Opiekunowie psów często zastanawiają się, jaki kolor kupy psa jest prawidłowy i jak powinna wyglądać psia kupa. Kolor kupy psa, a także jej konsystencja i ilość mogą zdradzić wiele na temat stanu zdrowia układu pokarmowego Twojego psa oraz jego diety. Prawidłowe wypróżnianie się świadczy o dobrze zbilansowanej diecie, którą układ pokarmowy Twojego pupila dobrze toleruje, a także o prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Dowiedz się więcej na temat prawidłowych wypróżnień pupila.
Spis treści
Kolor kupy psa
Nie tylko konsystencja, ale również kolor kupy psa zdradza wiele na temat stanu jego przewodu pokarmowego, a także tego, czy dieta pupila jest odpowiednio zbilansowana. Można także z niego wywnioskować, jak dana karma dla psa jest tolerowana przez pupila. Zaburzenia w kolorze kupy psa może spowodować wiele czynników. Kolor kupy u psa może ulec zmianie tymczasowo, ze względu na zjedzony pokarm, który zabarwia kał. Długotrwałe zaburzenia koloru stolca psa mogą jednak świadczyć o problemach z układem pokarmowym. Może za tym stać choroba lub zaburzenia trzustki, wątroby lub też pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.
Pamiętaj, że zaburzenia wypróżniania może także spowodować zmiana diety lub stres. Mogą one doprowadzić do biegunek, które mają żółtawe zabarwienie ze względu na szybkie przejście pokarmu przez przewód pokarmowy. Z tego względu pamiętaj, by wszelkie zmiany w diecie psa wprowadzać stopniowo, mieszając poprzednią karmę z nową.
Przeczytaj też: Karma dla psa z wysoką zawartością mięsa
Jak powinna wyglądać zdrowa kupa u psa?
Prawidłowy kolor kupy u psa to brązowy. Stolec psa powinien mieć stałą, ale miękką konsystencję przypominającą glinę. Kupa psa nie powinna pozostawiać zabrudzeń przy zbieraniu lub pozostawiać minimalne. Co więcej, psia kupa powinna być proporcjonalna w stosunku do zjadanej ilości pokarmu. Zdrowa psia kupa nie ma ponadto żadnej powłoki.
Jeśli powyższy opis zgadza się z wypróżnianiem Twojego pupila, oznacza to, że ma zbilansowaną dietę i jego przewód pokarmowy dobrze ją toleruje.
Zobacz: Psi dietetyk – kiedy warto skorzystać z konsultacji z dietetykiem weterynaryjnym?
Co oznacza kolor kupy u psa?
- Brązowa kupa u psa – jest to prawidłowy kolor psich odchodów, który wskazuje na dobrze zbilansowaną dietę. Kupa szczeniaka w kolorze brązowym wskazuje, że przewód pokarmowy psiaka prawidłowo funkcjonuje.
- Żółta kupa u psa – jeśli kolor pojawia się okazjonalnie, oznacza on szybkie przejście pokarmu przez układ trawienny, na przykład w wyniku stresu czy drobnych zaburzeń w trawieniu lub zmiany diety. Jeśli występuje często lub utrzymuje się dłużej, należy go skonsultować z lekarzem weterynarii, gdyż może świadczyć o chorobie dróg żółciowych lub wątroby.
- Czarna kupa u psa – jeśli wystąpi, bezzwłocznie udaj się do weterynarza. Może ona wskazywać na obecność strawionej krwi w stolcu, spowodowana na przykład krwawieniem w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Wymaga natychmiastowej interwencji.
- Pomarańczowa kupa u psa – kolor ten może być wynikiem spożycia składników o tym kolorze, na przykład marchwi lub dyni. Jeśli jednak się utrzymuje, udaj się z psem do lekarza – przyczyną może być choroba wątroby, dróg żółciowych lub pęcherzyka żółciowego.
- Szara kupa u psa – należy ją bezzwłocznie skonsultować z lekarzem, gdyż może wskazywać na problemy z wchłanianiem tłuszczów. Przyczyną mogą być zaburzenia wątroby, trzustki lub pęcherzyka żółciowego.
- Zielona kupa u psa – jeśli występuje ona jednorazowo lub przez krótki czas, sugeruje to, że pies zjadł trawę lub też inny pokarm o zielonym zabarwieniu. Jeśli jednak kolor utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z weterynarzem, gdyż może to wskazywać na choroby wątroby lub pęcherzyka żółciowego.
- Czerwona kupa u psa – czerwony kolor lub smugi mogą wskazywać na obecność świeżej krwi w stolcu. Należy bezzwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Przyczyną może być krwawienie, podrażnienie lub uraz.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór wysokiej jakości karm Farmina dla psów
Kiedy kupa psa powinna niepokoić?
Jeśli kolor kupy psa jest czerwony lub czarny, należy bezzwłocznie skontaktować się z weterynarzem, gdyż przyczyną może być obecność krwi w stolcu. Jeśli zmiany w kolorze utrzymują się dłużej, również powinny zostać skonsultowane z weterynarzem.
Jednak nie tylko kolor kupy psa może być powodem do niepokoju. Wszelkie ślady robaków, sierści lub ciał obcych w kupie psa należy bezzwłocznie skonsultować z weterynarzem. Robaki będą wymagać odpowiedniej kuracji, obecność ciał obcych – prześwietlenia, a sierść w kupie psa może świadczyć o alergii lub chorobie skóry, a także o nadmiernym wylizywaniu sierści.
Co więcej, prawidłowy stolec u psa nie powinien mieć żadnej powłoki – jeśli zaobserwujesz powłokę śluzową i utrzyma się ona dłużej niż jeden dzień, udaj się z psem do weterynarza. Jego przyczyną może być stan zapalny jelita grubego.
Należy również skonsultować z weterynarzem wszelkie nagłe i niepokojące zmiany, takie jak częste „wypadki” pupila z wypróżnieniem się w domu, które pojawiły się nagle, brak wypróżnień przez ponad dobę, wygląd kup drastycznie się zmienił lub pies zaczął zjadać własne odchody.
Zobacz też: Farmina N&D Prime – skład, opinie i cena karmy
Zadbaj o prawidłowe wypróżnianie u pupila
Przyglądanie się psiej kupce zdecydowanie nie należy do zajęć przyjemnych, jednak warto mimo tego mieć na nią oko, gdyż konsystencja i kolor kupy psa zdradzają wiele na temat jego przewodu pokarmowego.
Aby zadbać o prawidłowe wypróżnianie się pupila, zapewnij mu doskonale zbilansowaną dietę dopasowaną do jego potrzeb wynikających z wieku, wielkości rasy, stopnia aktywności, stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb żywieniowych. Karma dla psa powinna mieć odpowiednio zbilansowaną dawkę białka, węglowodanów, tłuszczy i błonnika, a także powinna zawierać niezbędne witaminy i minerały. Co więcej, należy zadbać o to, by karma była wysokiej jakości – powinna być produkowana z jakościowego, wysoce strawnego białka, a także zdrowych składników roślinnych.
Marka Farmina to producent wysokiej jakości karm dla psa, która oferuje szereg suchych i mokrych diet na każdą potrzebę, w tym karmy bytowe i weterynaryjne. Oferta obejmuje karmy dla psów w każdym wieku i każdej wielkości, a także diety na specyficzne potrzeby żywieniowe, takie jak diety hipoalergiczne i bezzbożowe oraz karmy na sierść i skórę. Karmy Farmina powstają z wysokiej jakości składników. Są bogate w jakościowe białka z mięs i ryb uwielbianych przez psy, a także składniki roślinne typu superfood. Znajdziesz wśród nich między innymi nową serię Farmina N&D Spirulina, polecaną szczególnie dla psów aktywnych i alergików.
Sprawdź: Farmina N&D Pumpkin Puppy Mini – skład, opinie, cena
Darmowe konsultacje żywieniowe z psim dietetykiem Farmina
Co więcej, marka Farmina we współpracy z KrakVet oferuje także niepowtarzalną okazję! Możesz zapisać się na darmową konsultację z dietetykiem zwierzęcym i otrzymać spersonalizowany program żywieniowy dla pupila! To nie wszystko – w czasie konsultacji otrzymasz również atrakcyjną zniżkę na zdrowe, naturalne karmy Farmina.
Wystarczy wypełnić krótki formularz, a skontaktuje się z Tobą wykwalifikowany dietetyk specjalizujący się w żywieniu psów. W czasie rozmowy udzielisz odpowiedzi na kilka pytań na temat pupila, jego stanu zdrowia oraz potrzeb. Dietetyk dobierze dla Twojego pupila idealną dietę uwzględniającą wszystkie jego potrzeby. Nie czekaj – zapisz się na darmową konsultację żywnościową i odbierz zniżkę na karmę!
Przeczytaj też: Farmina N&D White & Brown – skład i zastosowanie
Kolor kupy psa – najczęściej zadawane pytania
Kolor kupy psa świadczyć o tym, czy układ pokarmowy psa funkcjonuje prawidłowo i czy pies dobrze toleruje podawaną mu karmę.
Prawidłowy kolor kupy psa to brązowy.
Powinna ona być brązowa, o stałej ale miękkiej konsystencji, a także proporcjonalna do ilości spożywanego pokarmu. Powinna pozostawiać minimalne zabrudzenia przy sprzątaniu i nie powinna mieć żadnej powłoki.
Kolor żółty psiego stolca może sugerować zbyt szybkie przejście pokarmu przez układ trawienny, na przykład przy biegunce wywołanej przez stres, zmianę diety lub drobne zaburzenia trawienia. Kolor pomarańczowy może być spowodowany kolorem spożytego pokarmu. Jeśli taki kolor utrzymuje się dłużej, może to być wynikiem problemów zdrowotnych – skonsultuj to z weterynarzem.
Jest to uzależnione od wielu czynników, takich jak wiek, metabolizm i aktywność psa. Przyjmuje się, że 1-3 wypróżnienia dziennie to poprawna częstotliwość.
Mają na nie wpływ przede wszystkim składniki roślinne. Niektóre składniki diety mogą spowodować zabarwienie kału, na przykład na kolor pomarańczowy (marchew, dynia) lub zielony (na przykład jeśli pies zje trawę lub składniki takie, jak warzywa w tym kolorze). Dieta szczególnie bogata w błonnik może powodować bardziej zbity kał.
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę z podsumowaniem informacji – sprawdź!