Kolejne zwierzę w domu jak uniknąć konfliktów?

Kolejne zwierzę w domu jak uniknąć konfliktów?

Miłośnicy psów czy kotów rezygnują z przyjęcia pod swój dach kolejnego czworonoga, ze względu na możliwość wystąpienia konfliktu między podopiecznymi. Czy są to uzasadnione wątpliwości? Czy posiadając jednego pupila jesteśmy pozbawieni szansy na opiekowanie się gromadką psów lub kotów?

Jak pies z kotem, czyli…?

Powszechnie uważa się, że koty i psy pod jednym dachem to niezawodny sposób na niekończący się konflikt. Jednak zwierzęta te mogą żyć ze sobą w spokoju i harmonii, a my możemy cieszyć się całym stadem pupili. Wbrew pozorom utrzymanie zgody między czworonogami nie jest tak trudnym zadaniem. Wymaga jedynie właściwego zachowania z naszej strony oraz utrzymania właściwej hierarchii w stadzie, którego jesteśmy przywódcami.

Czy da się żyć z kilkoma zwierzętami pod jednym dachem?

Dla zwierząt naturalne jest życie w stadzie, więc utrzymanie kilku czworonogów w domu nie powinno być dla nich powodem do wszczynania bójek. Nie możemy jednak oczekiwać, że każde ze zwierząt będzie uwielbiało swoich towarzyszy aż dla utrzymania zgody i spokoju wystarczy, że nasi pupile będą się tolerować oraz szanować swoje miejsce w grupie. Mitem jest także stwierdzenie, że starsze osobniki będą miały trudność z adaptacją wśród nowych współmieszkańców. Szybkość aklimatyzacji w grupie nie zależy od wieku, ale od charakteru zwierzaka oraz okoliczności.

Zabawa psów

Najważniejsza jest hierarchia

Kiedy przyprowadzamy do domu nowe zwierzę, powinniśmy obserwować reakcję jego oraz pozostałych czworonogów. Będą się poznawać, obwąchiwać, być może gonić lub w inny sposób zaznajamiać się ze sobą. Po kilku chwilach (lub dniach) z pewnością zwierzęta ustalą swoją pozycję w stadzie, co zagwarantuje zgodę i spokój.

Kiedy trzeba reagować?

Może też zdarzyć się tak, że zwierzęta  nie będą w stanie w łagodny sposób dojść ze sobą do porozumienia. Wówczas musimy pilnować, aby nie dochodziło do poważniejszych konfliktów. Jeżeli widzisz, że psy lub koty mają zjeżoną sierść, są sztywne i przygotowują się do walki odciągnij ich uwagę od konfliktu. Postaraj się także zidentyfikować, co sprawiło, że chciały ze sobą walczyć. Jeśli to możliwe zlikwiduj przyczynę. Reagować należy zawsze wtedy, gdy zwierzęta  są zbyt agresywne. W sytuacjach, w których dochodzi do bójek i gryzienia powinniśmy szybko reagować i dawać jasne znaki, że jest to niedozwolone zachowanie.

Pamiętaj, to Ty kierujesz stadem!

Ustalenie odpowiedniej hierarchii to klucz do sukcesu i spokoju. Pamiętaj, że to Ty powinieneś kierować stadem i to przede wszystkim Ciebie powinny słuchać czworonogi.

Kiedy przyjmujesz pod swój dach kolejnego pupila, zadbaj o to, aby wszystkich  traktować tak samo i robić to konsekwentnie. Nie zmniejszaj ilości czasu poświęcanego na zabawę ze starszymi domownikami, nie zmieniaj kolejności podawania pokarmu wszystko powinno odbywać się według ustalonego porządku. Dzięki temu zwierzęta nauczą się, że każdego traktujesz z takim samym uczuciem, co sprawi, że nie będą walczyć o większą uwagę.

Jeśli masz problem zwróć się o pomoc do specjalisty

Nawet najlepsi opiekunowie zwierząt czasem natrafiają na problemy lub pupili z trudnym charakterem. Pamiętaj, że jeżeli nie możesz sobie poradzić z kilkoma podopiecznymi, możesz zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii albo zwierzęcego behawiorysty, którzy pomogą poznać zwierzęcą psychikę i zachowania. Podpowiedzą też, jak postępować z kilkoma zwierzakami.

Zdarza się tak, że czasem dwójka psów lub kotów nie może się porozumieć i ustalić swojego miejsca w stadzie. Jeśli tak się dzieje i,  pomimo wszelkich prób zaadaptowania nowego członka rodziny, zwierzęta nadal są wobec siebie agresywne trzeba być gotowym na oddanie nowego pupila. Czasem znalezienie dla niego nowego domu będzie najlepszym, co możemy dla niego zrobić.

Udostępnij