Kojec dla psa – kiedy może okazać się przydatny?

Kojec dla psa – kiedy może okazać się przydatny?

Samo poruszanie tematu kojca niewątpliwie bardzo często jest odbierane w negatywny, a nawet kontrowersyjny sposób. Na wstępie należy więc zaznaczyć, że w dalszej części artykuły pojęcie to jest postrzegane jako pewnego rodzaju ogrodzona, zamknięta przestrzeń, która jednocześnie nie ma na celu karania, czy też ograniczania wolności psa – zarówno w domu, jak i na zewnątrz. W wielu przypadkach kojec dla psa może się przydać i być pomocnym rozwiązaniem, wykorzystywanym nie tylko w szkoleniu, ale także codziennym funkcjonowaniu.

Kojec dla psa – czy warto?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie wydaje się zadaniem niemożliwym do zrealizowania. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, że istnieje wiele różnorodnych rodzajów kojców, a każdy z nich ma odrobinę inne zastosowanie. Dlatego też, aby móc w pełni przybliżyć tę kwestię, z pewnością warto zacząć od poczynienia pewnych rozróżnień oraz opisania funkcji, jakie spełniają poszczególne, najczęściej spotykane modele kojców.

Rodzaje kojców:

  • Kojce klatkowe – ich przeznaczeniem jest w głównej mierze zapewnienie zwierzęciu bezpiecznego, chronionego azylu, w którym dany pies będzie czuł się komfortowo i spokojnie. Kojce klatkowe można podzielić na całkowicie zabudowane modele, wyposażone w otwierane drzwiczki oraz te, które nie posiadają zadaszenia. Wówczas pełnią one funkcję pewnego rodzaju wybiegu, składającego się z modułów, które można ze sobą łączyć. Przykładowym kojcem modułowym może okazać się propozycja marki C&C, będąca doskonałym rozwiązaniem dla szczeniąt oraz małych psów. W pełni zabudowane modele świetnie sprawdzają się natomiast nawet przy okazji różnorodnych wyjazdów czy podróży samochodowych, jednocześnie gwarantując czworonogowi zwiększoną swobodę i poczucie bezpieczeństwa.
  • Zewnętrzne – konstrukcja modeli tego typu przeważnie przybiera formę znacznie trwalszej, stałej budowli, umiejscawianej w ogrodzie. Taki kojec nie powinien być jednak miejscem, w którym pupil będzie spędzał całe dni i noce. Zewnętrzne konstrukcje sprawdzają się przede wszystkim w przypadku hodowli psów rasowych, a także w schroniskach oraz niektórych hotelikach dla czworonogów.
  • Kojce do domu – modele domowe występują przede wszystkim w postaci wspomnianych już klatek bądź konstrukcji modułowych, jednak spotykane są również wersje materiałowe, wykonywane przeważnie z nylonu. Bardzo często są one stosowane w przypadku szczeniąt i matek karmiących.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kojca dla psa?

Po podjęciu decyzji odnośnie zakupu kojca, zwiększoną uwagę zdecydowanie warto poświęcić pewnym kluczowym kwestiom, które będą miały bezpośredni wpływ na to, czy pies poczuje się wystarczająco komfortowo, aby z niego korzystać.

Rozważyć należy więc:

  1. Wymiary – powinny być one na tyle duże, aby pupil mógł się swobodnie położyć oraz obracać, a w przypadku kojców zewnętrznych oraz modułowych także poruszać po określonej powierzchni. Zbyt mały kojec może bowiem przyczyniać się nie tylko do dyskomfortu związanego z ograniczeniem możliwości ruchu, ale i złego samopoczucia psychicznego.
  2. Konstrukcja – zdecydowanie należy wziąć pod uwagę zarówno solidność, jak i materiały, z których wykonano wybrany kojec. Powinien on być nie tylko stabilny, ale i wytrzymały oraz bezpieczny. W związku z tym – wszelkie ostre krawędzie, czy też wystające elementy, zdecydowanie wykluczają dany model z kategorii niezagrażających pupilowi. Duże znaczenie ma również to, aby kojec nie przewracał się i nie wykrzywiał nawet w momencie napierania na niego przez psa. Łatwa do uszkodzenia konstrukcja z pewnością nie zasługuje na miano dobrze wykonanej.

https://www.krakvet.pl/pol_m_Akcesoria-dla-psa_Transportery-i-akcesoria-dla-psa_Kojec-dla-psa-44877.html

W jakich sytuacjach przydaje się kojec dla psa?

Istnieje kilka rodzajów specyficznych sytuacji, w których kojec dla psa może okazać się bardzo dużą pomocą. Kiedy więc warto zainwestować w to rozwiązanie?

Gdy mamy do czynienia ze szczeniakiem

O tym, dlaczego kojec często jest rzeczą niezbędną w przypadku szczeniąt, powstał już dedykowany materiał. Warto jednak wspomnieć, że przyzwyczajanie pupila do przebywania w kojcu od „dzieciństwa” może nieść za sobą ogromną ilość pozytywów, związanych między innymi z nauką czystości, czy też problemami behawioralnymi oraz lękiem separacyjnym.

Gdy pies źle znosi przebywanie w nowych miejscach

Nieznane otoczenie bardzo często wiąże się z dużą dawką stresu, dlatego z pewnością nie przyniesie dobrych rezultatów. Kojec może okazać się więc ostoją dla psów, które nie przepadają oraz nie radzą sobie ze zmianami lokalizacji, a także wszelkimi podróżami. Będzie on wówczas bezpiecznym schronieniem przesiąkniętym wszelkimi zapachami, które pupil bardzo dobrze zna i pamięta. W konsekwencji może on być w stanie znacznie lepiej i łagodniej przejść zmianę otoczenia oraz szybciej zaadaptować się do nowej sytuacji. Warto zaznaczyć, że nieznane miejsca, często przepełnione szeroką gamą bodźców, mogą wywoływać strach nawet u czworonogów, które nigdy wcześniej nie wykazywały skłonności do lękowego reagowania na zmiany.

Gdy pies przejawia nadmierną ekscytację

Niektóre psy mają predyspozycje do przesadnego reagowania na szczególnie radosne sytuacje, na przykład związane z powrotem właściciela z pracy lub wizytą gości. W większości przypadków nie jest to nic szkodliwego, jednak problem może pojawić się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z psem dużych rozmiarów. Ochocze podskakiwanie, stawanie na tylnych łapach i podpieranie się o ludzi, zdecydowanie nie okazują się pożądanymi zachowaniami. Wówczas czynnością polecaną przez behawiorystów staje się wprowadzenie właśnie kojca dla psa , który będzie pełnił funkcję miejsca wyciszenia. Pupil przebywający w kojcu wciąż będzie miał pełny wgląd w całą sytuację, a także możliwość kontrolowania otoczenia.

Gdy pies potrzebuje własnego kąta

Każdy pupil jest na swój sposób wyjątkowy – jeden będzie preferował całodobowe spędzanie czasu wśród ludzi, a drugi zdecydowanie bardziej doceni możliwość przebywania w samotności wtedy, gdy tego potrzebuje. W takich sytuacjach kojec może okazać się wręcz idealnym rozwiązaniem, z którego pies będzie mógł skorzystać w dowolnym momencie. Zagwarantuje on bowiem bezpieczną i przede wszystkim spokojną przestrzeń, w której nikt nie zakłóci odpoczynku. Należy jednak zaznaczyć, że w momencie, w którym pupil wyraźnie daje do zrozumienia o swojej potrzebie samotności– nie należy wchodzić mu w drogę ani zmuszać do pozostania we własnym towarzystwie.

Jeśli kojec ma pełnić funkcję wypoczynkową, zdecydowanie warto umieścić go w cichym miejscu, które nie będzie dostarczało zwierzęciu dodatkowych, uciążliwych bodźców. Dlatego też przestrzeń w głośnym salonie czy pokoju zabaw dzieci, z pewnością nie będzie dobrą opcją. Zdecydowanie nie może to być również miejsce przy kaloryferze, głośnikach lub zimnym przedpokoju.

Udostępnij