kocimiętka właściwa (Nepeta cataria). Zalicza się ją do tej samej grupy, co dobrze znane zioła, takie jak mięta, bazylia, melisa, a także lawenda.

Kocimiętka właściwa cechuje się podłużnymi listkami o ząbkowanych brzegach, które przyjmują delikatnie sercowaty kształt. W okresie kwitnienia roślina pokrywa się drobnymi kwiatami w rozmaitych barwach (np. białek, różowej, fioletowej lub niebieskiej). Generuje ona również intensywny zapach, który niezwykle skutecznie wabi pszczoły, a także odstrasza różnorodne owady, w tym chociażby komary i muchy. To właśnie dlatego z powodzeniem odnajduje się ona w wielu domach, a także ogrodach. Jej posiadanie wiąże się jednak z ryzykiem zwabienia okolicznych kotów, gdyż kocimiętka właściwa wywołuje w nich niezwykle intensywne, a nieraz także przyjemne odczucia, często porównywane do euforii.

Jak kocimiętka działa na koty?

Jak kocimiętka działa na koty?

Wpływ kocimiętki na koty może przyjmować niezwykle zróżnicowaną postać. W kontakcie z rośliną niektóre mruczki odczuwają pobudzenie, inne spokój i rozluźnienie, a pozostałe są w stanie przechodzić obok kocimiętki całkowicie obojętnie, tym samym nie wykazując żadnej reakcji. Zakłada się, że działanie rośliny obserwowane jest wśród około 2/3 kotów, natomiast pozostałe czworonogi zdają się całkowicie nie zaprzątać sobie nią głowy.

Tym, co powoduje dane reakcje u mruczków, jest nepetolakton, czyli związek chemiczny zawarty z olejkach eterycznych, które znajdują się w kocimiętce. Stanowi on niejako czynnik wabiący dla kotów, gdyż odbierają go jako naturalne feromony. W tym celu mruczki wykorzystują narząd Jacobsona (narząd lemieszowo-nosowy) znajdujący się po obu stronach przegrody nosowej wewnątrz nozdrzy. Narząd Jacobsona jest odpowiedzialny za węch czworonogów, czyli jeden z ich najważniejszych zmysłów.

Przy użyciu narządu lemieszowo-nosowego koty są w stanie precyzyjnie odbierać nepetolakton, jednocześnie przyjmując wówczas specyficzny grymas, obejmujący delikatne otwarcie pyszczka, uniesienie górnej wargi, a także marszczenie nosa.

W kontakcie z kocimiętką mruczki mogą:

  • Drapać, lizać i podgryzać listki rośliny;
  • Ocierać się o gałązki i liście, a nawet tarzać się w kocimiętce;
  • Intensywnie się ślinić;
  • Miauczeć;
  • Głośno mruczeć.

Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż kocimiętka uaktywnia u kotów rozmaite instynkty związane między innymi z reprodukcją, zabawą, polowaniem, czy też spożywaniem pokarmów. Wrażliwość na roślinę jest jednak uwarunkowana genetycznie, przez co nie każdy mruczek będzie wykazywał dane reakcje. Co więcej, nie występują one również u kociąt przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, a także wielu kotów w podeszłym wieku. Zdarzają się również sytuacje, w których wpływ rośliny na koty zanika w rozmaitych momentach ich życia. Może on również pojawić się niespodziewanie, gdy kot nigdy wcześniej nie wykazywał wrażliwości na kocimiętkę.

Zobacz: Odgłosy kota – co oznaczają?

Długość działania kocimiętki

Po spożyciu kocimiętki mruczki przeważnie odprężają się, tym samym wykazując nieco opóźnione reakcje. Efekt ten może utrzymywać się nawet około 10 minut, po czym koty rezygnują z dalszych zabaw rośliną i wracają do pozostałych aktywności.

Kocimiętka dla kota – stosowanie

Kocimiętka dla kota – stosowanie

Kocimiętka występuje w wielu rozmaitych formach. Można kupić ją w postaci suszu, sprayu, wyciągu, roślinki w doniczce, przysmaków na przekąskę lub smakołyków witaminowych, a nawet specjalnie stworzonych zabawek dla kotów.

Decydując się na zakup kocimiętki w doniczce, a także posadzenie jej w ogrodzie, na tarasie lub balkonie, należy mieć na uwadze fakt, iż będzie ona stanowiła zachętę dla wielu okolicznych kotów. Ponadto roślina wydziela również specyficzny zapach, za którym nie każdy domownik będzie przepadał.

Nieraz kocimiętka jest stosowana w celu zachęcenia czworonoga do spożycia swojej porcji pokarmów, gdyż uznaje się ją za skuteczną zachętę. Wówczas dobrym rozwiązaniem okazuje się spray z zawartością aromatu lub wyciągu z rośliny.

Jeśli jednak głównym celem opiekunów jest zagwarantowanie pupilowi dodatkowej rozrywki, zachęcenie go do aktywności lub zabawy, czy też sprawienie mu przyjemności, dobrym wyborem będzie zakup zabawek z zawartością kocimiętki. Możliwe jest również samodzielne ich stworzenie z wykorzystaniem zakupionego lub odpowiednio przygotowanego suszu.

Kocimiętkę można również wykorzystywać w celu uspokojenia czworonoga podczas stresujących sytuacji (np. jazda samochodem), a także zrelaksowania go.

Czy kocimiętka jest bezpieczna dla kota?

Czy kocimiętka jest bezpieczna dla kota?

Spożycie niewielkich ilości kocimiętki nie stanowi zagrożenia dla kota. Problem może pojawić się jednak w momencie, gdy za jednym razem mruczek zje zbyt dużą porcję rośliny. Wówczas zwierzęciu zaczną doskwierać problemy trawienne, co jednak okazuje się rzadkością. Ponadto, wbrew niektórym głosom, kocimiętka nie wykazuje działania uzależniającego. Po zabawie rośliną lub jej spożyciu koty najzwyczajniej tracą nią zainteresowanie.

Pomimo tego, że kocimiętka sama w sobie jest bezpieczna dla kotów, podając ją zwierzęciu należy monitorować jego reakcje. Dotyczy to w szczególności opiekunów, którzy w domu lub mieszkaniu posiadają więcej niż jednego mruczka. Kocimiętka może bowiem wywoływać u czworonogów chęć walki o zasoby, co z kolei nieraz skutkuje uszkodzeniami w postaci zadrapań lub bolesnych ugryzień.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór produktów dla kotów z kocimiętką

Udostępnij